1. Ana Sayfa
 2. Sağlığımız & Beslenme
 3. Meme Küçültme Ameliyatı

Meme Küçültme Ameliyatı

meme kucultme ameliyati

Meme küçültme ameliyatı, memeleri sarkık ve büyük olan kişilerin sağlık veya estetik açısından şikâyetlerini gidermek amacıyla yapılan bir operasyondur. Sarkık olan memelerin dikleştirilmesi, meme altında oluşan kızarıklık ile kaşıntıları önleme ve sütyen askılarının omuzlara yaptığı baskıyı azaltma amaçlı bu ameliyata başvurulabilir.

Kişi tarafından meme küçültme ameliyatı talebinde bulunulabilmesi için yalnızca sağlık açısından bir problem yaşıyor olmasına gerek yoktur. Memelerinin görünüşünden rahatsız olan bir birey rahatlıkla estetik görüntünün düzeltilmesi için de bu ameliyat için uzman bir hekime başvurabilir.

Tıptaki adı ‘reduction mammaplasty’ olan bu ameliyatın faydaları arasında meme büyüklüğünden kaynaklanan sırt ve omuz ağrılarını azaltma, kısıtlanan fiziksel aktivitelerin (koşma vb.) kişiye geri kazandırılması gibi hedefler bulunmaktadır.

Meme boyutuna göre 2 ila 4 saat sürebilen bu ameliyat, meme üzerinde 3-4 ay sonra cilt rengine benzeyerek soluk gözüken yara izleri bırakabilir. Operasyon ardından kişi kendini yormamak kaydıyla minimum 1 hafta içinde normal yaşamına geri dönebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Her ameliyatta olduğu gibi meme küçültme ameliyatında da insanlar panik olabilir, ameliyat öncesinde korkabilirler. Hatta birçok hasta ameliyat öncesinde meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır şeklinde araştırmalarda bulunmaktadır. Özellikle sıklıkla karşımıza çıkabilecek bu sorunun cevabını sizlerle paylaşalım.

Esasında meme içindeki yağ dokusunun azaltılmasından ibaret olan meme küçültme ameliyatı, vücut gelişimi tamamlanmış 18 yaş üstü bireylere uygulanabilir. Bunun asıl nedeni ise, gelişimini tamamlamayan bireylerde, ameliyat sonrasında istenmeyen form değişimleri ve beklenmedik büyümenin meydana gelmesidir.

Hâlihazırda insanlarda genellikle 18 yaşına dek vücut gelişimi süregelen bir davranış sergilediğinden, ameliyat sonrasında bu büyümeye bağlı olarak göğüs bölgesinde istenmeyen şekil değişiklikleri ve büyümeler meydana gelebilir. Dolayısıyla ilk aşamada kişinin 18 yaşından büyük olması gerekecektir.

meme kucultme ameliyati riskleri

Genel anestezi ile yapılan meme küçültme ameliyatı, lolipop ve ters T kesi metotları kullanılarak uygulanır. Hangi metodun kullanılacağına karar verilmesi, kişinin meme boyutuna, şekline, meme ucunun konumuna, cilt tipine ve vücut oranlarına bağlıdır.

Lolipop Kesi Metodu

Lolipop kesi metodunda kişinin aerola (meme ucu çevresi) bölgesi dairesel olarak kesilir, fazla yağ dokusu ve derisi alınır ve bölgeye dren konularak işlem sona erdirilir. Bu işlem yapılırken süt kanallarına zarar gelmemesine özen gösterilir. Ancak kişinin de rızasıyla birlikte süt kanalları da alınabilir.

Ters T Kesi Metodu

Ters T kesi metodunda kişinin meme altında ters T şeklinde kesim yapılır ve fazla doku alındıktan sonra işlem lolipop kesi metodu ile aynı şekilde sona erdirilir. Operasyondan sonra kişi en fazla bir gün hastanede yatar. Kişi dren çekilip pansuman yapıldığı zaman taburcu edilir.

2 hafta boyunca haftada bir kontrole gidilmesi gerekmektedir. 2. haftada dikişler alınır. İyileşmeyi yavaşlatmaması için kişinin bu süreçte sigara içmemesi önerilir. Operasyondan sonra 6 hafta kadar sporcu sutyeni gibi iç çamaşırları tercih edilmelidir.

