Moritzburg Kalesi Tarihi ve Özellikleri

Moritzburg Kalesi bir diğer adı ile Moritzburg sarayı Almanya da bulunmaktadır.  Avrupa’nın en güzel kalelerinden ve su saraylarından bir tanesidir. Barok mimari tarzında 14-15 yüzyıl arasında yapılmıştır. Klasik bir tarzda yapılan bu saray yazlık saray olarak da kullanılmıştır.

Önünden büyük bir nehir akmaktadır. Bir sarayın yanında şatoyu da andırmaktadır. Moritzburg Castle olarak da bilinmektedir.

Moritzburg Kalesi Nerede?

Almanya’nın Dresden kentine yaklaşık 10 km uzaklıkladır. Elbe Nehri’nin kıyısında yer almaktadır. Moritzburg Kalesi tarihi 1542 yılına dayanmaktadır. Adını Saksonya dükü Moritz’den almıştır. Tam yapılış tarihi 1542-1546 tarihleri arasındadır. Yapılış amacı bir av köşkü olması içindi. II. John George zamanında locaları genişletilerek saray büyütülmüştür. Zaman içinde yazlık saray ve av köşkü olarak kullanılmıştır.

Kale içerisine 1661-1671 yılları arasında bir şapel eklenmesi istenilmiştir. 10 yıl gibi bir süre içerisine saray içerisine eklenmiştir. 1733 yılları arasında saray çevresi ikinci kez genişletildi. Etrafına bir oyun alanı ve park kurulmuştur.

Her yıl düzenlenen şenlik ve festivallere ev sahipliği yapan bu kalenin eşsiz görünümü birçok insan için  Moritzburg Kalesi nerede sorusunu gündeme getirmiştir. Almanya dışında 10-13 km’lik bir alan dışında inşa edilmiştir. Tarihi birçok doku ve mimariyi üzerinde taşımaktadır. Saray için o dönemlerde yapay bir arazi yapılmıştır. Bu arazi üzerinde 4 yıl gibi bir süre zarfında oluşturulmuştur. İçerisinde birbirinden farklı kültür izlerini görmek mümkündür.

almanya moritzburg castle hakkinda bilgi
almanya moritzburg castle hakkinda bilgi

Moritzburg Kalesi Özellikleri

Kalenin günümüzdeki şeklini alması 18. Yüzyılda gerçekleşmiştir. Kral August dem tarafından etrafı ve çevresi üçüncü kez büyütülmüştür. Bir av köşkü yapılmasını isteyen kral burada barok tarzda mimarinin kullanılmasını sağlayarak 1703-1719 yılları kaleyi arasında tekrar genişletmiştir. 16 yıl içerisinde yapımı tamamlanan Moritzburg av köşkü açılışı bir gala eşliğinde kutlanmıştır.

Moritzburg Kalesi özellikleri arasından en çok bilineni dört adet kuleden oluşmasıdır. Dört adet kanatlı barok tarzında tasarlanmıştır. Bu dört bina arasına muhafız konulması istenilmiş ve sekiz adet muhafız yerleştirilmiştir.

Moritzburg Kalesi ormanlık bir alan içerisinde yer almaktadır. Etrafında birkaç küçük yapay gölet yer almaktadır. 1723-1733 yılları arasında kalenin tekrar düzenlenmesi ve büyütülmesi kararlaştırılmıştır. 10 yıl gibi bir süre içerisinde kaleye hayvanlar için yeni barınaklar, birkaç tane daha küçük gölet, yerleştirmek için alanlar inşa edilmiştir.

1800’lü yıllara gelindiğinde ise Prens III. August tarafından kale etrafı, çevresinin görüntüleri, yerleştirme alanı görüntüsü ve kalenin tasarımı bir kez daha gerçekleşmiştir. Böylelikle son halini alan kale Avrupa’nın en gözde kalelerinin basında yerini almaya başlamıştır.

moritzburg kalesi nerede
moritzburg kalesi nerede

Kale içerisine derin özellik taşıyan yapay bir gölet, bir deniz feneri ve de kraliyet için bir liman yapılmıştır. Son olarak 1933-45 yılları arasında kalede tekrar bir düzenleme yapılmıştır. Saksonya Prensi Ernst Heinrich kalenin tarihini her kesime anlatan rehberler için odalar eklenmesini istemiştir.

Kaleye gelen gezi rehberleri her geldikleri an bu kale içerisinde konaklama imkanını da yakalamıştır. Almanya Moritzburg Castle hakkında bilgi verdikten sonra, biraz da mimarisini inceleyelim.

Barok Mimarisinin Görseli İçinde Mortizburg Kalesi Tarihi

1600 ve 1700’lü yıllar arasında mimari yeni bir görsellik kazanmıştır. Barok tarzı denilen bu görsellik ile aşırı süslemelerin kullanıldığı ve abartıldığı bir dönem olarak gelişmiştir. Avrupa tarihinde en önemli dönem olarak bilinmektedir. Klasik Rönesans tarzı ve fikri süslemenin çok fazla kullanımı ile değişik bir görsellik kazanmaya çalışılmıştır.

Moritzburg Kalesi mimari olarak da Barok döneminden fazlası ile etkilenmiştir. Bir diğer adı ile saray içerisinde her alanda ve yerde Barok mimarisi ön planda tutulmuştur. Çevresine yapılan göletlerde, Venüs çeşmesinde ve ek yapılarda da bu özellik devam ettirilmiştir.

Günümüzde her yıl düzenli olarak gerçekleşen Moritzburg Oda müziği festivalinin yanı sıra birbirinden farklı birçok festivallere de ev sahipliği yapmaya devam etmektedir. Moritzburg Kalesi ulaşım açısından kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. Kaleden yaklaşık 9 km dışarıda kurulan oteller Moritzburg kalesine ziyaret imkanı da sunmaktadır.

Doğa ile iç içe bir alanda kurulan kale bir şato görünümünde, nehir yanında kurularak her dinden ve milletten insanın tarihi hakkında bilgileri öğrenmesine imkan tanımaktadır.

Kale içerisinde mimari tarzda görsellik ön planda tutulmaya devam etmektedir. Dondurulmuş hayvanlardan oluşan koleksiyonlar, döneminin zevklerini ve mimarisini yansıtan nitelikte mobilyalar ve aksesuarlar ile de günümüzde dikkat çekmektedir.

Yorum Yaz