Kredi Kartı Makinede Yıkanırsa Bozulur Mu?

Kredi kartı çamaşır makinesinde yıkandı sorunu hayatımızın bir döneminde mutlaka başımıza gelmiş bir sorundur. Kredi kartları, PVC’den üretilip epoksi ile kaplandıkları için, suya ve 57 dereceye kadar ısıya karşı oldukça dayanıklıdır. Dolayısı ile, 60 – 90 derece ile yıkayan programlar kullanmadığınız veya kurutma makinesinde çok sıcak bir programa maruz bırakmadığınız sürece kredi kartı çamaşır makinesi ile yıkanarak bozulmaz.

Çamaşır makinesinde yıkanan kredi kartı için, en çok zarar görecek kısmın çipi olduğu düşünülür. Çip de epoksi ile kaplı olduğu için sudan zarar görmez. Hatta, çip tek başına 175 dereceye kadar sıcaklığa dayanabilir ancak kartın plastik (PVC) kısmı bu sıcaklığa kadar dayanamayacağı için, siz yine de 57 derece ve altındaki sıcaklıkları güvenilir kabul etmelisiniz.

Kredi Kartı Çipi Nasıl Bozulur?

Kredi kartı çipi, elektronik bir çiptir ve kişisel -ve banka- bilgileriniz ile temassız ödeme mekanizmasını içerir. Bu çipin bozulması için, ya 175 derece ve üzeri sıcaklığa ya da fiziksel bir darbeye veya derin bir çiziğe maruz kalması gereklidir. Bunların dışında, kredi kartı çipiniz, çamaşır makinesinde yıkanmak veya cebinizde terden ıslanarak zarar görmeyecektir.

Yorum Yaz