1. Ana Sayfa
 2. Bağ & Bahçe
 3. Ladin Ağacı ve Özellikleri

Ladin Ağacı ve Özellikleri

ladin agaci ozellikleri

Ladin ağacı bilimsel adı Picea olan bir ağaç türüdür. Görsel açıdan dikkat çeken bu ağaç pek çok alanda kullanılmaktadır. Özellikle mobilyacılıkta önemli bir yere sahiptir. Çamgiller ailesine mensuptur. Ilıman iklimleri ve soğuk iklimleri seven ladin ağaçları, fırtınalara karşı dayanıksızdır.

Ömürleri ortalama 400 yıldır. Türkiye’de ormanlık alanlarda görülmesiyle beraber en çok Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yetişmektedir. Kırktan fazla çeşidi bulunmaktadır. Bulunduğu bölgeye göre renkleri ve çeşitleri değişmektedir.

Ladin Ağacı Nedir?

Ladin ağacı, çamgiller ailesinden ortalama 400 yıl yaşayan bir ağaç türüdür. Diğer ağaçlarla birlikte orman oluşturabilmektedir. Kökleri toprağın çok derininde bulunmadığı için dış etkenlere karşı dayanıksızdır. Kış aylarında yapraklarını dökmemektedir.

Ilıman ve soğuk mevsimleri sevmekle beraber rutubetli topraklarda yetiştirilmesi uygundur. Türkiye’de sahile bakan dağlarda ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yetişmektedir. İğne yapraklara sahip bu ağaç bahçe dizaynında da görüntüsünden dolayı kullanılmaktadır.

Kerestesinin yumuşak olmasından dolayı mobilyacılıkta ve inşaat sektöründe sıkça kullanılır. Özellikle inşaat iskelelerinin malzemesi sayılır.

Ladin Ağacı Özellikleri

Ladin ağacının özellikleri söz konusu olduğunda en çok görüntüsü dikkat çekmektedir. Ladin ağacının görüntüsü piramitlere benzer şekildedir. Yukarı doğru yükseldikçe incelmektedir. Kozalakları olgunlaştığında düşmektedir. Boyu yaklaşık 30-60 metreye kadar uzayabilmektedir.

Çoğu zaman köknar ağacı ile karıştırılmaktadır. Fakat köknarlara göre daha dayanıklı yapısı vardır. Köknarlarda olan salgı kanalları ladin ağaçlarında yoktur.

Bu özelliği ayırt etmeyi kolaylaştıran özelliklerinden biridir. Ladin ağacı Kuzey Yarım Küre’de yetişen bir ağaç türüdür. Soğuk havayı ve yağışı sevmektedir. Rutubetli topraklarda çok daha rahat yetişmektedir. Bu yüzden Karadeniz’de çokça bulunmaktadır. Doğu Karadeniz’de 30 ila 40 türü bulunmaktadır.

ladin igne yaprakli agac

Yapraklarını hiçbir mevsimde dökmemektedir. Bu yüzden her mevsim yeşil bir görüntü sunmaktadır. Kokusu çok güzel olan ladin ağacı özellikle ormanların güzel kokuya bürünmesini sağlamaktadır. Fakat yaprakları ezildiği zaman ortaya kötü bir koku vermektedir. Bu yüzden ağacın yapraklarının ezilmemesi, koparılmaması gerekmektedir. Ladin ağacı büyüme hızı fidan halindeyken çok yavaştır.

Biraz zaman geçtikten sonra büyümesinde hızlanma meydana gelmektedir. Ladin ağacının gövde kısmında kahverengi- koyu kül rengi kabuklar vardır. Bu kabuklar mobilyacılıkta işe yaramaktadır. Görüntü olarak köknar ve çama benzeyen bu ağacın yaprakları, ladin çam ağacına oranla daha ince ve sivridir.

