1. Ana Sayfa
  2. Bağ & Bahçe
  3. Mis Çiçeği Nedir? Bakımı ve Özellikleri

Mis Çiçeği Nedir? Bakımı ve Özellikleri

mis cicegi nedir

Mis çiçeği isim olarak birden fazla kullanımı olan çiçek türlerinden birisidir. Mis çiçeği yerine kokulu bezelye çiçeği, ıtır çiçeği gibi isimlerle de anılır. Ayrıca latince Lathyrus odoratus olarak geçen bu çiçeğin Türkçe karşılığı olarak Itırşahı ve kokulu bezelye olarak karşılaşırız. Çok güzel kokan mis çiçekleri görünüm olarak da adeta küçük kelebek olarak gözlemlenebilir.

Renk olarak ise bol çeşitliliğe sahip olan mis çiçeklerinde kırmızı başta olmak üzere pembe, mavi, beyaz ve lavanta gibi seçenekleri mevcuttur. Mis çiçeğinde her renkte ayrı bir koku almanız muhtemeldir. Yetiştirilme olarak bol güneşe ihtiyaç duyan ve güneşi tam açı ile almak isteyen çiçektir. Çiçeklerin uzun süre boyunca çiçekli yapılarını bozmamaları için kesmemek lazım.

Mis Çiçeği Yetiştirilme Koşulları Nasıl Olmalıdır?

Mis çiçeği toprak bakımından her bitkinin istediği gibi humuslu toprak adını verdiğimiz besin bakımından oldukça zengin toprakta yetişmeyi ister. Organik madde içeriği bakımından zengin olan bu topraklarda daha sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz. Mis çiçeğinin yetiştirilme aşamasında çiçeklenme safhasına gelindiğinde çiçeğe bol su verilmesi ihmal edilmemelidir.

Mis Çiçeğinin Çimlenme Aşaması ve Özellikleri Nelerdir?

Mis çiçeği geniş renk yelpazesinin yanı sıra her sap üzerinde yaklaşık olarak beş adet çiçek çıkan görüntüsü vardır. Mis çiçeği ne zaman ekilir, bu önemli tarihler Mart ve Nisan aylarına denk gelir. Dış ortamda tohum ekimi yapılabilir. Yetiştirilme aşamasında da güneşli ortamları sever. Mis çiçeği sevenlerin sayısı ise oldukça fazladır. Çiçeklenme dönemini bol su ile geçiren mis çiçekleri çimlenme ile üretimi gerçekleştirir.

Üretiminde çimlenme aşaması oldukça önemlidir. Bu yüzden çimlenme durumunu kolaylaştıran, hızlandıran ve bu hususta yardımcı olmak için tohumlarını birkaç saat bırakmak şartı ile suya koyabiliriz. Islaklık yönünde aşırıya gidilmeyen zemin üzerinde açık hava ile çimlenmeye bırakılabilir.

Mis Çiçeği Nasıl Çoğaltılabilir? Çoğalması İçin Neler Yapılmalıdır?

Mis çiçeği nasıl çoğaltılır, sorusu gerek çiçekçilik işi ile uğraşanların gerekse çiçek severlerin, çiçek tutkunlarının sorduğu sorulardan bir tanesidir. Mis çiçeği çoğaltma yöntemleri olarak tohumla çoğaltma yöntemi gerçekleştirilir.

Batı olmak üzere Güney bölgelerde mis çiçeği tohumu ekimi sonbahar aylarında yapılması uygundur. Mis çiçeğinin tohumunun ekiminde diğer uygun görülen süre ise İlkbahar aylarının içerisinde veya sonrasına bağlı olarak gerçekleşen don riskinden sonra yapılmasıdır. Don riski atlatıldıktan sonra mis çiçeğinin tohumunu bahçenize direkt olarak ekebilirsiniz.

Mis Çiçeği Tohumlarının Çimlenme Süreci ve Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Mis çiçeği tohumları ekildikten sonra çimlenme süreleri yaklaşık olarak bir hafta ila iki hafta arasında değişkenlik gösterebilir. Bu süreç zarfında tohumların 15 ila 20 derece arasında çimlenmesine özen gösterilmelidir. Aşırı sıcak ve aşırı soğuk ortamlardan kaçınılmalıdır. Tohumlarının üzerinin örtülmesini toprak ile yapabilirsiniz.

Ekim aşamasında yeterince büyüklüğe ulaşan mis çiçeği fidelerinin 15-20 cm aralıklarla dikilmesi önerilir. Mis çiçeğinin ekim aşamasından sonra bakımı ise yetiştirilen bölgeye göre değişkenlik gösterir. Örneğin Kıyı güney bölgelerinde ve Batı bölgelerde yetiştirilirken doğrudan güneş almasından kaçınılmalıdır.

mis cicegi bakimi

Mis çiçeği bakımı için sadece sabah ve akşam alınan güneş yeterli olacaktır. Serin geçen yaz bölgelerinde ve soğuk bölgelerde yetişmesi durumunda şartlar değişkenlik gösterir. Bu bölgelerde tüm gün güneş alması ve ihtiyacı olan güneşi karşılaması oldukça önemlidir.

Kokulu Bezelye Çiçeği Olarak Bilinen Mis Çiçeğinin Ekim Aşaması Nasıldır?

Mis çiçeği birden çok isimlerle adlandırılan ve büyüleyici kokusu ile bilinen çiçek türlerinden biridir. Mis çiçeğinin tohumu için diğer çiçeklerde olduğu gibi özel zaman dilimi vardır. Belirtilen ve en uygun görülen zaman ise Sonbahar ayları içerisinde olup en geç ise aralık ayının 15’i gibi ekilmesi durumudur. Bahar aylarında şubat ayı geçtikten sonra ekilmesine başlanabilir.

Mis çiçeği bitkisinin geniş veya uzun saksılara ekimi uygun görülür. Yaklaşık olarak 50 ila 60 cam kadar boya ulaşırlar. Ekim aşamasında ise birbirine yakın ekilmekte olan mis çiçeği yetişirken zorluk yaşamaz ve aksine birbirlerinden destek alarak yetişirler. Yetiştirilme zamanında eğer destek almaları ihtiyacı duyulursa çevrelerine destek çubukları eklenerek bu ihtiyaç giderilebilir.

Mis Çiçeğinin Çiçeklenme Zamanı

Mis çiçeği baharda açar ve yaz sonuna kadar bu canlılığını korumaya devam eder. Yetiştirime koşullarında birçok madde etkilidir. Örneğin yetiştirildiği toprağın önemi büyük olmakla birlikte çiçeklenme süresini de hızlandırır. Güzelliği ve kokusu sayesinde kendisine çiçekleri ve arıları çeken çiçek türüdür.

Mis Çiçeği Faydaları

Mis çiçeği diğer adı ıtır çiçeği şeklindedir. Birçok faydası bulunmaktadır:

  • Hazımsızlığı giderir. Sindirimi kolaylaştırır.
  • Mide ve bağırsaklardaki aşırı gazları söktürür.
  • İshali keser.
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yazmayı seviyorum. Değişik bilgileri toplamayı ve genel kültür biriktirmeye bayılıyorum. Okumak ne güzel şey...

Yorum Yap