1. Ana Sayfa
  2. Bağ & Bahçe
  3. Mavi Kelebek Çiçeği | Fakir Orkidesi Özellikleri ve Bakımı

Mavi Kelebek Çiçeği | Fakir Orkidesi Özellikleri ve Bakımı

mavi kelebek cicegi

Mavi kelebek çiçeği veya halk arasındaki adıyla fakir orkidesi, görüntüsü ile dikkat çeken ve ağaç dallarında kümelenmiş halde bulunan bir çiçektir. Mavi kelebek çiçeği yetiştiricileri bireysel çabalarla sarmaşığından elde etmiştir. Oluşan bu sarmaşıktan doğal bitki özleri çıkarılarak çay olarak kullanılmaktadır. Güneydoğu Asya’da bu özler ile çeşitli yemeklere renk verebilmek amacıyla faydalanılır.

Mavi Kelebek Çiçeği Nedir?

Mavi kelebek çiçeği yetişmesi zor ve meşakkatli bir süreci beraberinde getirir. Burada en büyük özelliği boyları kısa bir bitki oluşlarıdır. Evde saksı içerisinde yetiştirilebilmeye uygun olmasının sebebi de boylarının kısa oluşudur. İçeride veya dışarıda rahatlıkla büyütülebilmeye uygun bir bitkidir. Dağlık alanlarda daha çok bulunan bu bitki Tayland’ın Kuzey bölgesinde görülmektedir.

Mavi Kelebek Çiçeği Özellikleri Nelerdir?

Mavi kelebek çiçeği özellikleri sayesinde bitkisel olarak kullanılabilmeye uygundur. Aktarlarda bulunabilen ve çay olarak tüketime uygun olan fakir orkidesi özünden elde edilen bitki ile vücut bağışıklığı kuvvetlendirilebilir.

Bitki özünden elde edilen çayın rengi mavi ve açık yeşil tonlarında olmaktadır. Doğal görüntüsü ile de oldukça hoş bir güzellik sunan bu çayın tadı da sevilmektedir. Farklı alanlarda kullanabilme ile beraber özellikle kozmetik alanında büyük bir sektörü bulunur.

Mavi kelebek çiçeğinin yapısı ev ortamında yetiştirilmeye uygunluk gösterir. Bu da saksıda yetiştirilen bu çiçeğin çay olarak kullanılmasında büyük kolaylık sağlamaktadır. Daha çok Malezya ve Tayland gibi ülkelerin kültürüne uygun ve benimsenmiş bir çiçektir.

Elde edilen bitki ile oluşturulan çayın rengi içerisine limon suyu sıkıldığında mora doğru dönmeye başlar. Faydaları vücudun daha sağlıklı ve virüslere karşı dayanıklı olabilmesin de etkilidir. En çok bilinen faydası rahat uyumayı sağlamaktadır. Gün içinde oluşan yorgunluğa ve ağrılara iyi gelir. Cildin ihtiyacı olan yenilemeyi de sağlamaktadır. Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelen sinirleri yatıştıran şifacı bir bitkidir.

mavi kelebek cicegi bakimi dipsizforum com

Mavi Kelebek Çiçeğine Nasıl Bakılır?

Mavi kelebek çiçeği bakımı büyümesine uygunluk sağlayan zaman diliminde müdahale edildiğinde oldukça kolay olmaktadır. Özellikle yazın sıcak havaların etkisi ile beraber toprağın kuruması ve içerisinde bulunan nemi kaybetmesi, mavi kelebek çiçeği için olumsuz bir durumdur.

Ancak bilinmelidir ki çok verimli köklere sahip olan bu çiçekten rahatlıkla verim elde edilebilir. 12 ay içerisinde yaklaşık olarak 8 ay gibi zaman dilimi sürekli çiçekli kalan yaprakları vardır. Bu da her mevsime uygunluk gösterebilecek bir büyüme şekli olduğunu gösterir.

Mavi kelebek çiçeği bakmak ev ortamında da gerçekleştirilebilir. Açık alanlar ve kapalı alanlara uygun olarak çiçekli kalabilen, yetiştirilebilen bir özelliği bulunur. Fakir orkidesi çiçeğinin toprağı suyu seven bir yapısı bulunur. Bu sebeple sürekli olarak toprağın nemli olduğundan emin olunmalıdır.

Yaz aylarında çiçeklenmesini başlatan mavi kelebek çiçeğinin sıcak havaların etkisi ile gerçekleşen toprak kurumasından dolayı solmalar meydana gelebilir. Bakımı ve sulaması yapılırken özellikle buna dikkat etmek gerekir. Yaz sıcağında veranda, balkon gibi alanlarda bakımı yapılan fakir orkidesi öğle güneşinin etkisi ile oluşan direkt temastan uzaklaştırılarak koruma altına alınmalıdır.

Belirli araştırmalar yapıldıktan sonra hassaslığı fark edilmiş olan mavi kelebek çiçeği çiçeklendiği ve büyüdüğü zaman da eskimiş, kurumuş olan yapraklardan arındırıldığnda daha gür bir şekilde uzadığı fark edilir. Nemli ortamları seven ve daha rahat ayak uydurabilen bir çiçektir. Bulunduğu yere dikkat etmek gerekir.

Soğuğun en derinden hissedildiği ve çok serin ortamlardan uzak tutmak gerekir. Özellikle gece soğuğunda daha az etkilenebileceği bir alana geçirilebilir. Gündüz ise güneşin yakıcı ve kavurucu sıcağından korunmalı bir örtü ile ya da koruma alanı ile güneş ile direkt teması kesilmeli; ılık ve nemli ortamlarda bakılmaya devam edilmelidir.

Mavi Kelebek Çiçeği Hangi Mevsim Açar?

Mavi kelebek çiçeği mevsim olarak kış sonu yazın başlangıcı ve tekrar kış mevsimi girene kadar dallarında çiçek bulunan bir yapısı vardır. Bu ismi almasında etki eden çiçekli kısımları kelebeklerin sürekli kondukları bir yerdir.

Nisan ayının başlarından başlayarak yaz bitimi olarak kabul edilen Eylül-Ekim aylarında çiçekli kalabilmektedirler.

Kış mevsiminin görülmeye başlandığı ekim ayı sonrasındaki süreçte yavaş yavaş yapraklarını dökmeye başlar. Bu süreçte yapılacak olan bakım havaların soğuk olmasından kaynaklı olarak sıklıkla yapılan sulama oranı azaltılmalıdır.

Mavi kelebek çiçeği sulanırken büyük bir hassasiyet gösterilmesi gereken bitki grubundadır. Özellikle çiçekli kısımları ve yaprakları direk su ile temas ettirilmemelidir. Bir zaman sonra ani bir şekilde yapraklarının dökülmesine ve gözle görülen noktalarda çevirmeler başlamasına sebep olacaktır.

Saksıda büyümeye başlayan mavi kelebek çiçeği büyürken meyilli ve yana yatık bir şekilde gelişim gösterir. Bu sebeple büyümeye başladığı ve filizlendiği andan itibaren bir çubuk yardımı ile düz bir şekilde uzaması sağlanmalıdır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yazmayı seviyorum. Değişik bilgileri toplamayı ve genel kültür biriktirmeye bayılıyorum. Okumak ne güzel şey...

Yorum Yap