Milonga ve Tango Dans Partisi Hakkında Bilgi

Milonga, Batı Afrika Bantu dilinde, “kelimeler” anlamına gelmektir. Günümüzde “milonga” kelimesinin iki anlamı vardır. Belirli bir ritim, müzik türü ve Tango dans partisi.

Tarihçiler bu terimi, Rio de La Plata’da, iki kişinin gitar çalarak ve şiirleri doğaçlama yaparak, birbirlerine sorular sorarak yarıştığı bir müzik türü olan “payada” ile ilişkili olarak kullandığı varsaymaktadır. Bu ritmin, şimdi milonga olarak bildiğimiz ritime evrildiğini söylüyorlar.

Milonga ve Tango

Tango dansı ortaya çıktığında, herhangi bir ritmde partner ile birlikte yapılan bir dans tekniğiydi. Vals o zamanlar en popüler olanıydı, ancak kısa süre sonra milonga ritmi bu dans tekniğine daha uygun olarak tanımlandı.

Bu ritm ve ona göre dans etme biçimi popülerlik kazandıkça “milonga” aynı zamanda topluluğun adı ve bu dansın uygulandığı yer olarak yerini aldı. “Tango” kelimesi başlangıçta “milonga” kelimesiyle eş anlamlıydı ve daha sonra iki farklı ritmin adı haline geldi.

Tango Dans Partileri

Milonga, “Tango dans partileri” anlamına geliyor ve 130 yılı aşkın süredir düzenleniyor. Bu süre zarfında, milonga büyük dansçıların ortaya çıkmasında rol oynamıştır.

Milonga Müziği

Milonga müziği türü Arjantin ve Uruguay’daki Río de la Plata bölgesinde ortaya çıktı. İlk olarak Buenos Aires ve Montevideo’nun yoksul mahallelerinde dans edilen popüler Tango müziğinin öncüsü olarak hizmet etti. Milonga bir müzik türü olarak 1870’lerde popülerliğinin zirvesine ulaştı.

Milonga müziği Küba habanera, Polka ve payada de contrapunto adı verilen Arjantin tarzı şarkılardan türetilmiştir. Milonganın ritmi, geleneksel bir tango şarkısının hoş bir temposunu üretmek için önemli ölçüde yavaşlatılabilen hızlı tempolu bir 2/4 tempo olarak ayarlanmıştır.

Müzisyenler, yeni milonga şarkıları geliştirmeye başladıkça, nihayetinde düşük tempo hızlarında çalışmaya başladılar. Bu da giderek daha fazla tango müziği yaratılmasına yol açtı.

tango milango
tango milonga

Tango en popüler Arjantin ulusal dansı haline gelirken, milonga 19. ve 20. yüzyıl boyunca güçlü bir popülaritede kaldı.

Bugün Milonga müziğinin en ünlü Arjantinli bestecilerinden biri piyanist Fernando Otero’dur. Tangonun altın çağında milonga, aralarında besteciler ve şarkıcılar da bulunan Arjantinli ve Uruguaylı sanatçılardan büyük ilgi gördü.

Milonga Dansı

Milonga, büyük Arjantin şehirlerinin ve kırsal alanların daha yoksul semtlerinde tercih edilen danslardan biridir. Bu nedenle bu müzik genellikle gitar, flüt, keman, piyano gibi ortak enstrümanlar kullanılarak icra ediliyordu. Belirli dans buluşmalarından kulüplere ve sokak etkinliklerine kadar her yerde milonga dansı yapıldı. Tango ile aynı olan milonga, Arjantin zengin kesimi tarafından yıllarca “yoksulların dansı” olarak görülmüştür.

Milonga dansı, modern tangoya çok yakın olmasıyla ünlüdür. Ancak vücut ve bacaklarda daha fazla rahatlama sağlar. Tango bazen sert, dramatik, bir dans olarak kendini gösterir. Ayrıca, dans partnerlerinin hassas senkronize hareketlerini gerektirebilir. Milonga’da, hareketler daha sağlam, vurgulu ve iyimser olsa da tangoyla aynı temel ögeleri kullanır.

Milonga dansının en ilginç unsurlarından biri komedi eğilimidir ya da daha doğrusu, ironi, komedi duygusunu iletmeyi amaçlayan sarsıntılı, doğaçlama ve yarı atletik vücut pozisyonu hareketleri olarak gerçekleştirilen hareketlerdir. Dans aynı zamanda dansçıların aniden tamamen durup dansın akışını kesmesine olanak tanıyan “korte” adı verilen bir duraklama durumuna sahiptir.

Milonga Dansı Stilleri

Milonga Lisa (basit Milonga)

Bu stil, dansçının müziğin her ritminde adım attığı stilidir. Bu derslere katılım için, önceden dans deneyimi gerekli değildir. Bu ders, yeni başlayanlara ve Milonga’nın temellerini öğrenmek isteyen Tango geçmişine sahip kişiler için uygundur.

Milonga con Traspié

Dansçıların çift adım atma özgürlüğüne sahip olduğu veya iki vuruş arasında üç adım atmayı gerektiren daha gelişmiş bir versiyonudur. Milonga Traspié tarzı nispeten yenidir. Kökenleri Buenos Aires jargonunda “yanlış adım” anlamına gelen “traspié” olarak adlandırılan tango / milonga hareketine dayanır.

Milonga Gecesine Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Bir süredir tango dersi alıyorsunuz ve harika hissediyorsunuz! Hareketler, müziği hissetme, stüdyonuzdaki tüm öğretmenleri takip etme ve sizinle bu tutku içinde olan öğrenciler konusunda kendinize güveniyorsunuz. Artık sosyal bir Tango etkinliğine, “Milonga” ya gitmeye hazırsınız.

