Minimalizm – Minimalist Yaşam Tarzı İçin Yapılması Gerekenler

Minimalizm ve Minimalist yaşam için yapılması gerekenler bir yaşam felsefesi olarak uygulanmakta olup kişilerin kendi tercihleri ile birlikte bu yeni yaşam felsefesine uygun bir düzenlemeye başlamalarını sağlamaktadır. Minimalizm kelime tanımı itibariyle sadeleşmek, azalmak, küçülmek gibi anlamlara gelmekte olup bu felsefenin yaşamdaki tüm alanlara hakim olmasını konu edinmektedir.

Minimalist yaşam tarzı, hayatımızda ihtiyacımızdan fazla olan şeylerin çıkarmak üzerine kurulmuştur. Fazla eşyaların, fazla kıyafetlerin ve hatta fazla düşüncelerin bile hayatımızdan uzaklaşması ile daha huzurlu ve sakin bir hayata ulaşılmasını hedeflemektedir.

Minimalizm yaşam felsefesi kapsamında azalma ya da küçülme yapılırken aynı zamanda bunun az tüketim ile desteklenmesi gerekmektedir. Bir kıyafeti alıp atmak değil ihtiyaçtan fazla olduğu düşünülen kıyafetlerin ihtiyaç sahiplerine verilmesi ya da satışa sunularak kazanca dönüştürülmesi gibi bir süreci içermektedir.

Minimalist yaşam tarzını belirlemek isteyenlerin hem dolap içlerinde hem de evin genel kullanımında eşyaları azaltmak için belirli taktikler ile sürece başlamaları önerilmektedir. Uzun yıllar boyunca çok fazla eşyayla yaşamış olmamız nedeniyle bu sürecin bir destek ile alınması daha kolay bir biçimde minimal yaşama geçişi sağlamaktadır.

Minimalizm felsefesine uygun bir yaşam belirlemek isteyenler için radikal bir değişim önerilmemektedir. Aşamalarla ilerlemekte olan bu süreç içerisinde öncelikle en az kullanılan ya da en kolay gözden çıkarılabilen eşyaları azaltmak daha kolay olacağı için onlardan başlanması önerilmektedir.

Minimalist Yaşam Tarzı Ne Sağlar?

Minimalist yaşam tarzının sağladığı şeyler felsefenin temelinde yer alan sakinlik ve huzur olarak bilinmektedir. Hayatımızda bulunan eşyaların çokluğu beraberine zihin yorgunluğu getirmektedir. Bunun yanı sıra ev içerisinde bulunan fazla eşyalar da göz yorgunluğuna neden olduğu için Minimalist yaşam ile düzenlenmiş olan evler, daha huzurlu hissedilmesini sağlamaktadır.

Minimalist yaşam tarzı aynı zamanda tüketim alışkanlıklarımızın da düzenlenmesini sağlamaktadır. Sosyal hayat içerisinde sürekli tüketim odaklı yaşıyor olmamızı dönüştüreceğine inanılan bu felsefe sayesinde mevcut kaynakların en iyi biçimde kullanılması ve bu sayede ihtiyaç dışı satın alma sürecini de durdurması konusunda destekleyici olmaktadır.

Minimalist yaşam tarzı mevcut tüketim alışkanlıklarını değiştirmenin yanı sıra aynı zamanda bu alışkanlıkların da farklı ihtiyaç sahiplerine desteğe dönüştürülerek sosyal bir doyum sağlanmasını da amaçlamaktadır. Kıyafetler ya da ev eşyaları içerisinden fazla olanlar bir ihtiyaç sahibine verildiğinde karşılıklı olarak bir düzenlenme sağlanmış olmaktadır.

minimalizm 1
minimalizm 1

Minimalist yaşam tarzı yalnızca maddi bir sadeleşme süreci değildir. Aynı zamanda manevi anlamda da bir sadeleşme sağlaması beklenmektedir. Sürekli olarak düşünüle kaygılı düşüncelerden sıyrılmayı, takıntılardan uzaklaşarak şimdi ve anda kalmayı sağlayan bir faktör olarak bilinmektedir.

