Otel Kayıtları Ne Zaman Silinir? Kaç Senede?

Otel kayıtları, yani otelde o gece kimlerin konakladığı her gece bölgedeki en yakın karakol tarafından toplanır ya da otel görevlisi tarafından teslim edilir. Ote kayıtlarının emniyete bildirilmesi zorunlu bir uygulamadır ve uygulamayan oteller hakkında idari ceza uygulanır. O nedenle kayıt almayan oteller, büyük ihtimalle kaçak veya yasadışı çalışıyordur.

Otel Kayıtları Kaç Yıl Saklanır?​

Otel kayıtları poliste en az 5 yıl saklanır. Otellerde ise herhangi bir süre sınırı bulunmamaktadır ancak oteller bu kayıtları müşterilerine daha sonra (hatta yıllar sonra bile) kendi beğenilerine ve arzularına göre hizmet sunabilmek için saklar. Bu nedenle, otelde kaydınızın olması da sakıncalı değildir, hiçbir konaklamanızda önceki konaklamanıza dair kişisel bilgileriniz ortaya çıkarılmaz.

Otel Kayıtlarına Nasıl Ulaşılır?​

Otel kayıtlarına ancak aldatma ve zina davalarında dava dilekçesine eklenmesiyle ulaşılabilir. Mahkeme sürecinde, savcılık ilgili kayıtları emniyetten talep edebilir. Bunun dışında, otel kayıtlarına dışarıdan herhangi bir taleple erişmek mümkün olmadığı gibi, yasalara göre suç teşkil etmektedir.

Yorum Yaz