• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

  Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Virolog Semih Tareen'den Covid Aşılarıyla İlgili Bilgiler

Gri

Lahmacun
Yönetici
23 Mart 2021
522
1
2.055
39
İstanbul, Çanakkale
dipsizforum.com
Virolog Semih Tareen, Twitter hesabından COVID-19 salgını ile ilgili çok önemli ve aşı karşıtı kara propagandanın ne kadar hatalı olduğuna dair açıklamalar yaptı. Lütfen ezbere bildiklerinizi bir kenara bırakın ve bir bilim insanının, safsatalar karşısında neler söylediğini okuyun:

 1. Virolog hatırlatması: Uzun dönem Covid19’un etkileri diye bir şey var. Ama “uzun dönem aşının yan etkileri” endişesi yersiz. Aşılarda endişe uyandıran tüm ciddi yan etkiler hemen hemen ilk 2 ayda görülür. Bu yüzden EUA (acil kullanıl onayı) en az 2 ay süre takibi ister. FLOOD:
 2. Bakınız: endişe uyandıran tüm aşı yan etkileri hakkında tarihten gerçek bilimsel örnekler: hepsi 2 ay içinde görüldü.
 3. Çocuk felci aşısı: ABD’de artık uygulanmayan bu aşının bir cinsinde çok ender felç oluştu (2.4 milyonda 1). Sebep: canlı zayıflatılmış aşı olduğu için mutasyonla normal çocuk felci virüsüne dönüştü. Aşıdan sonra 7 ila 30 gün sonra görüldü.
 4. Sarı humma virüsü aşısı: Ender de olsa beyin enflamasyonu görüldü, aşıdan sonra 2-3 hafta içinde. Ebeveynlerden çok 6 aylık ve daha genç bebeklerde. Bu yüzden 6 ay öncesine verilmez. Bu aşı da rutin olarak verilmez. Sadece sarı hummanın endemik olduğu yerlere seyahat varsa verilir.
 5. Grip aşısı: 1976 senesinde domuz gribi aşısının GBS (Guillain-Barré sendromu)’na sebep olduğu sanıldı. Bu, 8 hafta sonra oldu. Sonraki çalışmalarda bunun aşıdan değil, doğal enfeks iyondan dolayı olduğu anlaşıldı.
 6. 2000 grip aşısı: Finlandiya’da 55bin kişiden 1’inde narkolepsi (uyku hastalığı) görüldü. Finlandiya’da Pandemrix isimli aşı uygulandı. Bunun tam olarak o aşı ile alakalı olduğu hala tartışılıyor çünkü benzer maddeleri kullanan başka grip aşısı ile görülmedi. Bu yüzden Pandemrix ile bir bağlantı varsa bile aşıdan değil, ama o dönemki imalattan kaynaklandığı düşünülüyor. Bu semptomlar sadece o dönem aşıdan sonra 7 hafta içinde görüldü. Başka hiçbir grip aşısında görülmedi.
 7. MMR aşısı (kızamık kabakulak rubella): 30binde bir kişide 1-8 hafta içinde geçici olarak kan sulanması görüldü. Bu kan sulanması zaten kızamık ve kabakulak virüslerinde daha sıkça görülür.
 8. Covid19 viral vektör aşısı: Çok ender olarak (milyonda bir) görülen pıhtılaşma, aşıdan sonra 3 hafta içinde görüldü.
 9. Bunların dışında klinik deneylerde görülen ve bu yüzden onaylanmayan aşı örnekleri var. Bunlar da 2 ay içinde görüldü. En iyi örnek: RSV aşısında görülen ADE etkisi (bunu anlatan başka tvitlerim var.) RSV ve Zika virüs aşıları bundan onaylanmadı.
 10. Bunların dışında iddia edilen “uzun dönem yan etkiler”’in hiçbiri doğru değil. Buna en güzel örnek Andrew Wakefield isimli dolandırıcının “kızamık aşısı otizme sebep yapar” demesiydi. Kızamık aşısının otizme sebep olmadığı tekrarca ispatlandı.
 11. Özet olarak: Halkımızın “aşının uzun dönem etkisi” tereddütünü anlıyorum, sonuçta herkes kendisinin ve ailesinin iyiliğini istiyor ve haklılar. Ama gerçek şu ki: aşıların 300 seneyi aşkın tarihinde endişe ettiğimiz yan etkilerin hepsi 2 ay içinde görüldü.
 12. Hatırlatma: tüm aşılar risk/fayda oranına göre onaylanır. Aşıların test edildiği kadar vücudumuza giren başka hiçbir madde bu kadar sıkı testlerden geçmiyor. İçtiğiniz vitamin hapları veya diğer “ek” hapların hiçbiri aşılar gibi klinik deneylerden geçmedi. Bilimden şaşmayın.
 13. Bu söylediklerim mRNA aşıları için de geçerli. mRNA aşıları 2008 senesinden beri insanlarda deneniyor.

Bir bilim insanı bunları ifade ediyor. Üstelik tamamı, tarihten bilimsel veriler eşliğinde. Peki aşı karşıtları bunun karşısında ne söylüyor? Bilimsel metinler çarpıtılarak elde edilmiş, yalanlarla dolu söylentiler. Lütfen, bir an olsun şüphecilik kisvesi altında sizi kandırmaya çalışan toplum sağlığı düşmanlarının söylediklerini bir kenara bırakın ve bilime güvenin. Elinizdeki cep telefonundan başınız ağrıdığında kullandığınız aspirine kadar her şeyi borçlu olduğunuz bilim, neden bu sefer sizi öldürmek istesin, bir düşünün.

Bilimin sizi öldürmek için bir nedeni yok ancak küresel terörizmin var. aşı karşıtlığı da küresel terörizmin yeni enstrümanlarından biri olarak, kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığını tehdit etmeye çoktan başladı.
 

Candan

Doğa Sevdalısı
Uzman Üye
16 Mayıs 2021
495
1.290
Tabiatın Ortası
Biraz önce geçmişten günümüze kadar karşılaşılan salgın hastalıklar ile ilgili iki yazı okudum. Her ikisinde de, maskenin, fiziksel mesafenin ve karantinanın hastalıkları bitirmediğini, devam ettiğini. Ancak, aşılarının bulunup da, düzenli bir şekilde aşılanmadan sonra yok edildiği yazıyor.
Teşekkürler Gri, konu oldukça aydınlatıcı.
 
Son düzenleme:

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.051
2.626
Bursa
İster korkalım ister korkmayalım yadsınamaz bir gerçek var ki aşılanmamak demek virüsün bulaşı zincirinin kırılmaması demek, virüsün bulaşı zincirinin kırılmaması demek mutasyonlar demek, mutasyonlar demek aşılanmış insanların da tekrar tekrar tehdit altında kalması demek çünkü her Mutasyon için tekrar aşının güncellenmesi gerekiyor ki bu da zaman ve hayat kaybı demek, risk demek.
 

uykumvar

Müdavim üye
Deneyimli Üye
24 Mart 2021
318
834
31
aşının çıkmasını bekliyorum. çıkar çıkmaz olacağım.. insanların tek kurtuluş yolu aşı yoksa daha çok kapanırız yeni mutasyonlar yeni covid dalgaları ile..
 
Top