Milonga’ya gitmeden önce bilmeniz gereken bazı konular var. Hemen, Milango gecesine gitmeden önce dikkate almanız gereken bu konulara geçelim.

tango nedir
tango gecesi

Milonga Gecesi İçin Nasıl Giyinmeli?

“Ben bir tango dansçısıyım” diyen kıyafeti seçmeye mi çalışıyorsunuz?

Milonga yarı resmi etkinliklerdir. Yani kot pantolona izin verilmiyor. Tango kültürü, erkeklerin erkek, kadınların ise kadın gibi göründüğü çok eski moda bir kültürdür.

Erkekler için koyu renk bir pantolon ve blazer bu gece için uygundur. Kravat takmanıza gerek yoktur. Kadınlar için ise, zarif görünüme sahip, dans etmek için rahat bir elbise uygundur. Peki elbisenin uzunluğu nasıl olmalı?

İlk Milonga gecenizde ortama uyum sağlamak harika bir gece geçirmenize yardımcı olur. Bu nedenle, dizden biraz daha alçak, en güvenli uzunluktur. Bu, dansın tadını çıkarmak için orada olduğunuzu ve Tango dansının tamamen kadının adımlarıyla ilgili olduğunun da farkında olduğunuzu gösterecektir. Öyleyse, güzel Tango ayakkabılarınızla bu geceye hazırsınız.

Dansa Nasıl Davet Edilir

Milonga’da takipçi veya lider olsanız da, aynı şekilde dansa davet edilirsiniz. Hafif bir baş sallaması ve göz teması. Buna “Cabaceo” denir.

Size yaklaşılmayacak ve sözlü olarak dans etmeniz istenmeyecektir. Bu yüzden  bunu beklemeyin. Peki ne yapmalısınız? Sadece etrafa bakın.

Aydınlık bir alanda, potansiyel liderlerin veya takipçilerin gözlerini görebileceğiniz bir yerde oturun. Hafifçe gülümsemeye çalışın ve başınızı müziğin ritmiyle nazikçe sallayın. Böylece ayağa kalkıp dans etmeye hevesli görünürsünüz. Ancak dikkatli olun! Çaresiz görünebileceğinden aşırı hevesli durmayın. Çünkü, kimse çaresiz bir dansçıyı davet etmek istemez. İçinizde çaresiz hissediyor olabilirsiniz, ancak başarılı bir deneyim için, bu durumu düzgün bir şekilde sakladığınızdan emin olun.

Teşekkür Ederim Demek İçin Doğru Zaman

İşte sizin için bir başka önemli terim: “Tanda”. Tanda, arka arkaya 3-4 danstan oluşan bir settir. Milonga gecesinde görgü kuralları aynı kişiyle tam bir Tanda dansı yapmayı gerektirir.

Davet edildiniz ve ilk dansınızı mükemmel bir yabancıyla yaptınız. Şarkı bitti ve ikiniz birbirinizin önünde garip bir şekilde bir sonraki şarkıyı bekliyorsunuz. Bu durumda “Teşekkür ederim” demeyin. Bunun anlamı: “Dans için çok teşekkür ederim, artık seninle dans etmek istemiyorum.”

Bir Tanda’nın ortasında sunulan teşekkür ederim, “Burada tamamen yeniyim ve Tango kültürü hakkında hiçbir şey bilmiyorum” anlamına da geliyor.

Danslar Arasında Küçük Sohbetler

Danslar arasında, Tango görgü kuralları veya partnerinizin Tango deneyimi hakkında çok fazla soru sorarsanız, ilk defa katıldığınız anında ortaya çıkacaktır. Peki ne hakkında konuşmalısınız? Dansla ilgili olmayan her konu uygundur.

Birini Dansa Davet Etmek

İlk dansınızı yaptınız, tebrikler. Şimdi koltuğunuza geri döndünüz ve gerçekten dans etmek istediğiniz müzikal ve eğlenceli bir lider veya takipçiyi fark ettiniz. Ona giderek ve sözlü olarak dans etmelerini istemeyin. Onu, başınızı hafif bir sallamayla göz teması kurarak dansa davet edin.

Bir Dans Daveti Nasıl Reddedilir

O kadar çok dans ettiniz ki biraz yoruldunuz ve küçük bir molaya ihtiyacınız var. Bir cabaceo! Potansiyel partneriniz masanızdan sadece birkaç metre uzakta duruyor, size bakıyor, gülümsüyor. Gözleriniz buluşuyor.

Panik yapmayın. Şu anda gerçekten dans edemeyecek kadar yorgun olduğunuzu hissediyorsunuz. Bu daveti reddetmek istiyorsunuz. Dans davetini reddetmek için sadece uzağa bakın. Evet, yapmanız gereken tek şey sadece uzağa bakmaktır.

Eve Ne Zaman Gitmeliyim

Harika bir Milonga gecesi geçirdiniz. Peki ne zaman eve dönmelisiniz? Bütün gecenin en iyi Tanda ‘sını bitirdiğinizde, gidin. Evet, tüyleriniz diken diken olmuş bir şekilde yüksekten uçuyorsunuz ve az önce deneyimlediğiniz şeye bile inanamıyorsunuz, ama şimdi eve gitme zamanı.

Tüm arkadaşlarınıza veda edin, inanılmaz duyguya tutun ve tazeyken eve koşun.

Yorum Yaz