• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Yeşil Işık Tedavisinin Migren Sıklığını ve Yoğunluğunu Azalttığı Gösterildi

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.109
2
2.693
Bursa
Tarih:10 Eylül 2020
Kaynak: Arizona Sağlık Bilimleri Üniversitesi
Özet: Yeni bir çalışma, yeşil ışık tedavisinin, baş ağrısı evresinin ağrı yoğunluğunda ve insanların ay içinde yaşadığı baş ağrısı sayısında %60'lık bir azalmayla sonuçlandığını buldu.

Arizona Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nden yapılan yeni araştırma, migrenden muzdarip kişilerin, baş ağrılarının sıklığını ve yoğunluğunu azalttığı ve hastanın yaşam kalitesini iyileştirdiği gösterilen yeşil ışık tedavisinden fayda görebileceğini buldu.

Migren Araştırma Vakfı'na göre, migren, Amerika Birleşik Devletleri'nde 39 milyon insanı ve dünya çapında 1 milyar insanı etkileyen, dünyanın en yaygın üçüncü hastalığıdır.

UArizona Tıp Fakültesi - Tucson Bölümü'nde doçent olan çalışmanın baş yazarı MD, PhD, Mohab Ibrahim, "Bu, migren hastaları için potansiyel bir önleyici tedavi olarak yeşil ışığa maruz kalmayı değerlendiren ilk klinik çalışmadır" dedi. Anesteziyoloji, Farmakoloji ve Nöroşirürji Bölümü ve Kronik Ağrı Yönetimi Kliniği direktörü. "Bir doktor olarak bu gerçekten heyecan verici. Şimdi alet çantamda en zor nörolojik durumlardan birini tedavi etmek için başka bir araç var - migren."

Genel olarak, yeşil ışığa maruz kalma, ayda baş ağrısı günlerinin sayısını ortalama yaklaşık %60 oranında azalttı. Çalışmaya katılanların çoğu - epizodik migren hastalarının %86'sı ve kronik migren hastalarının %63'ü - ayda baş ağrısı günlerinde %50'den fazla azalma bildirdiler. Epizodik migren, ayda 14 baş ağrısı günü ile karakterize edilirken, kronik migren ayda 15 veya daha fazla baş ağrısı günüdür.

İbrahim, evde çalışmayı tamamlarken ışık şeritleri ve izlemeleri için talimatlar verilen katılımcılar hakkında "Genel ortalama fayda istatistiksel olarak anlamlıydı. İnsanların çoğu son derece mutluydu" dedi. "Katılımcı memnuniyetini ölçmenin yollarından biri, insanları kaydettirdiğimizde, onlara çalışmanın sonunda ışığı geri vermeleri gerektiğini söyledik. Ancak çalışmanın sonuna geldiğinde onlara şu seçeneği sunduk. ve 29 kişiden 28'i ışığı tutmaya karar verdi."

UArizona Sağlık Bilimleri Kapsamlı Ağrı ve Bağımlılık Merkezi'ne bağlı olan Dr. İbrahim ve yardımcı yazar Amol Patwardhan, MD, PhD, birkaç yıldır yeşil ışığa maruz kalmanın etkilerini inceliyorlar. Bu ilk klinik çalışma, tümü epizodik veya kronik migren yaşayan ve oral ilaçlar ve Botoks enjeksiyonları gibi çoklu geleneksel tedavilerde başarısız olan 29 kişiyi içeriyordu.

Anesteziyoloji Anabilim Dalı'nda doçent ve araştırma başkan yardımcısı olan Dr. Patwardhan, "Son gelişmelere rağmen, migren baş ağrılarının tedavisi hala bir zorluktur" dedi. "Yeşil ışık gibi farmakolojik olmayan bir tedavinin kullanılması, ilaç kullanmak istemeyen veya bunlara yanıt vermeyen çeşitli hastalara çok yardımcı olabilir. Bu yaklaşımın güzelliği, ilişkili yan etkilerin olmamasıdır. Hiç değilse, uykuyu ve diğer yaşam kalitesi önlemlerini iyileştirdiği görülüyor."

Çalışma sırasında hastalar 10 hafta boyunca günde 1-2 saat beyaz ışığa maruz bırakıldı. İki haftalık bir aradan sonra 10 hafta boyunca yeşil ışığa maruz bırakıldılar. Deneyimledikleri baş ağrılarının sayısını ve bu baş ağrılarının yoğunluğunu ve ayrıca düşme ve uykuda kalma veya iş yapma yeteneği gibi yaşam kalitesi ölçümlerini izlemek için düzenli anketler ve anketler doldurdular.

0'dan 10'a kadar bir sayısal ağrı ölçeği kullanan katılımcılar, yeşil ışığa maruz kalmanın ağrıda 8'den 3.2'ye %60'lık bir azalma ile sonuçlandığını kaydetti. Yeşil ışık tedavisi ayrıca baş ağrılarının süresini kısalttı ve katılımcıların uykuya dalma, uykuda kalma, ev işleri yapma, egzersiz yapma ve çalışma becerilerini geliştirdi.

Çalışma katılımcılarının hiçbiri yeşil ışığa maruz kalmanın herhangi bir yan etkisini bildirmedi.

Dr. İbrahim, "Bu denemede yeşil ışığı bir ilaç olarak ele aldık" dedi. "Bu herhangi bir yeşil ışık değil. Doğru yoğunluk, doğru frekans, doğru maruz kalma süresi ve doğru maruz kalma yöntemleri olmalı. Tıpkı ilaçlarda olduğu gibi, ışıkta tatlı bir nokta var."

Dr. İbrahim, Avrupa, Afrika ve Asya'dan çok uzaklardaki doktorlarla temasa geçti ve hepsi kendi hastaları için yeşil ışık parametreleri ve şematik tasarım istedi.

"Tahmin edebileceğiniz gibi, LED ışık ucuzdur" dedi. "Özellikle kaynakların mevcut olmadığı ve insanların paralarını harcamadan önce iki kez düşünmesi gereken yerlerde, uygun fiyatlı bir şey teklif ettiğinizde, denemek için iyi bir seçenek."

Uluslararası Baş Ağrısı Derneği dergisi Cephalalgia tarafından çevrimiçi olarak yayınlanan "Migren hastalarında baş ağrısı sıklığı ve yaşam kalitesi üzerine yeşil ışığa maruz kalmanın değerlendirilmesi: Bir ön tek yönlü çapraz geçişli klinik deneme" makalesi.

Dr. İbrahim, "Bunlar harika bulgular, ancak hikayenin başladığı yer burası" dedi. "Bir bilim insanı olarak, bunun nasıl çalıştığıyla gerçekten ilgileniyorum çünkü mekanizmayı anlarsam, onu başka koşullar için kullanabilirim. Bunu biyolojik sistemleri manipüle etmek için bir araç olarak kullanabilirim ve elimizden geldiğince çok şey elde edebilirim."
 

Çok Okunan Konular

Top