1. Ana Sayfa
  2. Bağ & Bahçe
  3. Kral Kızı Çiçeği Nedir? | Bakımı Nasıl Yapılır?

Kral Kızı Çiçeği Nedir? | Bakımı Nasıl Yapılır?

kral kizi cicegi nedir

Kral Kızı çiçeği olarak bilinen bu çiçek türü farklı sadece kral kızı adı ile bilinmez. Birden çok adı olan bu çiçek türünde kirli hanım, hanım çiçeği, zinnia tohumu gibi isimlendirmeleri de görmemiz mümkündür. Yetiştiği ülkeler ise Güney Amerika olmak üzere Meksika’da dahil olup buralarda doğal bir yetişme alanı gösterir.

İsminin de çeşitlilik gösterdiği gibi çiçeğin tür olarak 16 farklı türe sahip olduğunu da söyleyebiliriz. Oldukça gösterişli bir çiçek olan Kral Kızı uzun sapları ve birbirine karşılıklı gelen sıralanan yaprakları ile kendine hayran bırakıyor. Üç farklı grupta incelenen kral kızı çiçekleri boy bakımından bodur, yarı bodur olanlar ve boylu olan kral kızı olarak 3 grupta incelenir.

Kral Kızı Çiçeği Görünümü ve Üreticiliği

Kral Kızı çiçeği görünüm olarak renk çeşitliliğine sahip olan çiçek türlerinden biridir. Kırmızı renkte olan Kral Kızı çiçekleri, mor, beyaz ve sarı renklerde de karşımıza çıkar. Çiçeğin yetiştiği iklim tipi olarak ılıman iklim şartları gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra Temmuz ve Ekim ayları içinde de çiçeğin çiçekli yapısı canlı kalır.

Kral kızı çiçeğinde yetiştiricilik için uygun şartların ve zamanın seçilmesi oldukça önemli bir husustur. Şayet saksı içerisinde yetiştiricilik için tercih edenlerin şubat ayı gibi tohumlarını kasalara atmaları gerekir. Diğer bir yetiştiricilik kesme çiçek yetiştiriciliğidir. Kesme çiçek yetiştiriciliğinde de tohumların mart ve nisan ayı olmak üzere bu iki ayda yastıklara ekilmesi gerekir.

Kral Kızı Çiçeği Üretimi ve Gelişimi Safhalar Bakımından Nasıldır?

kral kizi cicegi bakimi

Kral Kızı çiçeği yetiştirilme esasına bağlı olarak Saksı içinde yetiştirilmesi ve kesme çiçek yetiştiriciliği olarak iki boyutludur. İki seçenekten biri seçildikten sonra çiçeğin yetiştirilme aşamalarına adım atılır. Alınan tohumları ekme işlemi yapılır ve üzerini çok sıkmayacak biçimde gevşek bırakılan harçla örtülür.

Tohumların çimlenmesi için ön görülmüş olan süre ise 20 ila 26 derecede gerçekleşen 10 günlük bir zaman dilimidir. Çimlenmeye bırakılan Kral kızı çiçeklerinin çimlenme aşamasında bu süreç tamamlanıncaya dek yastıklara yapılması gereken gölgeleme işlemi atlanmamalıdır. Gözetim altında geçen bu süreç sonuna gelindiğinde çimlenmeden sonra sıcaklıkta düşürülme yapılmalıdır. Yaklaşık olarak 2 ila 3 derece sıcaklık düşürülür.

Kral Kızı Çiçeğinin Tohum Ekiminden Satışa Sunulması

Kral Kızı çiçeği tohum ekimi yapıldıktan yaklaşık iki ya da üç hafta sonra 8’lik adı verilen saksılara konuşmak için veya kesme çiçekçilikte kullanılması durumunda 20×20 ebatlarına ulaşması gerekir. Kral kızı çiçeğinde tohum zamanından çiçeklenme zamanına kadar geçmiş olan süre zarfı yaklaşık olarak 8 ila 10 hafta arası kadardır.

Çiçeklerdeki uç alma zamanı ise hemen hemen 12 cm boya ulaştığı durumlarda yapılması ön görülür. Çiçeklenme süresi zarfınsa her çiçek bu süreci sağlıklı ve düzenli tamamlamaz. Bazı çiçeklerde arada solan ve kötü olanlar ile karışılabilir. Bu durumlar ile karşılaşıldığında kötü olan çiçeklerin dişer çiçeklerden uzaklaştırılması çiçeklenme süresini uzatır.

Kral Kızı Çiçeği Yetiştirilirken Ne İster? Nasıl Bakılmalıdır?

Kral Kızı çiçeği her bitkide olduğu gibi yetiştirilme zamanında bazı iklim şartlarına, su ihtiyacına ve özel topraklara ihtiyaç duyar. Kral kızı çiçeğinin yetiştiği toprak özellik bakımından güneşli yerlerden alınmış olunmalı, içerisinde hafif kil bulunmalı ve zengin içerikli toprak denilen humuslu toprak olmalıdır.

Ayrıca Kral kızı çiçeklerinin yetiştiriciliğinde hava şartları oldukça önemlidir. Ilıman iklim tipinde yetiştirilen bu çiçekler gece soğukları karşısında hassasiyet gösterir. Su ihtiyacı ise ayrı bir özen ister. Yaz ayları boyunca sık aralıklarla ve bol bol su verilmesi gerekir.

Kral Kızı Çiçeklerinin Peyzaj Alanında Kullanılması

Kral Kızı çiçeği bakıldığında zengin çeşitliliği, canlı görünümü ve dolgun yapıları ile kendilerine hayran bırakan çiçek türlerinden biridir. Peyzaj alanında da kullanılan çokça tercih edilen bir çiçek türü olma nedeni ise uzun süre içerisinde çiçekli yapısını dağılmadan ve canlı bir şekilde koruduğundan dolayıdır. Bazı kişiler bahçelerinde yetiştirirken saf biçimde tek renk olarak yetiştirmeyi tercih eder. Boyları çok uzun olanların yanı sıra bodur şekilde yetişenlerde vardır.

Uzun boylu Kral kızı çiçekleri kesme çiçekçilik adı verdiğimiz alanda kullanılmaya uygundur. Zengin renk seçeneklerinin var olması nedeniyle çeşitlilik sağlanır. İsteğe bağlı durumlarda tek renk seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yazmayı seviyorum. Değişik bilgileri toplamayı ve genel kültür biriktirmeye bayılıyorum. Okumak ne güzel şey...

Yorum Yap