Outlet Ne Demek? Outlet Mağaza Nerededir?

Outlet ne demek, bir markanın iade edilmiş, defolu veya numarası / bedeni azalmış ürünlerini uygun fiyatla satışa çıkardığı mağazalara veya mağaza içi bölümlere verilen isimdir. Outlet kelime anlamı olarak çıkış, priz gibi anlamlara gelmektedir. Outlet ürünlerin bir kısmı mağazalardan dönen ürünler olurken, bir kısmı da fabrikada üretim sırasında meydana gelen hatalar sonucu üretim bandından defolu olarak çıkmaktadır.

Outlet Ürün Nedir?

Outlet ürün, fabrikada defolu olarak üretilmiş, iade yapılıp orijinal ambalajı bozulmuş, numarası veya bedeni adet olarak azaldığı (serisonu ürün) için mağazalardan kaldırılmış ürünlere topluca verilen isimdir. İhraç fazlası ürün de kimi zaman outlet kapsamına girmektedir. Kimi markalar, serisonu ürünlerini hemen yeni sezon ürünlerinin yanında yarı fiyatından aza satarak, bir an önce elden çıkarmayı amaçlamaktadır.

Outlet Mağaza Nedir?

Outlet mağaza, genellikle tek bir markaya ait ve sadece outlet niteliği taşıyan ürünlerin satıldığı mağazaya denir. Bu mağazalara ülkemizde Outlet Center da denmektedir.Outlet mağaza sadece giyim üzerine değildir; elektronik, mobilya, beyaz eşya ve hırdavat konularında da olabilir. Son yıllarda ülkemizde başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerde Outlet üzerine AVM’ler açılmıştır. Bunlara Outlet AVM adı verilmektedir. İçinde birçok değişik markanın outlet mağazası bulunmaktadır.

Türkiye’nin İlk Outlet AVM’si Nerededir?

Türkiye’deki ilk Outlet AVM, İzmit’teki Outlet Center İzmit‘tir. İstanbul’daki ilk Outlet AVM ise, Zeytinburnu’daki Olivium Outlet AVM‘dir.

Outlet Mağaza Normal Mağaza Farkı

Outlet mağaza ile normal satış mağazası arasındaki farklar, birkaç tanedir:

 1. Ürün sezonu: Normal satış mağazaları sezonluk ürünler satarken, outlet mağazalarda geçen sezonların ürünlerini de bulmak mümkündür.
 2. Ürün niteliği: Normal mağazalardaki ürünler hiç kullanılmamış ve hatasızdır ancak outlet ürünler, defolu veya kullanılmış (iade edilmiş) olabilir.
 3. Ürün sayısı: Normal mağazalarda ürünlerin beden, renk ve desen sayıları çok fazladır. Outlet mağazalarda, özellikle serisonu ürünlerinde çeşit azdır.
 4. Ürün fiyatı: Normal mağazalar sezonluk fiyattan ürün satışı yaparken, outlet mağazalarda çoğu zaman büyük indirimler yapılır.
 5. Ürün sunumu: Normal satış mağazalarında ürünler derli toplu ve raflarda sergilenirken, outlet mağazalarda sepetler, paletler üzerinde sergilenir.
 6. Mağaza konumu: Normal satış mağazaları şehrin herhangi bir yerinde olabilir ancak outlet mağazalar genellikle kiraların düşük olduğu ve fabrikalara yakın noktalara kurulur. Dolayısı ile, şehir merkezinden uzaktır.

Outlet Alışverişi Kârlı Mı?

Outlet mağaza ve alışveriş merkezlerinden yapılan alışverişler genellikle kârlıdır. Ancak alışveriş yaparken ürünün koşullarına dikkat etmek gerekir. Örneğin fabrikada taşıyıcıdan düşmüş bir buzdolabını almak istemezsiniz ya da ön kısmında büyükçe leke olan bir gömlek ne kadar ucuz olsa da işe giderken giyilmez. Bu nedenle, outlet ürün alırken her yerini incelemeli ve gerekirse mağaza görevlilerinden defosu hakkında bilgi almalısınız. Eğer mağaza görevlileri de bilmiyorsa, özellikle elektronik ve beyaz eşyada defolu ürün almaktan kaçınmalısınız. Hele ki, outlet telefon gibi ürünlerde risk çok daha büyüktür.

Outlet mağazalar, seçim hakkı tanıdığında toptan alışveriş için de kârlı yerlerdir. Outlet mağazalarından outlet halı, outlet ayakkabı gibi ürünleri alıp Spot mağazalarda satan esnaflar vardır.

Türkiye’deki Outlet AVM’ler ve Mağazalar

Türkiye’de ve İstanbul’da 21 Outlet Mağazası ve Outlet AVM vardır:

 1. 212 Power Outlet: İstanbul Bağcılar
 2. Airport Outlet: İstanbul Ataköy
 3. Armonipark: İstanbul Sefaköy
 4. Avantaj Outlet: Tekirdağ Çorlu
 5. Asya Park Outlet: İstanbul Dudullu
 6. Aymerkez Inlet & Outlet: İstanbul Büyükçekmece
 7. Beymen Serisonu Defolu: İstanbul Yenibosna
 8. Colony Outlet: İstanbul Florya
 9. Deepo Outlet Center: Antalya Kepez
 10. Deposite Outlet: İstanbul İkitelli
 11. Diesel Factory Outlet: İstanbul Bostancı
 12. Forum Outlet Center: Ankara Keçiören
 13. İzmit Outlet Center: İzmit Gölcük
 14. Kale Outlet Center: İstanbul Güngören
 15. Mudo Garage: İstanbul Maslak
 16. Olivium Alışveriş Merkezi: İstanbul Zeytinburnu
 17. Optimum Outlet: İstanbul Kadıköy
 18. Starcity Outlet: İstanbul Yenibosna
 19. Yargıcı Outlet: İstanbul Kadıköy
 20. YKM Outlet: İstanbul Küçükçekmece
 21. Viaport Outlet: İstanbul Pendik

Outlet İngilizce Anlamı

Outlet kelimesi İngilizce’de priz, boru çıkışı ve topluca satış yapılan mağaza anlamına gelmektedir. Mağaza anlamı olarak, bizde kullanıldığı gibi kullanılmaktadır. Daha doğrusu, outlet kavramı bize İngilizce’den geçmiştir.

Yorum Yaz