1. Ana Sayfa
  2. Bağ & Bahçe
  3. Mandevilla Sanderi Çiçeği Bakımı ve Özellikleri

Mandevilla Sanderi Çiçeği Bakımı ve Özellikleri

mandevilla sanderi cicegi

Mandevilla Çiçeği ya da diğer adıyla Sundaville Çiçeği, Güney ve Orta Amerika kökenli, çiçekleri olan tropikal bir sarmaşık türüdür. Cinsine göre pembe, sarı, kırmızı veya beyaz renktir.

Mandevilla Çiçeği nedir?

Mandavilla Sanderi Çiçeği, Amerika kıtasından gelmektedir. Bahçede yetiştireceğiniz oldukça uyumlu bir bitkidir. Sıcağa dayanıklı olan bitkinin yaprakları yeşil, çiçekleri ise kırmızı, beyaz ya da pembe renkte ve boru şeklindedir. Çiçeklerinin iç kısımları sarı renkte olmaktadır.

Çiçekler mayıs ayı başında açar ve ekim ayına dek sürer. Kış aylarında yaprak dökülmez. Tropik bir bitki olduğundan ılık ve nemli yerleri sevmektedir. Direk güneş ışığı almayan bir alanda olmalıdır. Kışın olduğu yerin ısısı 15 derece altında olmamalıdır.

Ülkede hemen hemen her yerde yetişir. Mandevilla Çiçeği, don olan bölgelerde bir yıllık, ılık yerlerde ise çok yıllık olarak yetişmektedir. Saksıda kullanımı çok iyi olan Mandevilla Çiçeği, fazla miktarda çiçek açar. Ilıman iklimi olan bölgelerde dış mekanda yetiştirilebilir. Balkonda ya da apartman girişinde çok güzel bir görüntü oluşturur.

Özellikle Akdeniz sahil bölgelerinde bütün bir yıl dışarıda yetiştirilmektedir. Kışın bozulmuş olması pek de önemli değildir. İlkbaharda yeniden canlanmaktadır.

Mandevilla Sarmaşık Dikimi

mandevilla dipladenya

Mandevilla sarmaşığı fidan üretimi, tohum ya da çelik yöntemiyle olmaktadır. Işık alan gölge yerlere dikilmesi gereken Mandevilla Çiçeği ilkbaharda don tehlikesi atlatıldıktan sonra dikilir. Organik içerikli toprak ile gölge bir yer seçilmektedir.

Mandevilla Çiçeği dikimi sırasında çit, çardak veya kafes benzeri bir yapıya ihtiyaç olmaktadır. Ekim yapılmadan önce bir yemek kaşığı içinde fosfor bulunan gübre toprağa yayılır. Mandevilla Çiçeği’ni dikmek için kökünün iki katı bir delik kazılır ve İlkbaharda don tehdidi geçtikten sonra dikilir.

Organik içerikte olan iyi drene edilmiş toprak ile filtrelenmiş gölge bir konum seçilmelidir. Asma, bir kafes, çit veya çardak ile dikilir. Dikim yapıldıktan sonra iyice sulanır. Daha sonra haftada bir kez sulanır.

Mandevilla Çiçeği Saksı Dikimi

mandevilla cicegi bakimi

Mandevilla Çiçeği saksıda yetiştirilebilir. Bunun için 20 – 25 litrelik bir saksı kullanılmalıdır. Saksı toprağının steril olmasına da özen gösterilmelidir. Bitki dikimi için buharlaşmanın az görüldüğü sabah ya da ikindi vakti rüzgar olmayan zamanlar tercih edilmelidir. Dikim sırasında kimyasal gübre kullanılmaz, toprak harmanlanır.

Mandevilla Ne Zaman Çiçek Açar?

Mandevilla Çiçeği, nemli toprağı sevdiğinden bitkinin düzenli sulanması gerekmektedir. Bitkiye verilecek su oda sıcaklığında olmalıdır. Sıcak iklimlerde ilkbahar, sonbahar ve yaz ayında haftada üç kez sulanması gereken çiçek, su ihtiyacı karşılanmadığında hızla kurur.

Bu nedenle toprakta ki nemin yakından takip edilmesi gerekmektedir. Kış aylarında haftada bir kez sulamak yeterli olmaktadır. Mandevilla Çiçeği, çiçeklenme dönemine girdiğinde sulamayı azaltmak gerekmektedir. Ve, tekrar sulamadan önce bitki köklerinin kurumuş olmasına dikkat edilmelidir.

Mandevilla Çiçeği Gübreleme

Bitkinin büyümesi sırasında çiçeklenmesini güçlendirmek amacıyla iki hafta aralıklarla toprak gübrelenir. Mesela bir yemek kaşığı su ile yarım yemek kaşığı suyun içinde çözülen gübre karıştırılır. Düzenli aralıklarla toprak gübrelenir ve gübrenin bitki üzerinden ayrılması sağlanır.

