• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Yazılımcı Olmak için Gerekenler

İçerik Yazarı

Dipsiz Forum
Moderatör
29 Temmuz 2021
92
77
İstanbul
dipsizforum.com
Yazılımcı olmak için bir temel şart vardır; da bu alana ilgi duymaktır. Yazılım bilgisini araştırıp ya da dersler alarak hatta ilgili üniversite bölümünü okuyarak edinebilirsiniz. Gelişen dünya içinde bilişim sektörünün öneminin artması ile yazılıma verilen destek epey fazladır. Eğer yazılım konusunu iyi öğrendiyseniz alacağınız maaşta oldukça göz kamaştırıcı olacaktır.

yazilimci-olmak-icin-gerekenler.jpg

İyi Bir Yazılımcı Olmak İçin Gerekenler?​

İyi bir yazılımcı olmak için temel olarak üniversitelerin ilgili bölümünden mezun olmak gerektiği gibi, kişisel olarak kişinin kendini geliştirmesiyle de mümkündür. Kendini geliştiren yazılımcılar sigorta, bankacılık, otomotiv, savunma sanayi gibi birçok alanda kolayca iş bulup, yüksek maaşlara çalışabilmektedir. Yazılım sermaye gerektirmeyen bir iştir, sadece bir bilgisayar kullanılarak çok farklı platformlara çeşitli yazılımlar geliştirilebilir.

Yazılım da kendi içinde birçok farklı alana ayrılmaktadır. Örneğin, web sitesi geliştirmek isteyen yazılımcıların HTML, CSS, PHP gibi programlama veya script dillerini öğrenmesi gerekirken, gömülü sistemler için yazılım geliştirmek isteyen bir yazılımcının C++ programlama dilini öğrenmesi gereklidir. Bu nedenle yazılımcı olarak kendimizi geliştirirken çalışmak istediğimiz alanı da öncesinde belirlemek faydalı olacaktır.

Yazılımcı Olmak İçin Hangi Kaynaklardan Yararlanılabilir?​

Yazılım sektörüne girmek, iyi bir yazılımcı olmak için iyi bir yazılımcıdan özel ders alınabilir, kurslara gidilebilir veya internette bulunan çeşitli kaynaklardan yararlanılabilir. Özel dersler için öğretmen ve öğrencileri buluşturan web sitelerinden faydalanılabilir.

Yazılım öğrenmek isteyen kişiler çeşitli firmaların verdiği eğitim programlarına da katılabilirler. Hem özel ders hem kurslar ücretli olduğu için maddi bir yükü de olacaktır. Maddi durumu olmayan kişiler için de internette yüzlerce ücretsiz kaynak bulunmaktadır.

Arama motorlarına öğrenilmek istenen anahtar kelime yazıldığında karşımıza çok fazla sayıda makale eğitim videosu çıkacaktır. Bu makaleleri veya videoları takip ederken uygulamalı olarak denemek öğrenme sürecini daha hızlı ve kalıcı hale getirecektir.

Yazılım Sektörüne Girmek İçin İngilizce Şart Mıdır?​

Yazılım sektörüne girmek için İngilizce bilgisi şart olmamakla birlikte, kişinin İngilizce bilmesi öğrenme açısından oldukça faydalı olacaktır. İngilizce kaynaklar Türkçe kaynaklara göre oldukça fazladır ve bunun yanında yazılım için gereken programlama dillerini öğrenirken de anahtar kelimeler hep İngilizce olarak karşımıza çıkacaktır. Yazılımcı olmak için gerekenler konusunda İngilizce ilk sırada gelmektedir.
 
Top