Minimalist yaşam tarzının sağlamayı hedeflediği amaçlar bu nedenle hem kişisel hem de toplumsal olarak bir doyum sağlayacak olan konulardır. Fakat bunun için felsefenin temelinin anlaşılarak, adımların da bu temele göre belirlenmesi gerekmektedir.

Minimal Yaşama Geçiş Adımları

Minimal yaşam geçisin adımları kademeli ve yavaş bir biçimde olmalıdır. Uzun yıllardır devam eden kalabalık bir yaşamın içerisinden ani bir biçimde çıkılması, yeni yaşam felsefesi içerisinde uzun süre kalmayı engelleyeceği için öncelikli olarak küçük adımların atılması geçiş süreci için en önemli konulardır. Bu yavaş adımlar ile başlangıç yapıldıktan sonra şu şekilde bir ilerleme sağlanabilir:

 • Hayatınızı sürdürmek için ihtiyacınız olan şeyler ve ihtiyacınız olmayan şeyler ile ilgili bir liste hazırlayın. Bu liste aslında sizin nelere veda edeceğinizi gösteren önemli bir rehber olacaktır. Bu nedenle sakin bir ortamda dikkatlice düşünerek hazırlanması gerekir.
 • Birbirinin aynısı olan eşyalarınız olması durumunda ilk önce bunları ayrıştırın. Aynı pantolondan iki tane varsa bunlardan birisini ayrıştırın ve giymeyi tercih ettiğiniz eşyalara karar verin.
 • Evde kullandığınız kaynakların pek çoğu ile ilgili faturalandırma yapılmakta ve bu fatura kağıtları bir gün lazım olacağına inanılarak saklanmaktadır. Öncelikle tüm sistemler üzerinden e-fatura işlemlerine geçerek, yeni gelecek fatura kağıtlarının durmasını sağlayın.
 • Öncelikle evinizin kullanım alanlarında bir düzenlemeye gidin. Oturma odası, mutfak, banyo yatak odası içerisinde kullanım amacına hizmet etmeyen eşyaları kaldırarak somut olan ilk adımınızı atın. Bu sayede ilk olarak göz yorgunluğunuzun dinlenmesi mümkün olacaktır.
 • Mutfakta sadeleşme sadece eşya ile değil yemek seçimleriyle de olmaktadır. Bunun için yemeklerinizde gösterişten sakınarak yalnızca sağlıklı ve düzenli beslenmenizi sağlayacak besinleri tercih edin.
 • Günlük kullanımda tercih ettiğiniz çantanız içerisinde de mutlaka fazlalık olarak ifade edeceğimiz ürünler bulunmaktadır. Bu ürünlerin de azaltılması aslında günlük yaşamda sizin için bir rahatlama sağlayacaktır. Neye ihtiyacınız olduğunu belirlemek için de en son ne zaman kullandığınızı hatırlamanız önerilmektedir.
 • Giysi dolabındaki düzenleme bu sürecin ilerleyen aşamaları olarak bilinmektedir. Çünkü kıyafetlerle vedalaşmak, diğer eşyalardan olduğundan çok daha zordur. Bu nedenle kendinizi diğer aşamalardan sonra hazır hissetmeniz halinde dolabınızda var olan eşyalarınızı azaltabilirsiniz. Bunu yaparken de gerçekten ihtiyacım olan hangileri, sorusunu sormanız gerekir.
 • Minimalizm felsefesi içerisindeki en iddialı görüş yenisi geliyorsa eskisi gitmeli görüşüdür. Bu nedenle eğer yeni bir şey almaya karar verdiyseniz öncelikli olan evinize bu yeni şeyi koymadan önce neyi çıkaracağınıza karar vermelisiniz. Bu görüş hem tüketiminizi kontrol altına alacak hem de yeniden bir fazlalık oluşumunun önüne geçecektir.

Tüm bu adımlar, sadeleşme sürecinde aşamalı olarak destekleyici olacak adımlar olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra her adım için zihinsel bir olgunluk da gerekli olmaktadır. Felsefenin kabul edilmesi, yapılan adımların sindirilmesi gibi aşamalar da sürecin içerisinde yer almaktadır.

