• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Yeni Sensör, İnsanların Nefesindeki COVID-19'u ve Varyantları Algılıyor

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.113
2
2.702
Bursa
Soterius-Scout-Sensor-and-Fob-777x518.jpg


Yeni Sensör, Asemptomatik Olsalar Bile İnsanların Nefesindeki COVID-19'u ve Varyantları Algılıyor


Soterius Scout sensörü, birisinin çalışma ortamına girmesi için her şeyi net bir şekilde sağlamak için biri asemptomatik olsa bile COVID-19'u tespit edebilir. Kredi bilgileri: Soterius
Salgınları Önlemek ve Toplulukları Korumak için Anında COVID Sensörü

RMIT Üniversitesi, küçük miktarlarda SARS-CoV-2 virüsünün ve varyantlarının varlığını tespit edebilen biyosensör üzerinde Avustralyalı biyomedikal start-up Soterius dahil ortaklarla işbirliği yapıyor.

Güvenilir, doğru ve non-invaziv olan Soterius Scout sensörü, bir kişinin çalışma ortamına girmesi veya tıbbi bir COVID testi yapması ve kendi kendini tecrit etmesi gerektiğinde onları uyarması için her şeyi net bir şekilde sağlamak için bir dakika içinde sonuç verebilir.

Başarılı prototip şimdi Soterius tarafından RMIT, MIP Diagnostics, Burnet Institute, D+I ve Vestech ile ortaklaşa olarak 2022'nin başlarında ticari olarak piyasaya sürülmek üzere daha da geliştiriliyor.

Teknoloji Avustralya'da üretilecek ve başlangıçta hastanelere teslim edilecek ve gelecekteki uygulamalar yaşlı bakımı, karantina otelleri, havaalanları ve okullar dahil olmak üzere diğer temel işçi ve yoğun trafik ortamlarında yapılacak.

Soterius-Scout-in-Office-777x518.jpg
COVID-19'un küçük parçalarını tespit etmek için bir ofis duvarına sabitlenmiş Soterius Scout biyosensörünün konsept görüntüsü.

Soterius'un kurucu ortağı Dr. Alasdair Wood, ortaya çıkan çevresel viral sensörlerin hantal, enerji yoğun olduğunu ve yalnızca bir tür virüsü tespit edebildiğini söyledi.

Wood, "Biyosensörümüz, kişisel bir fob kartına sığabilecek kadar küçüktür ve kullanımı kolaydır - sadece kartınızı kontrol noktalarında bir okuyucunun üzerinden geçirmeniz yeterlidir" dedi.

"Önemli olarak, bir sensör 8 adede kadar viral suşu algılayabilir ve teknolojimiz yeni varyantları veya yeni virüsleri ortaya çıktıklarında algılamak için kolayca uyarlanabilir.

"Soterius Scout biyosensörünün COVID-19'u yönetmek için hayati bir araç olabileceğini, salgınları önlemek ve gelecekteki kilitlenme ihtiyacını ortadan kaldırmak için doğru erken teşhis sağlayabileceğini umuyoruz."

RMIT'de Burnet Enstitüsü ile ortaklaşa yürütülen prototip testleri, Soterius Scout biyosensörünün SARS-CoV-2 spike protein parçalarını etkileyici bir doğrulukla ve yanlış pozitifler olmadan tespit ettiğini ortaya koyuyor.

Teknoloji, birisi asemptomatik olsa bile COVID-19'u tespit edebilir.

Soterius-Scout-Tech-777x518.jpg
Güvenilir, doğru ve invaziv olmayan Soterius Scout sensörü, küçük miktarlarda SARS-CoV-2 virüsünün varlığını tespit edebilir ve bir dakika içinde sonuç verebilir.

Denemeler ayrıca sensörün solunum yolu hastalıkları için en iyi performans gösteren bir teşhis aracı olma potansiyeline sahip olduğunu ve şimdi grip ve MERS gibi diğer hastalıkları tespit etmek için ölçeklendirildiğini gösteriyor.

Sensör, RMIT araştırmacıları tarafından önde gelen Mikro Nano Araştırma Tesisinde geliştirilen nanoteknoloji etkin biyosensörlerden yararlanıyor. Biyosensör teknolojisi, RMIT tarafından yapılan bir patent başvurusunda, entegre sistem ise daha sonra Soterius tarafından yapılan bir patent başvurusunun konusu kapsamındadır.

RMIT proje lideri Profesör Sharath Sriram, işbirliğinin RMIT araştırmasının hayati yeni teknolojilere çevrilmesini hızlandıracağını söyledi.

Sriram, "COVID-19 yakın zamanda ortadan kalkmayacak ve virüsü tespit etmemize ve salgınları kontrol altına almamıza yardımcı olacak akıllı çözümlere ihtiyacımız var." Dedi.

“İşyerlerinde COVID-19 ve diğer solunum yolu virüslerinin yönetimine yönelik bu akıllı yeni çözümün merkezinde, ön saflardaki çalışanlarımızı ve daha geniş topluluğu korumaya yardımcı olmak için platform sensörü teknolojimizi görmek heyecan verici.”

Soterius Scout hakkında

Çok yönlü, düşük maliyetli, evde yetiştirilen teknoloji
Bir anahtarlık olarak takılabilir veya bir çalışma alanı içinde bir fikstür olarak takılabilir
Sensöre düşen virüs parçacıklarını algılar ve bir dakikadan kısa sürede sonucu bir akıllı telefona veya kullanıcıların alanlara girerken veya çıkarken kaydırdıkları bir okuyucuya iletebilir
SARS-CoV-2 tespit edilirse, Scout kullanıcıyı test ve karantinaya yönlendirir.
Bir okuyucudan gelen veriler, sıcak noktaların uzaktan izlenmesini sağlamak ve yerel salgınların kontrol altına alınmasını desteklemek için buluta da iletilebilir.
Scout, hedeflenen virüslere bağlanan, spesifik algılamayı sağlayan ve yanlış pozitifleri önleyen esnek mikro elektronik ve sentetik bir nanoteknoloji kullanır.
Teknolojinin temel bileşenleri - biyosensörün mikro imalatı, elektroniklerin gelişmiş üretimi - Avustralya'da tasarlanacak ve üretilecek.
Her Scout cihazı, bir sensör dizisi kullanılarak 8 farklı viral suşu tespit edecek şekilde programlanabilir.
Sensöre düşen viral partiküller kimyasal olarak bağlanır, böylece cihaz içinde güvenli bir şekilde kilitlenirler.
Biyosensörler, ortaya çıktıklarında yeni suşları tespit etmek için üretim sürecinin bir parçası olarak kolayca uyarlanabilir.
Kurucu ortaklar Dr. Alasdair Wood ve Dr. Chih Wei Teng liderliğinde 2018'den beri geliştiriliyor

RMIT proje ekibi (Fonksiyonel Malzemeler ve Mikrosistemler Araştırma Grubu): Profesör Sharath Sriram, Dr. Ganganath Perera, Profesör Madhu Bhaskaran, Dr. Md Ataur Rahman
Soterius, Asya Pasifik'in MedTech hızlandırıcısı olan MedTech Aktüatör'ün bir mezunudur. RMIT Üniversitesi, MedTech Aktüatörünün bir ortağıdır.
 
Top