• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Vizkos Nedir?

Newyork Mezarlığı

Cesur Yeni Dünya
Yönetici
23 Mart 2021
323
997
Vizkos Nedir?


viskoz.jpg

Viskoz Nedir?
İngilizce "Viscose" olan viskoz ipliğin hammadesi kayın ağacıdır. Türkiye, Avrupa, Asya, Japonya ve Amerika'da doğal olarak yetişir. Ülkemizde genellikle Ege, Karadeniz, ve Marmara bölgelerinde görülmektedir. Dünya genelinde bilinen 10 çeşit kayın ağacı çeşidi mevcuttur. Bir kayın ağacının yaklaşık ömrü 700 yıl kadar olup, boyları 40 metreyi bulabilir.

Viskoz aynı pamuk gibi selülözden oluşur. Bu ipliklerden örülmüş kumaşa ise viskoz kumaş denir. Selüloz esaslı rejenere lifler içinde en önemlisi ve en çok kullanıma sahip olan liftir. Viskon üretimi sürecinde akışkan hale gelen selülozun yapısında, neredeyse hiç kimyasal değişiklik olmaz. Bu özellikleriyle viskonun yapısı pamukla yüksek benzerlik gösterir.

Viskonun nem alma özelliği, pamuktan daha yüksektir. Normal koşullarda %11-14 oranında rutubet toplamakta, ve şişme özelliği yüksek olduğundan %80-120’ye kadar su emebilmektedir. Viskon, pamuktan çok daha yüksek olan nem alma özelliğinden dolayı boyanmaya ve baskıya çok elverişlidir. Ayrıca viskon renklerin daha parlak görünmesini sağlar.
 
Moderatörler tarafından düzenlendi:

joker

Merhaba 8. Gün
Tam Üye
24 Mart 2021
126
324
Mersin
inanılmaz güzel bir bilgi, aldığın kumaşın yeri viskon ise resmen bayılıyorum. Yazın giymelere doyamadığım kıyafetim oluyor, nasıl bir ferahlık sağlıyor insana anlatamam. ürün içeriği olarak özellikle yazın viskon oranı yüksek kumaşları seçmeniz tavsiyemdir. hem ferah, hem de dökümlü havası ile şahane şekilde kıyafeti taşımanızı da sağlıyor.
 
Top