Minimalizm akımı bir moda değil doğrudan daha sade bir yaşam tarzı olduğu için bu adımları gerçekleştirirken aynı zamanda çevreye karşı da güçlü durabilmeniz gerekmektedir. İnsanlar ne değerlendirme yaparlarsa yapsınlar önemli olan sizin doğru bildiğinizi uyguluyor olmanızdır.

Minimalist Yaşam Felsefesi Mutluluğu Nasıl Getirir?

Minimalist yaşam felsefesinin mutluluğu getirmesi, kişinin görünmeyen bağımlılıklarını azaltarak özgürleşmesini sağladığı için mümkün olmaktadır. Bu felsefe aslında temelde insanların bir eşyaya bağımlı yaşaması ve sürekli onu kaybetmemek için bir yenisini alma savaşı içerisinde olduklarından mutluluğu bulamadıklarını söylemektedir.

Bu felsefenin ortaya çıkışı da aslında ilk uygulayan kişilerin eşyalarını azaltarak kendilerini daha mutlu ve özgür hissetmeleri ile olmuştur. Bu sayede yeni bir akım olarak sade yani minimal yaşam düşüncesi geliştirilmiştir.

Bunların yanı sıra son yıllarda artan tüketim bağımlılığının da insanlarda tükenmişlik sendromuna yol olması fikri nedeniyle minimal yaşama dair yeni açılımlar oluşmuştur. Minimalist yaşam aslında insanoğlunun ihtiyaçları dışında maddesel bir boyut olmadığını ele alarak doğrudan bir anlam arayışı üzerinden mutluluğun bulunabileceğini savunmaktadır.

minimalizm 2
minimalizm 2

Minimalist yaşam felsefesine göre yaşamaya başlayan kişilerin de gerçekten bu söylenen amaçlardaki gibi daha özgür ve daha mutlu hissettikleri geri dönüşleri bulunmaktadır. Bu sayede Minimalist yaşam da bir akıma dönüştürülerek tüm dünya ülkelerinde belirli kesimler tarafından uygulanmaya başlanmıştır.

Minimalist yaşam adı altında savunulan bu amaçların insanı daha konforlu ve daha az problemli bir hayatın içerisine aldığı bilinmektedir. Özellikle felsefenin yalnızca eşya yönünden değil gereksiz düşüncelerden de sıyrılma süreci bu mutluluk kavramının Minimalizm içerisine nasıl yerleştiğini bizlere göstermiş olmaktadır.

Minimalizm ve mutluluk ilişkisi yalnızca yaşam şekilleri ile ilgili değildir. Aynı zamanda fiziksel olarak da mekanlarda oluşan ferahlama sayesinde bir enerji rahatlaması oluşmaktadır. Oturulan alanlarda göze takılan fazla eşyalar olmadığı için daha sakin ve daha dinlenmiş hissetmek mümkün olmaktadır.

Minimalizm ile birlikte az eşya çok huzur anlayışı yerleşmiştir. Fakat bu az eşya mottosu var olan eşyaların atılması değil, ihtiyaç dışındaki eşyalar dışarı çıkarılırken mümkün olduğunca bir başkasının ihtiyacını karşılayacak şekilde olmasına dikkat edilmesini önermektedir. Aksi durumda bu felsefenin ana fikrinden oluşan doyum alınmamış olacağı için uygulamada da kalıcılık sağlanamayabilir.

Minimalizm Tarihçesi

Minimalizm tarihçesi ortalama olarak 1960’lı yıllara dayanmaktadır. Aslında ilk ortaya çıkış sürecinde bir sanat akımı olarak başta heykel sanatı içerisinde var olduğu bilinen bir felsefe olarak görülmüştür.

Heykel sanatının yanı sıra müzikte ya da resimde var olan aşırı biçimciliğe bir tepki olarak ortaya çıkmış olan bu sanat akımı aslında şekle verilen aşırı öneme tepki gösterirken kendi sanat anlayışı içerisinde ise bu biçimden uzak çalışmalar yapılmasını amaçlamıştır.