Kanatlı tohumlara sahiptir. Gövdesindeki odunun iç rengi, beyaz veya çok açık pembe renkli olmaktadır. Kolay işlenmesinden dolayı mobilyacılıkta oldukça sık kullanılmaktadır.

Ladin Ağacı Bakımı

Ladin ağacını ekmek için nemli bir toprağa ihtiyaç vardır. Ağacın ekileceği bölgenin çok güneş almaması gerekmektedir. Yarı bulutlu ortamlara ekmek, ladin ağacının sağlıklı büyümesi için gereklidir. Ekerken, toprağa kompost eklemek ladin ağacının daha canlı büyümesine yardımcı olmaktadır.

Ağacın gübresinin kozalaklı olması, özellikle kumlu topraklar için çok gereklidir. Ladin ağacını bakımı ise doğru ekim yapıldıktan sonra çok rahattır.

Bol suyu seven ağaçtır. Bu yüzden diktikten sonra bol bol sulamak gereklidir. İlkbaharda yapraklarında jelimsi şeyler oluşmaya başlanmışsa sağlıklı büyüyor ve doğru sulama yapılıyor anlamına gelmektedir. Bu jeller, güneş ışınlarına karşı yaprakları korumaktadır.

Ladin ağacı budama konusunda yapraklarının yere kadar uzamasına müsaade edilmelidir. Sadece etrafındaki yabancı otların ve zarar verici sarmaşıkların temizlenmesi gerekmektedir. Yabani otlar da temizlendiği müddetçe ağaç ekstra bakıma ihtiyaç duymamaktır. Dört asır boyunca yaşayabilmektedir.

Ladin Ağacı Çeşitleri

ladin agaci kozalak

Ladin ağacının pek çok çeşidi bulunmaktadır. En çok bilinen ve yaygın olan ladin ağacı türleri doğu ladin ve mavi ladindir. Ladin ağacı nerede yetişir sorusunun cevabı da türlerine göre değişkenlik göstermektedir. Ladin ağacının yetiştiği bölgeler ve türleri şöyle sıralanabilir;

 • Himalaya ladini: 2 metreye yakın gövdesi vardır. Boyutu yaklaşık 60 metreye kadar uzayabilmektedir. Hindistan, Himalaya, Nepal, Afganistan, Pakistan ve Tibet’te yetişmektedir.
 • Mavi ladin ağacı: En çok bilinen ladin türlerinden biridir. Boyutu 50 metreye kadar uzayabilmektedir. Adını mavimsi olan yapraklarından almaktadır. Nemli topraklarda yetişmektedir. Rutubetli topraklarda çok iyi şekilde büyümektedir. Dağların denize bakan yamaçları yetişmesi için uygundur. Az yağışlı ortamlarda büyümesi çok yavaşlamaktadır.
 • Avrupa ladini: Boyutu 50 metreye kadar uzayabilmektedir. Soğuk havalara karşı dayanıklıdır. Sıcak iklimleri sevmemektedir.
 • Dragon ladini: Boyu 45 metreye kadar çıkabilmektedir. Yaprakların yağ üretimi yapılmaktadır. Mobilyacılıkta en çok bu tür kullanılmaktadır. Demiryolu üretimlerinde de bu ladinden faydalanılmaktadır.
 • Kırmızı ladin: Rengi kızıl olduğu için mobilyacılıkta tercih edilmektedir. Boyu diğer türlere nazaran daha kısadır.
 • Kore ladini: 30 metreye kadar uzayabilen ağaçtır. Yaprakları tüysüzdür. Yaprakları açık kahverengidir. Yapraklarını dökmemektedir.
 • Sibirya ladini: Sibirya ladini daha çok yağ üretimi için kullanılmaktadır.
 • Kanada ladini: Diğer adı ak ladindir. Boyu kısa olduğu için cüce ladin adı da kullanılmaktadır. Adını yetiştiği bölgeden almaktadır.
 • Balkan ladini: Bosna Hersek’te yetişmektedir. 30 metreye kadar uzayabilmektedir.
 • Meyer ladini: Çin’de yetişmektedir. Boyu 30 metreye kadar uzayabilmektedir.
 • Yushan ladini: Tayvan’da yetişen tek ladin türü olarak bilinmektedir. Boyu 50 metreye kadar uzayabilmektedir.
 • Wilson ladini: Wilson ladini Dünya üzerinde sadece Doğu Çin’de yetişmektedir. Ortalama boyu 50 metredir.
 • Kara ladin: Boyu 50 metre olmasına karşın kozalakları oldukça küçüktür.
 • Doğu ladini: Mavi ladinle en çok bilinen ladin türüdür. Tepesi piramit şeklini andırmaktadır. Kozalakları aşağı doğru bakmaktadır. Kozalakları büyüdükçe renk değiştirmektedir. Kozalakları çiçek açmadan dökülmektedir. Tohumla üretimi güçtür. Çelikle üretim tercih edilmektedir.

