• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Yarasa İnsana Zarar Verir Mi?

Yazalım

Yazalım bakalım
Moderatör
5 Mayıs 2021
361
12
461
İstanbul
Yarasa insanlara zarar verir mi, koronavirüs salgını ile birlikte yaban hayatına meraklı insanlar başta olmak üzere hepimizin aklına gelen sorulardan biri oldu. Yarasalar, COVID-19 ve kuduz başta olmak üzere birçok hastalığın taşıyıcısı olsa da, yarasanın kanı veya ağız salyası ile temas olmadıkça, sadece etrafımızda uçmaları ile herhangi bir hastalığa maruz kalmayız.

yarasa-insana-zarar-verir-mi.jpg

Yarasalar insanlara zarar verir mi, genellikle hiçbir zarar vermezler çünkü yarasalar insanlardan kaçma eğilimindedir. Ancak, insanlar tarafından avlanan ve kanı ile salgısını insanlara bulaştıran yarasalar, çeşitli hastalıkları bulaştırabilir. Yarasanın bulunduğu bölgeye ve türüne bağlı olarak değişkenlik gösteren bu hastalıklar, tıp kurumları tarafından müdahale edilmediği takdirde ölüme ve hastalığın yayılmasına neden olabilir.

Yarasa İnsanı Isırır Mı?​

Yarasalar ile ilgili bir başka korku kaynağı da, yarasa ısırınca ne yapmalı bilinmediği içindir. Eğer bir yarasa tarafından ısırıldıysanız, öncelikle ısırılan bölgeyi sabun ve suyla çok iyi bir şekilde yıkamalısınız. Daha sonra, vakit kaybetmeksizin bir hastanenin acil servisine başvurmalı ve durumu anlatmalısınız. Kuduz aşısı, bu tür durumlarda ısırılan kişiye uygulanan en etkili tedbirdir. Tüm aşılar uygulandığında, kuduz hastalığından %100 oranında korunma sağlayabilirsiniz.

Kuduz Aşısı Nasıl Uygulanır?​

Kuduz aşısı, eğer bir yarasa tarafından ısırıldıysanız ve sizi ısıran hayvanı doktora götürme şansınız olmadıysa, doktorlar tarafından tedbir olarak uygulanır. Kuduz aşısı,
  • Isırıldığınız gün,
  • 3. gün,
  • 7. gün,
  • 14. gün,
  • 28. gün
olmak üzere 5 kez omuz bölgenizden uygulanmaktadır. Doktor uygun gördüğü takdirde, 1 doz da tetanos aşısı olmanız gerekebilir.

Yarasa tarafından ısırıldığınızda, hemen paniğe kapılmamanız önemlidir. Çünkü günümüzde kuduz hastalığı yaşadığımız şehirlerden büyük ölçüde temizlenmiştir ve doğada da nadiren görülmektedir. Yani, sizi ısıran yarasa kuduz hastalığı taşıyıcısı olmayabilir de. Ancak, tedbiri elden bırakmamalı, tehlikeli ve ölümcül bir virüs olan kuduz olasıığına karşı mutlaka doktora gitmelisiniz. Böyle bir durumda, "bana bir şey olmaz" dememeniz, çok önemlidir.

Türkiye'de Yarasa Var Mı?​

Ülkemizde geniş kanatlı yarasa, Akdeniz cüce yarasası, yaygın cüce yarasa ve nalburunlu yarasa gibi birçok yarasa türü yaşamaktadır. Türkiye'deki yarasalardan COVID-19 bulaşması riski mevcut değildir, ancak insanlardan bu virüsü alan yarasalar taşıyıcı olabilir.

Yarasa Ne İşe Yarar?​

Yarasaların zararları olduğu kadar faydaları da vardır. Koronavirüs salgını ile birlikte hayatımızda "virüs taşıyıcısı" olarak yer edinen yarasalar, çiftçi dostu bir hayvan türüdür. Tarlalarda ve bahçelerde çeşitli böcek, tarım zararlısı ve sivrisinekleri yiyerek ekinlerin sağlığını korumasına yardımcı olurlar. Yarasalar ayrıca çok iyi birer tohum taşıyıcısı olarak da bilinir.

Ancak, siz yine de yarasa gördüğünüzde yaklaşmamalı ve yarasayı tahrik etmemelisiniz. Yarasalar, kendilerini tehlikede hissetmedikçe ısırmaz ve saldırganlaşmazlar.
 

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.040
2.596
Bursa
Yarasa yararsız bir hayvandır, yararlı olsaydı yaramasa denilirdi. : :p
Şaka bir yana bizim buralarda gece vakti yarasalar çok uçuşur, yıllar önce sıcak bir yaz gecesinde televizyon izliyorduk, kanepeyi salonu ortadan ikiye bölecek şekilde yerleştirdiğimizden, kanepenin arkası salonun diğer yarısına bakıyordu ve hava sıcak olduğu için penceresi de açıktı, televizyon gözümüzü almasın diye de salonun arkamızda kalan bölümünün ışıkları yanıyordu...
Derken birden bire tam karşımdaki duvarda dev bir siluet belirdi tam batman filmlerini anımsatan bir görüntüydü, içeriye yarasa girmişti ışık arkasından geldiği için duvara vuran gölgesi korkunçtu hiç unutmuyorum, yerimden nasıl fırlayıp salondan çıktım hatırlamıyorum gözüm kararmıştı adeta, işin tuhafı hala odadan nasıl dışarı çıkardık hatırlamıyorum, galiba kapıyı kapatıp onu salonda bıraktık kendisi çıkmıştı.
bir gün de, alttaki komşumuzun torunu balkonda otururken yarasanın biri kolunu ısırmış çocuğun, apar topar hasteneye götürmüşler, kuduz aşısı yapılmış, o günden sonra geceleri pencereleri açık bırakmam hiç.
 
Son düzenleme:

Newyork Mezarlığı

Cesur Yeni Dünya
Yönetici
23 Mart 2021
277
926
Sanırım en korktuğum hayvanlardan biridir yarasa. İlkin çocukluğumda, evin avlusuna girerken görmüştüm. En son da askerde, dinlenip oturduğumuz bir yere girmişti. Fırçalarla, uzun çubuklarla zor bela dışarı çıkarabilmiştik.
 
Top