Sadeliğin önemini vurgulayan bu sanat akımı içerisinde vurgunun sade ama basit olmayan şeklinde yapıldığı bilinmektedir. Bu nedenle sanat değeri yüksek fakat biçime odaklanmayan ürünlerin ortaya çıkarılması gerektiğini savunmuştur. Özellikle müzik alanı içerisinde sözlerin sürekli tekrarlanması gibi konularda bunun sanat değeri üzerine de tartışmalar oluşmuştur.

Sanat akımı olarak pek çok kesim tarafından ilgiyle karşılanan bu felsefe zaman içerisinde yaşam içerisinde de kendine bir yer bulmaya başlamıştır. İlk olarak bu felsefeyi savunan sanatçılar tarafından uygulanmakta olan yaşam felsefesi zamanla sanat akımından uzaklaşarak doğrudan bir yaşam biçimi olarak gündeme gelmeye başlamıştır.

Minimalist tasarımların yanı sıra yaşam biçimleri başta Japonya olmakta üzere farklı Avrupa ülkelerinde ya da Amerika eyaletlerinde de kendisini göstermeyi başarmış, modern yaşamın tüketim odağına bir tepki olarak uygulanmaya başlanmıştır.

Günümüzde de Minimalist yaşam tarzı farklı kesimlerde ve farklı yaş gruplarında benimsenmiş olup bu yaşam tarzı ile beraber yeni ve güncel bir bakış açısı da oluşmaya başladığı için etkileyici bir hale gelmiştir.

Minimalist Yaşam Felsefesinin Faydaları Nelerdir?

Minimalist yaşam felsefesinin faydaları modern hayatın ve teknolojinin getirmiş olduğu maddeye olan düşkünlükten uzaklaştırarak daha insanca bir yaşama kapı aralaması olarak bilinmektedir. Genel hatları ile bu şekilde belirlenmiş olsa da Minimalist yaşamı benimseyenlerin hayatlarında görmüş oldukları faydalardan şu şekilde bahsedilebilir:

 • Bir eşyaya çok fazla bağımlı olmak o eşyayı kaybetmemek için sürekli diken üzerinde bulunmayı gerektirir. Fakat Minimalist yaşam, eşyayı sadece ihtiyaç aracı olarak gördüğü ve daha fazla olanı saklamadığı için daha rahat ve kaygısı az bir hayat vaat etmektedir.
 • Minimalist yaşam ile birlikte insanın doyumsuzluğuna bir çözüm üretilmiş olur. Sürekli tüketme halinde olan insanların bir süre sonra tüketmekten doyum almamasına rağmen bunu sürdürdüğü bilinmektedir. Fakat tüketim sürecini sınırlandıran minimal yaşam hem daha tatmin hem de ekonomik anlamda daha hesaplı bir yaşam sunmaktadır.
 • Minimalist yaşam felsefesi ile evlerde yaşamak çok daha kolay hale gelmektedir. Eşyaların kalabalık olması durumunda enerjinin bu eşyalara çarpması ve sürekli olarak rahatsızlık oluşturması durumundan uzaklaşılmakta ve ev içerisinde daha yüksek enerjili bir biçimde bulunulmasını sağlamaktadır.
 • Minimalist yaşam yeni bir hayat görüşü sunduğu için daha anlamlı ve amaca uygun bir hayat yaşanmasının da yolunu açmaktadır.

Tüm bu faydaların yanı sıra herkesin kendi dünyası içerisinde belirlemiş olduğu farklı anlamların da çözülmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bir eşyaya bağımlılık bazen bir duygunun bastırılması bazen bir ilgi ihtiyacının giderilmesi gibi farklı yoksunluklar nedeniyle oluşmaktadır. Fakat bu bağımlılık yoksunluğun giderilmesini değil daha da artmasını sağladığı için minimal yaşamla hayatın içerisinde hissedilen bu yoksunlukların kalıcı olarak sağlıklı bir hale dönüşmesi mümkün olmaktadır.

Minimalist yaşam süreci içerisinde herkesin zorlandığı alanlar farklı olduğu gibi fayda sağlanan alanlarda birbirinden farklı olabilmektedir. Fakat genel anlamda bakıldığında bir hayat için sadelik ile beraber huzurun ve güvenin de geldiği tüm Minimalist yaşam uygulayanlar için geçerli bir geri bildirim olarak bilinmektedir.