Ladin Ağacı Faydaları

Ladin ağacı yararları en fazla doğayadır. Orman oluşturmanın yanı sıra etrafa temiz hava ve güzel koku yaymaktadır. Uzun yıllar yaşayabilmesi tek bir ağacın doğaya 400 yıl oksijen üretmesi, havayı temizlemesi anlamına gelmektedir. Bu da doğaya ve canlılara verdiği en büyük yararlardan bir tanesidir. Bu yararından başka, endüstriyel katkısı da çok fazladır.

Ladin ağacından pek çok mobilya üretimi yapılmaktadır. Kolay işlenmesi marangozluk işini kolaylaştırmaktadır. Bu işlemi yaparken ormanlara zarar vermeyecek şekilde yapmak gerekmektedir. Bunlar dışındaki ladin ağacı faydaları şöyle sıralanabilir;

 • İçeriğinden elde edilen yağ balgam sökücüdür.
 • Yaprakları öksürük tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Ağız içi hastalıklarının iyileşmesinde etkili olmaktadır.
 • Diş eti tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Sindirim sistemini düzenleyici yapısı vardır.

Ladin Ağacı Mobilya Özellikleri

Ladin ağacı mobilya alacak insanlar ladin mobilyaların özelliklerini merak etmektedir. Ladin ağacı diri odun türüdür. Bu ağaçla yapılan mobilyaların cilalanması ve boyanması oldukça kolaydır. Çivi tutma ve yapışma derecesi yüksektir. Çatlaması zordur.

Bu yüzden sağlamdır. Ladin ağacı en çok iç marangozluk işlerinde, doğrama aletlerinde, levha ve kontrplak yapımında, müzik aletlerinde, soyma – kaplama işlerinde kullanılmaktadır.

Ladin Ağacı Kullanımı

Ladin ağacı kullanımı oldukça çeşitlidir. Marangozlukta kullanıldığı gibi tedavi ve sağlık amaçlı da kullanılmaktadır. Sağlık amaçlı kullanmak için; çayı, yaprakları ve yağı tercih edilmektedir. Çayı, poşet çay olarak satılmaktadır. Sıcak suya koyup 5 dakika beklettikten sonra içilmesi uygundur.

Çok fazla içmek sağlığa olumsuz etkiler bırakabilmektedir. Bu yüzden ölçülü içmek önemlidir. Herhangi bir hastalığı olan bireylerle hamile ve emziren kadınların doktorlarına danışmadan içmemesi önem arz etmektedir. Ladin ağacının yaprakları da çay şeklinde demlenip suyu içilebilmektedir. Ladin yağının kullanımı genelde kozmetik sektörde olmakla beraber aromatik yağları gastronomide de kullanılmaktadır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yazmayı seviyorum. Değişik bilgileri toplamayı ve genel kültür biriktirmeye bayılıyorum. Okumak ne güzel şey...

Yorum Yap