Leopar Çiçeği Nedir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Üzerinde bulunan çiçek deseni leopara benzeyen Afrika kökenli Leopar Çiçeği, sahip olduğu kötü kokusu nedeniyle de Leş Çiçeği Kaktüsü olarak bilinir. Leopar Zambağı ve Böğürtlen Zambağı olarak da bilinen leopar çiçeği Latince Iris Domestica adıyla bilinmektedir.

Leopar Çiçeği Nedir?

Çiçekleri denizyıldızını anımsattığı ve Afrika kökenli bir bitki olduğu için Afrika Deniz Yıldızı da denilen Leopar Çiçeği, üzerinde bulunan çiçek deseni leopara benzediği için Leopar Çiçeği adını almıştır. Bu bitki ünlü olan kötü kokusu sebebiyle Leş Çiçek Kaktüsü olarak da anılır. Dünya genelinde bölgeden bölgeye çeşitli adlar verilen Leopar Çiçeği’nin oldukça farklı türleri vardır.

Görünüşü çok güzeldir ama kokusu insan kaçırtan tabiri ile çok kötüdür. Leopar Çiçeği’nin çiçeklenmesi genellikle yaz aylarında olur. Bazı türlerde kış ve ilkbaharda da olabilmektedir. Dinlendirme ve sulamayı azaltma ya da çoğaltma zamanları türe göre ayarlanmalıdır. Leopar Çiçeği türleri çoğunlukla Güney Afrika kökenlidir.

Sulama

Sulamada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, suyun bir iki gün dinlendirilerek tortusunun giderilmiş olmasıdır. Toprağı kurudukça sulanması gereken bu bitki, sadece gelişim zamanlarında sık sulanmalıdır. Leopar Çiçeği ılık, oda sıcaklığına sahip su ile sulanmalıdır. Yaz aylarında haftada bir kış aylarında iki hafta da bir sulanabilir.

Leopar Çiçeği’nin bulunduğu ortamda düşük sıcaklık ve düşük ışık koşullarında çok fazla sulanması ve bunun sonucu olarak da su yığılması olursa bitki çürüme nedeniyle yumuşar. Bu anlamda fazla nem bitkinin en önemli düşmanıdır.

Leopar Çiçeği’ne herhangi bir salon bitkisi gibi davranırsanız 10 gün içinde bakımdan kaynaklı bir çürüme ve yumuşama ile karşılaşırsınız. Çünkü bu bitki fazla sulamayı sevmez. Böyle bir durumla karşılaştığınızda bitkiyi toprağından çıkarın ve kuru bir yerde yaklaşık bir hafta bekletin. Bu sayede kendine gelen bitki kaliteli bir toprağa yeniden dikilerek büyümeye bırakılır.

Toprak

Kaliteli ve sağlıklı kompost toprak 1/3 ince ponza taşıyla karıştırılır. Bu konuda verilen tavsiye, sağlıklı bir kompost toprak, kaliteli bir yerin üstteki yüzeyinin toprağı ve yıkanarak arıtılan dere kumu karışımdan oluşan toprağın kullanılmasıdır. Leopar çiçeği, asit oranı yüksek olan toprağı sevmez.

Hafif alkalinli ya da nötr (pH 6.5 – 7.5 arasında) toprak gerekir. Kendine uygun toprakta Leopar Çiçeği tüm güzelliğini sergiler.

leopar cicegi
leopar cicegi

Saksı Seçimi

Diğer adı Leş Çiçeği Kaktüsü olan Leopar Çiçeği için suyu emme özelliği olan bir toprak saksı tercih etmelisiniz. Kökü pek olmayan bitki için derin saksıya gerek yoktur. Bitki için alçak ve yayvan bir saksı yeterli olacaktır. İçten dışa doğru yeni gövdelerle çoğalırlar. İki yılda bir saksı ve toprağı değişmelidir.

Leopar Çiçeği bakımı ve yetiştirilmesinde saksı çok önemlidir. Yapı itibariyle küçük olan bir bitkidir. Ama bu yapıya sahip olmasına rağmen dar ve küçük bir saksıda yetiştirmemek lazımdır. Ferah ve geniş bir saksı tercih edilmelidir.

Leopar Çiçeği – Güneş İhtiyacı

Leopar Çiçeği’nin bulunduğu alan çok aydınlık olmalıdır. Yaz aylarında sabah ve akşam güneşi alması gereken bitki, öğle ışığından korunmalıdır. Bitki ışığı çok sever. Kış aylarında Leopar Çiçeği’nin ışık alması konusunda daha titiz davranılmalıdır.

Leopar Çiçeği’nin Çoğaltılması

Leopar Çiçeği kökten ayırma yolu ile çoğaltılır. Çoğaltma zamanları bitkinin hızla büyüdüğü zamanlardır. Ancak bu durum türlere göre farklılık da gösterebilir. Leopar Çiçeği’nin bir parçası kesilerek ya da sahip olduğu gövdelerden biri çekilip ayrılarak çoğaltılır. Kesip alınan parçanın kesik olan yerinin kuruması için birkaç gün açıkta beklemesi gerekir. Daha sonra ise nemli toprak üzerine yatırılmalıdır.

Leş kaktüsü çoğaltma işlemi sırasında, kesinlikle toprağa gömülmemelidir. Toprağa hafifçe bastırılması gerekir. Ve o durumda bırakılmalıdır. Sulama yapmasanız bile alt kısımdan köklenecektir.

Leopar Çiçeği Yapısı

Leopar Çiçeği görüntü olarak çok güzeldir. Ancak kokusu oldukça kötüdür. Leopar desenli çiçek olarak da bilinir. Çiçek yapısı düğmeye benzer. Eğer bir koleksiyon yapmak isterseniz Leopar Çiçeği kesinlikle alınması gereken bir bitkidir. Leş kaktüsü kokusu, ölmüş hayvana benzer ve çiçeğin bulunduğu ortamlara keskin bir şekilde yayılır. Bilinen iki türü vardır. Bu türler: Stapelia ve Orbea.

Leopar Çiçeği Bakımı

Leopar Çiçeği bakımı çok kolay bir bitkidir. Kaktüs familyasındandır ve bu nedenle birçok isminden biri de, Leopar kaktüs şeklindedir. Leopar kaktüsü fazla suyu sevmez. Bitkinin bünyesinde bulunan su gelişimi için yeterlidir. Bitkinin bu özelliği dikkate alınarak gün içinde çok su verilmemelidir. Leopar Çiçeği’nin toprağının sık sık kontrol edilmesi gerekir. Toprağın susuz kalması ile bir bardak su verilmelidir. Bu miktar su bitkinin büyümesi için yeterlidir.

Leş kaktüsü çiçeği bakımı için önemli bir nokta ise ele alınan suyun bitkiye serpilmesi ile bitkinin rahatlamasıdır. Leopar Çiçeği bakımında ortamın açık ve hava alan bir bölge olmasına dikkat edilmelidir. Bitki öğle sıcağından hoşlanmaz. Yaz aylarında çok az güneş alan ama aydınlık bir meydanda tutulması gerekir.

Toprağı kurudukça sulanmalıdır. Kış aylarında bulunduğu yerde hava soğudukça verilen su miktarı azalmalıdır. Kışın geceleri bulunduğu yerde sıcaklık 10C den az ise (Genellikle ocak ve şubat ayında) hiç sulanmamalıdır. Leş çiçeği toprağı asitli olmamalıdır.

Yorum Yaz