Minimalizm Uygulama Yöntemleri Nelerdir?

Minimalizm uygulama yöntemleri dünya üzerinde Minimalist yaşama geçerken kullanılan başarılı yöntemler olarak bilinmekte olup yeni başlayacak olanlara da bir öneri niteliği sunmaktadır. En çok bilinen yöntemler şunlardır:

 • Oprah Winfrey Yöntemi: Dünyaca ünlü bir televizyon programcısı olarak bilinen bu isim, kendi hayatı içerisinde minimal bir yaşama geçerken dolap ayıklama yönteminde kendine has bir tarz belirlemiştir. Dolapta düz bir şekilde asılı olan kıyafetlerini her giydiğinde askıya ters çevirip asmaktadır. Bu sayede askıda ters çevrilmemiş olan kıyafetlerin aslında hiç kullanılmayan kıyafetler olduğu anlaşılmaktadır. Bu etkili yöntemin ev içerisindeki farklı eşyalarda da yapılması mümkün olmaktadır.
 • 4 Kutu Yöntemi: Eşyalarda ayrıştırmaya giderken nasıl ayıracağını bilemeyenler için etkili bir yöntemdir. 4 adet kutunun ayrışma sürecinde hazır olması gerekmektedir. Bu kutulardan birisi doğrudan çöpe gidecek olan ürünler olarak bilinirken ikinci kutu ise henüz kullanılabilir olması nedeniyle ihtiyaç sahiplerine verilmesi gereken ürünlerdir. Üçüncü kutu ise biraz daha düşünülmesi ve kullanıp kullanmama konusunda emin olunması gereken ürünlerin yer aldığı kutu iken dördüncü kutu ise doğrudan kullanımına devam edilecek ürünler olarak bilinmektedir.
 • 12-12-12 Yöntemi: Bu yöntem içerisinde de evden atılacak 12 eşya, birine verilecek 12 eşya ve yeniden yerleşme şansı olan 12 eşya olarak bir ayrıştırma yapılmaktadır. Bu yöntem 3*12 olarak da adlandırılmaktadır. Aynı zamanda 5-5-5 gibi farklı rakamlarla da uygulanabilmektedir.
 • Proje 333 Yöntemi: Courtney Carver tarafından uygulandıktan sonra kullanılmaya başlanan bu yöntem ise üç aylık süre boyunca maksimum 33 eşyayla yaşama süreci olarak bilinmektedir. Bu yöntem içerisinde toplam kıyafet adedinin 33 olmasını sürdürürken kullanılmayan eşyaların bir başka ihtiyaç sahibine verilmesi durumunda yeni bir eşya alınmasına izin verilirken bunun dışında bir eşya alınmamaktadır.

Minimalist yaşama geçerken bu öneriler sayesinde daha eğlenceli ve daha kolay bir biçimde eşyalardan uzaklaşmak mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra bu yöntemler sayesinde aile üyelerinin de bu yaşam felsefesine katılmalarına yönelik bir teşvik sağlanmış olmaktadır.

Minimalist Yaşamı Benimseyenlerin Özellikleri Nelerdir?

Minimalist yaşamı benimseyenlerin özellikleri, bu felsefe ile uyumlu olması beklenmekte olup şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Yeme içme alışkanlıkları da sadedir. İhtiyaçlarından fazlasını yemezler.
 • Çok fazla çeşit kıyafetleri yoktur. Genellikle tek tip kıyafetler ihtiyaçlarına göre seçerler.
 • Çok fazla mülk edinmemeyi tercih ederler.
 • Zaman konusunda da tüketime dikkat ederler. Bir zamanı harcarken ne için, neden harcadıklarının farkında olurlar.
 • Sosyal medya hesapları ya hiç yoktur ya da çok azdır. Bu sayede gün içerisinde çok fazla sosyal medyada vakit geçirmezler.
 • Tüketim odaklı değil, anlam odaklı bir hayat benimserler.

Minimalizm yalnızca bir yaşam şekli değil aynı zamanda bir bakış açısı kazandırır. Bu nedenle Minimalist yaşamı gerçekten benimseyen insanların bakış açıları da birbirine benzerdir.

Yorum Yaz