1. Ana Sayfa
  2. Nedir? Nasıl Yapılır?
  3. Opia Ne Demek?

Opia Ne Demek?

opia ne demek

Opia nedir kısaca, başka bir insanla gözgöze geldiğimizde zaman zaman kendimizi gergin, savunmasız ve ruhsal olarak kırılgan hissetmemiz olarak tanımlanan ruh durumudur.

Opia hissi ne demek araştırmacılar tarafından uzunca bir süre araştırılmıştır. Kişilerin birbirinin gözünün içine bakması, onun samimi olup olmadığından gözüne baktığı kişiye dair duyduğu hislere kadar sözcüklerle dile getirilmeyen birçok hissi açığa vurur. Opia da bunlardan biridir; karşılıklı ilginin tedirgin heyecanı olarak da yorumlanabilir, anlık bir öfkenin sonucu olarak da.

Kelime olarak Yunanca kökenli olan opia, gözlerle ilgili anlamına gelmektedir. Aynı zamanda göz kusurları ile ilgili rahatsızlıkları anlatmak için de kullanılan bu terim, psikolojide ise farklı bir anlama sahiptir. İki kişinin birbiriyle olan göz teması, çoğu kaynakta sadece öfkeyle ilişkilendirilse de, aslında gizlenemeyen bir ilgi olarak da yorumlanır.

Örneğin, birbirinden hoşlanan iki kişinin kaçamak bakışlarının tam da birbirinin gözlerinde buluşması, tedirgin edici ve hatta kimi zaman rahatsızlık verici bir his olarak değerlendirilir çünkü aniden yüzün kızarması ve terleme gibi sonuçları olur. Ancak bu aslında oldukça heyecan ve umut verici bir göz temasıdır. Böyle bir durumda, kendinizi bulunduğunuz ortamda yapayalnız ve boşlukta hissetmeniz ise son derece normaldir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yazmayı seviyorum. Değişik bilgileri toplamayı ve genel kültür biriktirmeye bayılıyorum. Okumak ne güzel şey...

Yorum Yap