• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Yeni Bir Optik İllüzyon Türü

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.109
2
2.693
Bursa

Yeni bir optik illüzyon türü, beyni göz kamaştırıcı ışınları görmesi için kandırıyor


99iWcZr2duH3Luw5PNn3KJ-1024-80.jpg.webp


Yeni "parıldayan yıldız patlaması" yanılsaması, parlak ışınlar, tasarımın merkezinden eşmerkezli yıldız-çokgen çelenkleri aracılığıyla yayılıyor.
Yeni bir tür akıl almaz görsel yanılsama, insanların gerçekte orada olmayan göz kamaştırıcı ışınları görmesini sağlıyor.

"Parıldayan yıldız patlaması" olarak adlandırılan yeni keşfedilen illüzyon, düz beyaz bir arka plan üzerinde basit bir eşmerkezli çelenk deseninden oluşur. Bununla birlikte, neredeyse ona bakan herkes, bulutların arasından patlayan güneş ışığı gibi tasarımın merkezinden çıkan parlak ışınları veya hüzmeleri görebilir. İzleyici bu var olmayan ışınları görür, çünkü beyin çelenklerdeki belirli noktalar arasındaki "noktaları birleştirir".

Sinirbilim geçmişine sahip bir görsel sanatçı olan Michael Karlovich, 2019 yılında tasarım şirketi Recursia Studios'un logosu olarak parıldayan yıldız patlamasını yarattı.

Karlovich, WordsSideKick.com'a verdiği demeçte, "Yarattığım yanılsamayı ilk gördüğümde, daha önce hiç görmediğim bir etkiye bakıyormuşum gibi bir önseziye kapıldım." "Hoş bir şekilde şaşırdım, ancak sonuçta etkinin altında yatan mekanizmanın ne olabileceği konusunda kafam karıştı."

Karlovich, daha fazlasını öğrenmek için New York Üniversitesi'nde psikolog ve veri bilimcisi olan Pascal Wallisch ile tasarım üzerine bilimsel bir çalışma yürütmek üzere bir araya geldi.

Noktaları birleştirmek

Parıldayan yıldız patlaması tasarımı, her biri birbirini ortalayan iki yedigenden (yedi kenarlı çokgenler) oluşan bir çift yıldız çokgenden oluşan eşmerkezli çelenklerden oluşur. Yıldız çokgenleri, her birindeki ikiye bölen yedigenler, çelenklerde dar kesişme noktaları oluşturmak için sıralanacak şekilde düzenlenmiştir. İzleyiciler, çelenklerdeki bu kesişme noktalarını, çevrelerinde "parlak noktalar" veya noktalar olarak görürler çünkü bu noktalar çelenklerin en ince kısmıdır. Her eşmerkezli çelengin parlak noktaları birbiriyle örtüştüğü için, arka plan renginde herhangi bir değişiklik olmamasına rağmen beyin, aralarındaki ışınları oluşturur.

Karlovich, "Zihin, yanıltıcı çizgi parçaları üretmek için noktaları birleştirir." Dedi.

Ancak bu etki geçicidir ve gözlerinizi tasarım üzerinde hızla hareket ettirirseniz, nereye baktığınıza bağlı olarak ışınlar kısa süreliğine kaybolur veya güçlenir.

Yepyeni bir illüzyon

Beyni var olmayan bir şeyi görmesi için kandıran görsel yanılsamalar yeni bir fenomen değildir, ancak bu özel yanılsamanın çalışma şekli daha önce araştırılmamış ve belgelenmemiştir.

Hermann ızgara yanılsaması gibi ızgara tasarımları, ızgaradaki kesişme noktalarında göz alıcı parlak noktalar oluşturmak çok daha kolay olduğu için bu tür bir etki yaratmaya uygundur.

Pp46UEADMQUVfaSjasj2PJ-970-80.jpg.webpHermann ızgara yanılsaması, gerçekte var olmasalar bile ızgara noktalarında karanlık noktalar görünür.
Karlovich, "Ancak burada, beynin ızgara olmayan bölgelerden yanıltıcı ışınlar oluşturduğu, aksi halde boş olması gereken bir örneğimiz var." Dedi.

Farklı konfigürasyonlar

Karlovich ve Wallisch, hangi yönlerin etkiyi en çok etkilediğini belirlemek için parıldayan yıldız patlamasının birçok farklı konfigürasyonunu denedi.

İlk önce yanılsamanın boyutunu denediler. Karlovich, "Çalıştığımız kadarıyla, tasarım yanılsamayı görünür kılmak için yeterince büyük olduğunda, etki ölçekte değişmezdir." Dedi. Bununla birlikte, çalıştıklarından çok daha büyük bir ölçekte denenirse, etkinin bozulabileceğinden şüpheleniyorlar.

Karlovich, deneylerin tasarımı döndürmenin ışın etkisini daha güçlü hale getirdiğini de ortaya koyduğunu söyledi. Tasarımda daha fazla çelenk ile etkinin gücü de arttı, diye ekledi.


VSSNwVyjvfpxeC49qDkKaJ-970-80.gif


Araştırmacılar, çizgilerin ve arka planın rengi ne olursa olsun, kontrast oldukları sürece ışınların görülebildiğini buldu. Bu, ışınların rengini de değiştirebilir; örneğin, siyah bir arka plan üzerine beyaz çelenk koymak, insanların çok daha karanlık ama eşit derecede parlak ışınları görmesini sağlar.

Karlovich, "Renklerle ilgili ön pilot deneylerimiz, en önemli şeyin, arka planın rengi ile tasarımı oluşturan çizgilerin rengi arasında yüksek miktarda kontrast olması gerektiğini gösteriyor." Dedi. "Kontrast ne kadar yüksek olursa, ışınlar o kadar güçlü olur."

Boşlukları doldurmak

Araştırmacılar, Karlovich'in şirketinin logosu olmasının yanı sıra, parıldayan yıldız patlamasının daha fazla araştırma potansiyeline sahip olduğuna inanıyorlar.

Karlovich, "Diğer illüzyonlar gibi, parıldayan yıldız patlaması, bilişsel ve görme ile ilgili gelecekteki çalışmalarda varsayımsal olarak bir uyarıcı olarak kullanılabilir." Dedi.

Karlovich, bunun gibi illüzyonların kendi beynimizin nasıl geliştiği hakkında daha fazla bilgi edinmemize yardımcı olduğunu söyledi. "Görsel yanılsamalar, beynin dünyayı nasıl yeniden yapılandırdığı konusunda bize fikir veriyor" diye ekledi. "Bize beynin algılarımızı oluşturmak için yaptığı varsayımları ve tahminleri öğretiyorlar."
 

Çok Okunan Konular

Top