1. Ana Sayfa
  2. Sağlığımız & Beslenme
  3. Kurutulmuş Patlıcan Nasıl Saklanır?

Kurutulmuş Patlıcan Nasıl Saklanır?

kurutulmus patlican nasil saklanir

Kurutulmuş patlıcan nasıl saklanır, mutfak püf noktaları arasında önemli bir yere sahiptir. Sebzeleri kurutarak, senelerce bozulmadan saklayabilir ve istediğiniz zaman tüketebilirsiniz. Bu yazımızda patlıcan kurutması nasıl yapılır ve nasıl saklanır anlatacağım:

Kurutulmuş Patlıcan Nasıl Yapılır?

Kurutulmuş patlıcan tarifi, mevsime bağlı kalmadan patlıcan dolması yapabilmek için uygulayacağımız tariftir. Öncelikle, kurutmalık patlıcan seçerken nelere dikkat etmeliyiz görelim:

  • Düz patlıcanlar tercih etmelisiniz,
  • Olabildiğince girintisiz, düzgün şekilli olmalı,
  • Orta boy patlıcanlar seçmelisiniz,
  • Çekirdeksiz, bostan patlıcan kurutmak için daha uygundur.

Patlıcanları kurutmadan önce, ne için kurutacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Örneğin, dolmalık patlıcan olarak kurutmak istiyorsanız, patlıcanları ikiye bölüp içlerini oymalısınız. Kızartmalık patlıcan olarak saklamak istiyorsanız, ince ince dilimlemelisiniz. Karnıyarık yapmak için kurutacaksanız, dikey olarak kestikten sonra kurutmak için asabilirsiniz.

Kurutulmuş patlıcan yemeği için, dolmalık patlıcanlardan oyduğunuz içleri buzluğa atarak saklayabilirsiniz.

Kurutulmuş patlıcan nasıl saklanır tarifi ikinci kısımda ise patlıcanları bir iğnenin ucuna bağladığınız ip yardımı ile ipe dizmenizdir. İpe dizme işlemi sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, patlıcanların arasında mutlaka boşluk bırakmanız gerektiğidir.

Eğer boşluk bırakmazsanız, birbirine değen kısımları nemli kalacak ve küflenmeye neden olacaktır. Patlıcanları asmak için, gıda maddeleri ile uyumlu bir ipe dizin ve daha sonra, kurutmak istediğiniz yere asın.

Patlıcan kurutacağınız yer, nemsiz ve yağışsız olmalı. Nem, patlıcanların kurumasını engelleyecek, hatta küflenmelerine neden olacaktır. Bu iş için en uygun ortam, rüzgarlı ve gölge bir ortamdır. Patlıcanlar doğrudan güneş altında kalırsa, kurumak yerine çürüyeceklerdir.

Patlıcan kuruturken genellikle söylenmeyen, ancak büyük şehirlerde yaşayan okuyucularımızın Dipsiz Forum farkı ile mutlaka dikkat etmesi gereken başka bir nokta da, egzos dumanına maruz kalmaması gerektiğidir. Eğer cadde üzeri veya işlek bir sokakta yaşıyorsanız, ön balkonda kuruttuğunuz patlıcanlar bol miktarda ağır metal içeren egzos dumanına maruz kalabilir. Bu nedenle arka balkon veya fırın kullanarak patlıcan kurutmanız, sağlığınız için daha iyi olacaktır.

Fırında Patlıcan Kurutma

Patlıcan kurutma için başka bir seçeneğiniz de fırını kullanmaktır. Fırının ızgarasına dizeceğiniz patlıcanları, 2 – 3 saat boyunca 50 – 70 dereceye ısıtılmış fırında kurutun. Daha sonra, bunları fırından çıkarın ve bir süre soğutun. Aynı işlemi, patlıcanlar kuruyuncaya kadar tekrarlayabilirsiniz. Böylece, kuru patlıcanlarınız hazır olacak.

Adana Usulü Patlıcan Nasıl Kurutulur?

Adana usulü patlıcan kurutma yapmak için, patlıcanlarımızı kesip ipe dizdikten sonra suya batırıp kısa bir süre bekletin. Islattığınız patlıcanları asın ve kuruduktan sonra indirin. Adana usulü kurutulan patlıcanlar, kış boyunca dayanacaktır. Yemek yapacağınız zaman da, tekrar bir süre suda bekletip yumaşatın ve lezzetli bir tarif eşliğinde pişirip yiyin.

Kurutulmuş Patlıcan Kaç Yıl Dayanır?

Kurutulmuş patlıcan kaç sene dayanır sorusuna değişik cevaplar veriliyor. 10 yıla kadar süre verenler olsa da, 2 yılı geçirmemenizi tavsiye ediyoruz. Kurutulmuş patlıcan kolaylıkla bozulmaz ancak bir takım bakteriler zaman içinde üreyebilir ve bu da sağlığınız için zararlıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap