• Eğlenceli genel forumlar arasında bir yıldız gibi parlayan en iyi genel forum sitesi Dipsiz Forum'a hoş geldiniz.

    Sadece 3 saniyenizi ayırarak, reklamsız ve güncel forumlar deryasına atlamaya ne dersiniz? Haydi, burası dipsiz bir forum, burada her şey var!

Yumurta Üzerindeki Kodlar Ne Anlama Geliyor

Candan

Doğa Sevdalısı
Uzman Üye
16 Mayıs 2021
493
1.293
Tabiatın Ortası
Yumurta Üzerindeki Kodlar Ne Anlama Geliyor
Yumurtaların üzerinde dört farklı üretim kodu bulunuyor. Bu kodlar yumurtanın alındığı tavuğun cinsi ve kalitesini anlatıyor. Yumurta üzerindeki bu kodlar sayılar ve harflerden oluşuyor. Ama bizi ilgilendiren kısım sadece kodun ilk sayısı. Bu sayılar da 0, 1, 2 ve 3 şeklinde değişiyor. İşte yumurtanın üzerindeki o kodların anlamları...
Yumurtanın üzerindeki kod
-0- ile başlıyorsa: Eğer kod 0 ile başlıyorsa organik demektir. Diğer bir deyişle tavuğun yetiştiriciliği ve kullandığı yem organiktir, hiçbir kimyasal barındırmadığından en sağlıklı yumurta da budur. Diğer yumurtalara göre pahalı olmasının sebebi de aslında tam olarak bu.
Yumurtanın üzerindeki kod -
1- ile başlıyorsa: Eğer aldığınız yumurtanın üzerindeki kodun ilk rakamı 1 ise gezen tavuk yumurtasıdır. Kümeslerde değil, tavuk çiftliklerinde yetişen ve özgür gezen tavukların yumurtalarıdır. Organik yumurtadan sonra en sağlıklı yumurta budur diyebiliriz.
Yumurtanın üzerindeki kod 2 ile başlıyorsa:
Kümes tavuğu yumurtalarının ise kodu 2 ile başlayacak şekilde düzenlenmiş durumda. Piyasada en fazla bu kodla damgalanmış yumurtalarla karşılaşabilirsiniz. 0 ve 1'de olduğu gibi organik ve sağlıklı yemlerle beslendiğini bu tür yumurtalar için söylemek pek mümkün değil.Yumurtanın üzerindeki kod -
3- ile başlıyorsa:
Kod eğer 3 ile başlıyorsa kafes tavuğu, diğer bir deyişle tavuk çiftliklerinde fabrikasyon usulü üretilen yumurtaları düşünebilirsiniz. Bu tavukların çoğunlukla katkı maddeli yemlerle beslendiği söylenirken Türkiye'de de en fazla tüketilen ve en ucuz yumurta türü budur.
 

Gri

Lahmacun
Yönetici
23 Mart 2021
564
1
2.058
39
İstanbul, Çanakkale
dipsizforum.com
Çok güzel bir rehber, teşekkürler @Candan.

Ancak aklıma direkt bakkaldan aldığı yumurtaları yolun kenarında çamura bulayıp otobandan geçenlere "organik yumurta" diye satan çakal yurdum esnafı geldi. İşte bu damgalı yumurtalar sayesinde böyle çakallıkların önüne geçmek mümkün, ama hala birçok şarküteride köy yumurtası diye damgasız yumurta satışı devam ediyor.
 

Yakida

From bay
Yönetici
23 Mart 2021
1.107
2.680
Bursa
Epey bir sesli güldüm galiba Netflix'de başlayacaktı belki de başladı bilmiyorum.😂
Ben o kodları yumurtlarken tavuk basıyor zannediyordum. :D
 
Top