1. Ana Sayfa
  2. Çevre Bilinci
  3. Nükleer Enerjinin Çevreye Zararları

Nükleer Enerjinin Çevreye Zararları

nukleer enerjinin zararlari

Nükleer enerjinin kullanım alanları, avantaj ve dezavantajları nedir? Nükleer santralde enerji, istasyonun merkezindeki reaktörün içinde üretilen ısıyla sağlanır. Bu ısı, uranyum atomunun zincirleme reaksiyonu sonucu elde edilir. Nükleer enerjinin zararları da, yol açabileceği çevre felaketleri ile ilgilidir.

Bu reaksiyon kontrollü bir şekilde yapılır. Nötronların sürati önce modülatörden geçirilerek yavaşlatılır ve böylece diğer çekirdekleri parçalamaları kolaylaştırır. Reaktörde açığa çıkan nötronlar emme yeteneği olan kontrol çubukları vardır. Buradan nötronları bırakarak veya çekerek reaksiyonlar kontrol altına alınır. Bölünen uranyumatomları ısı verir.

Çubuklardan çıkan bu ısı reaktörün çevresini saran gaz tabakası tarafından emilir. Isınan gaz, ısı değiştiricisi de denilen ısı eşanjörüne alınır. Bunlara ısı değiştiricisi de denmesinin nedeni, gazda bulunan ısıyı ufak boruların içindeki suya vermeleridir. Isı eşanjörünün üstündeki su, aşırı ısınma sonucu buharlaştırılır.

Bu şekilde oluşturulan buhar sadece yüksek bir ısıya değil, aynı zamanda yüksek bir basınca da sahiptir. Bu yüksek basınç ve sıcak buhar kalın borular aracılığıyla türbinlere yollanır. Türbin içinde bulunan pervane basınlı gazla döner, türbin jeneratöre bağlıdır ve süratle dönünce enerji üretir. Oluşan buhar yeniden ısı haline gelir, su yine buharlaşır.

Uranyum sadece su üretmez, radyasyon da üretir ve radyasyon insan sağlığı için son derece zararlı ve tehlikelidir. Bu nedenle reaktör içindeki reakasiyonu dışarıya çıkaramayacak şekilde çelik ve çok kalın betonla örtülüdür. Kontrol odasında herşey büyük bir dikkatle monitörden izlenir. Burada çalışanlar oluşan elektrik enerjisinin büyük bir kentin enerji ihtiyacını karşılayacak kadar olmasını sürekli bir şekilde denetler.

Atıkların Korunması ve Saklanması

nukleer atiklarin saklanmasi
nukleer atiklarin saklanmasi

Sonunda reaktörün içinde yeterli ısıyı üretecek enerji kalmaz. Uranyum atomlarındaki enerji tükenmiştir. Bu çubuklar son derece sıcak hem de taşıdıkları radyasyon nedeniyle tehlikelidir. Bu nedenle özel, kalın muhafazalı yöntemlerle alınırlar.

Uranyum çubukları soğuyuncaya, radyasyon normal seviyeye gelinceye kadar suyun altında muhafaza edilirler. Zamanı gelince de bunlar kalın muhafazalar içinde dikkatle analizlerinin yapılacağı istasyonlara nakledilirler. Burada yapılan analizler sonucu radyasyon seviyesi yüksek olanlar ayrılır.

Radyasyonu normal düzeye inen katı cisimler toprağa gömülürken, sıvı denize verilir. Radyasyonu yüksek olanlar, bu amaçla yapılmış özel binalara alınır. Reaktörümüzde uranyum atomlarının bölünmesiyle elektrik üretmeye daha yıllarca devam eder.

1 kg uranyumun vereceği enerjiyi ancak 25 ton kömürün yanmasıyla elde edilir. Uranyum çok daha fazla enerji üretebilir ama işlem sırasında sadece %1’i kullanılır. Bugün İngiltere’nin elektrik enerjisinin %20’sini ve gelecekte daha çok bu enerjiyi karşılayacak olan uranyum sağlar.

Nükleer Santrallerin Önemi ve Zararları

Nükleer santrallerde atom çekirdekleri parçalanarak enerji sağlanır. Atomun çıkardığı ısı enerjisi yüksektir, ama çıkardığı radyasyon ancak özel binalarda veya kurşun mezarlarda saklanır ve uzun yıllar radyasyon yayar.

1970’li yıllarda yaşanan petrol darboğazında nükleer enerjiyle kurtulunmuş ama saklanması da çok pahalı olduğundan talep azalmıştır. Ayrıca santraldeki ufak bir sızıntı milyonlarca canlının radyasyona maruz kalmasına sebep olacaktır.

Nükleer enerjinin zararları arasında, en önemli örnek 1986 yılında Rusya’da Çernobil Nükleer Santrali’ndeki sızıntıdan 3 milyon insan radyasyona maruz kalmış; radyasyon, Karadeniz kıyılarına kadar ulaşmıştır.

Türkiye’de de 1976’dan beri Akkuyu’da nükller santral kurulması gündeme gelmiştir ama çevre örgütlerinin baskılarıyla ertelenmiştir. Ayrıca 25 km açığından geçen Ecemiş Fayı da burayı tehdit etmektedir.

Sonuç olarak, nükleer enerji her ne kadar ilk bakışta çevreci gözükse ve enerji üretim maliyetlerini düşürse de, güneş ve rüzgar gibi doğal enerji kaynakları ile kıyaslanmayacak kadar kirli ve ürettiği buhar nedeniyle küresel iklim değişikliğini körükleyici etkiye sahiptir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Forum için içerik üretmekten büyük zevk alıyorum. İnsanlara faydam oldukça mutlu oluyorum. Açtığım konulara yorum yazarsanız çok mutlu olurum. :)

Yorum Yap