1. Ana Sayfa
  2. Bağ & Bahçe
  3. Lalegül Çiçeği Nedir | Bakımı Nasıl Yapılır?

Lalegül Çiçeği Nedir | Bakımı Nasıl Yapılır?

lalegul cicegi

Lalegül çiçeği, biraz titiz ve büyümesi zor olarak ün kazanmış ve sıcak bölge seven çok yıllık bir çiçektir. Bu açıdan genellikle yıllık olarak yetiştirilir. Fakat bu çiçeklerin gerekli bakımını yapar ve ilgi gösterirseniz başarılı bir şekilde yetiştirebilirsiniz.

Bu bitki Güney Amerika’ya özgüdür ve dünyanın birçok ülkesinde Lisianthus adıyla da yetiştirilmektedir. Lalegül çiçeği renkleri pembe, beyaz, mavi renklere sahip olabilir. Ayrıca mavimsi yeşil yaprakları, düz sapları ve vazo ömrü ile geleceğin dikkat çeken çiçekleri için iyi bir adaydır.

Lalegül Çiçeği Özellikleri Nedir?

Lalegül çiçeği özellikleri pek çok insanın bu çiçeğe hayran kalmasına neden olur. Zarif saplar, çeşitli yumuşak renklerde çiçeklerle ve beyaz, sarı, şampanya, kayısı, açık yeşil, pembe, mavi ve mor renklerde iki renkli çiçeklerle doludur. Güllere benzeyen tomurcuklar, sapın altından başlayıp yukarı doğru devam ederek yaz başlarından ortalarına kadar açılmaya başlar.

Her bir lalegül çiçeğinin sapının çiçeklenme süresi ilk tomurcuk açılışından sonuncusuna kadar, iki ila dört haftadır. Anxcak bu çiçeklerin sunduğu tek şey harika çiçekler değildir. Mavi-yeşil yapraklar ve ince saplar, yumuşak renkli çiçekleri vurgular.

lisianthus cicegi bakimi

Lalegül Çiçeği Nerede Yetişir?

Yaygın olarak Lisianthus olarak bilinen Lalegül çiçekleri, Gentian bitki ailesindeki küçük bir cinstir. Lalegül çiçeği nerede bulunur sorusu için ise Güney Amerika, Meksika, Karayipler ve Kuzey Güney Amerika’nın sıcak bölgelerine özgü olduklarını söylemek mümkündür.

Bu cins tipik olarak çayırlarda bulunur. Ayrıca bu çiçeklerin birçok farklı çeşidi vardır, bunların çoğu renk ve büyüklükleriyle ayırt edilir. Çoğu Lalegül bitkisi en iyi yaz başında çiçek açar, ancak en sıcak yaz aylarında çiçek açmaya devam eden artan sayıda çeşit tanıtılmaktadır.

Balboa çeşidinin hepsi mavi tonlarında, bitki başına bir düzine çiçeğe sahip çiçeklerle doludur. Flamenko ise, ısı toleransına sahip olduğu için pek çok kişi tarafından yetiştirilmektedir. Son olarak Maurine bitkisi yarı bodur, ısıya dayanıklı bir çeşittir ve güverte ve verandanızdaki kaplarda büyümek için mükemmel boyuttadır.

Lalegül Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Lalegül çiçeği yetiştirme koşulları kapsamında bitkinin günde en az altı ila sekiz saat güneş ışığı alabileceği, tam güneş alan bir yere dikmeniz gerekir. Yazları çok sıcak olan bir bölgede yaşıyorsanız, bu bitkiler öğleden sonra ortaya çıkan gölgeden faydalanacaktır.

Bu çiçekler ne kadar tutarlı güneş ışığı alırsa, bitkinizin sahip olacağı daha iyi yeşillik ve çiçekler ortaya çıkar. Ayrıca Lisianthus bitkisini nemli tutmanız gerekir. Ancak asla ıslak kalmasına izin vermemelisiniz. Bitkinizi aşırı sulamak mantar hastalıklarının gelişimini teşvik edebilir.

Bir tane oluşturmak için zamanınız varsa, bir damla sulama sistemi, bitkilerinize tam da ihtiyaç duydukları yerde köklerinden su vermek için ideal olabilir. Bu açıdan çiçeğin toprağının sulama zamanları arasında kurumasına izin verilmelidir.

Lalegül Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

lalegul cicegi bakimi

Doğru ortama sahipseniz, bu güzel çiçeğin bakımı oldukça kolaydır. Çünkü bu çiçeği bitkileri küçük tohumlardan büyüyebilir. Yetiştiriciler, tohumla yetiştirilen bitkilerin gelişmesinin 22 ila 24 hafta sürebileceğini söylemektedir.

Bu nedenle ev bahçesinde Lalegül çiçeği yetiştirmeyi planlıyorsanız, işinizi kolaylaştırmak için halihazırda büyüyen fideleri satın alabilirsiniz. Ancak bu bitkilerinin satın alınan fidelerini nakletmeyi geciktirmemelisiniz. Çünkü köke bağlı kalmak ve küçük kapta olmak çiçeğin büyümesini kalıcı olarak engelleyebilir.

Lisianthus bitkisi ısısı, yaşadığınız yere göre değişir. Donma sıcaklıklarının olduğu bölgelerde, onları donma ve donma tehlikesi geçtiğinde dikmeniz gerekir. Daha sıcak güney bölgelerinde, Mart ayına kadar ekim yapabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yazmayı seviyorum. Değişik bilgileri toplamayı ve genel kültür biriktirmeye bayılıyorum. Okumak ne güzel şey...

Yorum Yap