Dikkat edilmediği takdirde bitki üzerinde gübre yanıkları oluşabilir. Kışın Mandevilla Çiçeği dikimi yapılmaz. İlkbaharda yapılan dikim ile gübreleme programı da başlatılır. Verilecek olan gübre bitki yaşıyla da ilgilidir. Toz gübre ya da organik granür gübre kullanılabilir. İkisi bir arada kullandığında ise fenni gübrenin sağladığı katkı en yüksek seviyeye çıkar.

Organik gübre toprak yapısını düzenler ve bitki fenni gübreyi hızla alır. Bitki humuslu toprağı sever. Toprak besin açısından iyi olmalıdır.

Mandevilla Bakımı

mandevilla sarmasik

İklimi sert bölgelerde Mandevilla Çiçeği, kış aylarında kök kısmına kadar ölebilir ancak ilkbaharda köklerinden tekrar yetişmeye başlayabilir. Çok soğuk bölgelerde kapalı mekanda olmaz ise tamamıyla ölmektedir. Bahçede yetişen bitkiler, varsa eğer konteynere alınmalıdır.

Çiçek iç mekanlarda bulunuyor ise filtrelenmiş güneş ışığı alması sağlanmalıdır. Mandevilla Çiçeği bakımı için, haftalık sulama yapılmalıdır. Kışın yaprak dökmeyen bitki her zaman yeşildir. Eğer bitki toprağı güçsüzleşti ise her beş sulama yapıldığında sulama suyuna bitki besini konmalıdır.

Mandevilla Çiçek Budama

Budama yapmak için, bitkinin büyüme zamanı seçilmelidir. Uçları kesmeye başlamak için sterilize edilen bir budama makası kullanılmalıdır. Yeni sürgünler yaprak düğümüne kadar budanmalıdır.

Mealy böcekleri ve örümcek akarları Mandevilla Çiçeği için sorun teşkil eder. Böceklerin bitkiden çıkmasını sağlamak için bitkiye çok güçlü bir basınçla su püskürtülür. Uygun ortamda büyütüldüğünde ve gerekli budama aksatılmadan yapıldığında Mandevilla Çiçeği hastalık riskinden uzak olur.

Mandevilla Türleri

Amerika kıtasından dünyanın dört bir yanına dağılmış Mandevilla Sanderi türlerinden bazıları aşağıdaki gibidir:

1. Mandevilla Splendens

Yaprakları iri, ortalama 20 cm boyunda, elips şeklinde, pütürlü yapıdadır. Çiçekleri pembe, orta ve iç kısmı sarıdır. Yeni ince dalları sarmaşık gibi değneklere sarılır. 3 metreye kadar uazayabilir. Anavatanı Brezilya’da Rio de Janeiro bölgesidir.

2. Mandevilla Sanderi (Meksika Yasemini)

İsmi Meksika Yasemini olsa da, bu tür de Brezilya’da Rio de Janeiro bölgesindendir. Sıfır derece ve daha düşük sıcaklıklarda yaşamaz. Yaprakları diğer türlere göre daha küçüktür ve dar yapılıdır.

3. Mandevilla Boliviensis (Beyaz Dipladenya)

Ekvador, Peru, Bolivya civarında yetişen Mandevilla türüdür. Dipladenia olarak da bilinir.

4. Mandevilla Laxa (Şili Yasemini)

Ekvator bölgesine komşu bölgelerde ve Türkiye gibi iklimde yaşayabilir. Kışın -12 dereceye kadar dayanabilir. Sarmaşık boyu 6 metreye kadar uzayabilr. Demetler halinde beyaz çiçekleri vardır ve hoş kokuludur.

Mandevilla Çiçeği Hastalıkları

Mandevilla çiçek bakımını ne kadar özenli yaparsanız yapın, maalesef her çeşit yaprak biti dadanabilmektedir. Mesela örümcek bitleri göz ile görülmezler ancak bitkiye çok zarar verirler. Beyaz sineklerin larvaları bir kere yapılan ilaçla yok olmayacak kadar yaprak içlerine işleyebilir.

Bu tür durumlarda üç günde bir ilaçlama yapılmalıdır. Mandevilla Çiçeği’ne musallat olan bitki biti kendi verdikleri zararın yanı sıra bakteri ve mantar kaynaklı olan hastalıklara da sebep olmaktadırlar. Bu hastalıklar bitki yapraklarının hızla yıpranmasına neden olur.

Mandevilla Çiçeği için Tavsiyeler

Mandevilla Çiçeği, çiçek tarhları, bordürler, geniş saksılar, küçük veya büyük bahçede yetiştirilebilinir. Büyüme hızı oldukça fazladır, bu nedenle budama zamanları aksatılmamalıdır. Bahar aylarında çiçeklenir. Dona dayanıksız olduğu dikkate alınarak dikimi yapılmalıdır. Zira don olaylarının olduğu yerlerde bir yıl yaşar.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yazmayı seviyorum. Değişik bilgileri toplamayı ve genel kültür biriktirmeye bayılıyorum. Okumak ne güzel şey...

Yorum Yap