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri

Her ameliyatta olduğu gibi meme küçültme ameliyatı olanlar da bazı istenmeyen durumlarla ve risklerle karşı karşıya kalınabilir. BU riskler genellikle ameliyatın estetik amaçlı olmasından ötürü hayati önem taşımamaktadır. Ancak riskler beraberinde kişide fiziksel anlamda istenmeyen durumlar kendini gösterebilir. Bu istenmeyen durumlara neden olabilecek riskler aşağıda sıralanmıştır.

 • Operasyondan sonra ameliyatlı bölgede his kaybı
 • Kısa süreliğine kanama
 • Yara izinin enfeksiyon kapması ve kalıcı bir hale gelmesi
 • İstenmeden süt kanallarına zarar gelmesi ve süt verme yeteneğinde azalma veya süt verme yeteneğinin yitirilmesi.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

Deriyi kesmeyi gerektiren çoğu ameliyat gibi meme küçültme ameliyatı sonrasında da iz kalır. Ancak bu iz özel kremler ile soluklaştırılabilir ve neredeyse fark edilmeyecek hale getirilebilir. Ameliyat izi ve boyutu kullanılan metoda göre farklılık gösterebilir. Lolipop kesi metodu ters T kesi metoduna göre daha küçük ve az fark edilen bir iz bırakır. Ameliyat izi alınan dokunun boyutuna göre de değişebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrasında Yapılması Gerekenler

Meme küçültme ameliyatı iyileşme süreci boyunca kişinin özellikle kol hareketlerine dikkat etmesi ve göğüs bölgesini hijyenik tutması gerekecektir. Herhangi bir ters harekette yağ dokusunun çıkarıldığı kesiyi birleştiren dikişler atabilir, bunun yanı sıra açık hale gelen yara enfeksiyon kapabilir.

Dolayısıyla bir süre dikkatli olunması ve hastanın dinlenmeye çekilmesi en doğru karardır. Bunun dışında aşağıda sıralanan diğer maddelere de dikkat edilmesi, ameliyatın etkilerinin daha hızlı ve kolay atlatılabilmesi açısından önemlidir.

 • Meme küçültme ameliyatı sonrası en az 1 hafta evde istirahat edilmesi, hareketlerin minimuma indirilmesi gerekir.
 • Memenin doğru biçimde şekillenmesi ve hissedilen ağrıların minimum seviyeye indirilmesi için sporcu sütyeni kullanımı tercih edilebilir. Bu noktada sporcu sütyeninin bedeni çok iyi seçilmeli, gereksiz yere fazla baskı oluşturmamalıdır.
 • Ameliyattan sonra kişinin doktoru tarafından verilen reçeteli ilaçlarını düzenli kullanması gerekir. Operasyondan kalan yaraya düzenli olarak pansuman yapılması da yaranın hızlı ve sağlıklı iyileşmesi açısından oldukça önemlidir. Yaraların iyileşme hızını yavaşlattığı için bu süreçte alkol ve tütün ürünleri kullanılmamalıdır.
 • 1-2 ay boyunca omuzlara ağırlık verilmemesi ve kişiyi yoracak aktivitelerin yapılmaması gerekmektedir. Operasyondan 1 ay sonra hafif egzersiz yapılabilir.
 • Birçok ameliyattan sonra olduğu gibi meme küçültme ameliyatından sonra da ödem oluşumu ile karşı karşıya kalınabilir. Genellikle oluşan bu ödem 3 ila 4 hafta içinde iner. Memelerin şeklinin oturması ise yaklaşık 1 yıl kadar sürer.

Eğer siz de meme küçültme ameliyatı olmayı düşünüyorsanız bu etkenleri göz önünde bulundurmayı unutmayın ve mutlaka bu konuda uzman bir hekime danışın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Forum için içerik üretmekten büyük zevk alıyorum. İnsanlara faydam oldukça mutlu oluyorum. Açtığım konulara yorum yazarsanız çok mutlu olurum. :)

Yorum Yap