1. Ana Sayfa
  2. Bilim ve Teknoloji
  3. Mantar Tıpa Suyu Emer Mi? Suda Batar Mı?

Mantar Tıpa Suyu Emer Mi? Suda Batar Mı?

mantar tipa suyu emer mi

Mantar tıpa suyu çeker, emme gibi bir durum yoktur. Bir mantık yürütecek olursak mantar tıpasının suyu çekmesi demek bir şişe içindeki suyun mantar tıpası tarafından da çekilmesi anlamına gelmektedir. Eğer su çekme gibi bir durum söz konusu olsaydı şişe içerisinde de su çekilirdi. Hatta mantar tıpası suyu çekmediği gibi üzerinde de suyun yüzme gibi bir durum söz konusudur.

Oltanın Mantarı Suyu Çeker Mi?

Oltanın mantarı suyu çekmez. Böyle bir durum yukarıda da belirtildiği gibi imkansızdır. Mantarın suda yüzme gibi bir durumu olduğundan dolayı da oltalarda kullanılmaktadır. Bu sebeple mantık olarak da bakıldığında suyu çeken bir nesnenin balık avlamada kullanımı beklenmemelidir.

Mantar Tıpa Neden Suda Yüzer?

Mantar tıpa, yapısı sayesinde su çekmeyen ve hatta su üzerinde yüzebilen bir madde olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tıpanın su ile arasında oluşan yoğunluk farkından dolayı ve mantar tıpanın yapısından kaynaklı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum tıpanın yoğunluğu ile suyun yoğunluğu arasında oluşan farkından kaynaklı olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Mantar Tıpa Suda Batar Mı?

Mantar tıpa suda batmaz. Bu durum yukarıda da belirtildiği gibi su üzerinde oluşan yoğunluk farkı ve tıpanın kendi yapısından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden bazı durumlarda mantar tıpa kullanılmaktadır. Özellikle şişelerin ağzını kapatmada, oltada balık tutmak için kullanmada kullanıldığı bulunmaktadır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Forum için içerik üretmekten büyük zevk alıyorum. İnsanlara faydam oldukça mutlu oluyorum. Açtığım konulara yorum yazarsanız çok mutlu olurum. :)

Yorum Yap