Pamukkale Travertenleri İle İlgili Bilgi

Pamukkale travertenleri UNESCO Dünya Miras Listesi’ne 1988 yılında alınmış olan bir doğal unsurdur. Pek çok hastalığa da şifa olduğu söylenen travertenler Denizli iline, bulunulan bölgeye göre, 2 ila 18 km uzaklıktadır. Dağlardan gelen kalsiyum oksitli suların ve yer altındaki kalsiyum karbonatlı suların çökmesiyle oluşan travertenler her yıl yüzlerce turistin gezi rotasında yerini almaktadır.

Travertenlerin oluşumunda doğa olaylarının yanı sıra doğal afet olarak da bilinen deprem ve sel basmalarının etkisi de oldukça fazladır. Bütün bunların toplamı sonucunda, insanların şifa verdiğine inandıkları sular, termal alanlar ve fotoğrafçıların, gezginlerin vazgeçilmezi olan manzaralara ev sahipliği yapan Pamukkale Travertenleri oluşmuştur. Peki, Pamukkale Travertenleri nerede ve nasıl oluştu?

Pamukkale Travertenleri Nedir?

Travertenler kimyasal kayaçlardan oluşmuştur. Tortul kayaçlar, kalsiyum karbonatlı suların çökmesi ile meydana gelmektedirler. Pamukkale travertenleri beşerî unsur mudur sorusunun cevabı da burada yatmaktadır. Pamukkale travertenlerine insan eli değmemiştir; karbondioksit azalımı, buharlaşma, basınç ve depremlerin olması nedeniyle, çöküm sonucu oluşan doğal bir sit alanıdır.

Pamukkale travertenleri bilgi kısaca özetlenirse; depremlerle ve yer altındaki sularla oluşmuş, görsel ve tıbbi açıdan insanların ilgisini çeken doğal bir alandır.

Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluştu?

Pamukkale travertenleri nasıl oluşmuştur sorusu, konu hakkında bilgi edinmek isteyenlerin merak konusudur. Travertenler, sulardaki kalsiyum karbonat elementinin yüzeye çıkıp kayaçların üzerinde katman oluşturmasıyla meydana gelmektedir. Pamukkale travertenleri, dağlardan gelen çeşitli mineral ve elementleri barındıran sular ile yer altında bulunan suların travertenlerin yanında toplanmasıyla oluşmaya başlamıştır.

Oluşan beyaz renkli katmanların yanında toplanan sular yaklaşık 300 metreye kadar yayılmaktadır. Yayılan kalsiyum karbonatlı su, güneşin de etkisiyle buharlaşmaktadır. Buharlaşan suyla travertenlerin görünümü pamuksu bir hâle bürünmektedir. Daha sonra havanın etkisiyle katılaşarak kristal bir yapıya dönüşmektedir.

Bunlar neticesinde Pamukkale travertenleri oluşumu sülfat, kalsiyum karbonat, demir, magnezyum, sodyum, karbondioksit birleşiminden meydana gelmektedir.

Pamukkale Travertenlerinin Mitolojik Kökeni

Dünya Miras Listesi’nde 30 küsur yıldır yer alan Pamukkale travertenleri yıllardır birçok turiste ev sahipliği yapmıştır. Dünya’daki Pamukkale travertenleri bilgisi doğal mirasın mitolojik hikâyesini de sunmaktadır.

Efsaneye göre; çok çok eskide, çağlar öncesinde Büyük Menderes Ovası’ndaki Çökelez Dağı’nda bir oduncunun kızı yaşarmış. Oduncu kızının derdine derman bulamadığı bir hastalığı varmış. Yüzünde ve vücudunda irinli yaralar, sivilceler, kabuklar çıkmaktaymış. Derdine derman bulamadığı için çok üzülen kızın günden güne ruhsal sağlığı da bozulmaya başlamış.

Kendini o kadar hasta hissetmeye başlamış ki aynalara dahi bakamaz olmuş. Komşuları ve Çökelez Dağı’nın halkı, kızı, zaman geçtikçe dışlamaya başlamış. Bunlara dayanamayan kız, Çökelez’in suyunun akışına kendini bırakmış.

Denizli Beyi’nin varisi ise o gün Çökelez Dağı’nda gezinmekteymiş. Suyun içinde bir insan gören Denizli Beyi’nin oğlu hemen kızı kurtarmış. Bir süre sonra kendine gelen kız Denizli Beyi’nin oğluyla derdini paylaşmış. Denizli Beyi’nin oğlu ise olanları hayretle dinlemiş çünkü kızın hiçbir yerinde yara yokmuş.

Bunu oduncu kızına söylenen Bey’in oğlu kıza hemen bir ayna vermiş. Kız ayna da dünya güzeli birini görmekteymiş. Çökelez’in suyu kızın hastalığına şifa, derdine derman olmuş. O günden bugüne Pamukkale travertenlerinin suyu hastalara şifa kaynağı olarak tanınmaktadır.

pamukkale travertenleri ile iligli bilgi
pamukkale travertenleri ile iligli bilgi

Pamukkale Travertenlerinin Özellikleri

Pamukkale travertenleri doğal bir unsur olduğu için pek çok özelliği bulunmaktadır. Bu özellikler yıllarca yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda tespit edilmiştir. Pek çok hastalığa da iyi geldiği bilinen, eşsiz manzara imkânı sunan Pamukkale travertenlerinin özellikleri şunlardır:

 • Termal su kaynaklarından oluşmaktadır.
 • Suların sıcaklıkları yaklaşık 30-100°C arasındadır.
 • 17 adet doğal, termal su kaynağı bulunmaktadır.
 • Bölgedeki 2 adet toprak çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; koluviyal ve kahverengi orman toprağıdır.
 • Pamukkale travertenlerinin uzunluğu 3 kilometredir. Bölgedeki Domuz Çukuru adı verilen alandan başlayıp Çatlık Deresi’ne kadar uzanmaktadır.
 • Pamukkale travertenlerinin genişliği yaklaşık 200-600 metredir.
 • Pamukkale travertenlerinin yüksekliği 50 metreyi bulmaktadır.

Pamukkale travertenlerini ziyarete gitmek isteyenler ile travertenler hakkında bilgi edinmek isteyen insanlar Pamukkale travertenleri nerede ve Pamukkale travertenleri hangi ilimizdedir sorularını sormaktadırlar. Pamukkale Travertenleri Denizli ilinde olup, merkezine en fazla 18 km uzaklıkta olan bir alanda bulunmaktadır. Bu alan Unesco Miras Listesi ve Özel Çevre Koruma Bölgeleri arasında yer almaktadır.

Pamukkale Travertenlerinde Yapılacak Aktiviteler

Pamukkale travertenleri, görüntüsü, manzarası, termal suları ve tarihi nedeniyle ilgi gören doğal unsurlardan biridir. İlgi çeken oluşum alanı, gezmeye gelen yerli ve yabancı turistlere Pamukkale travertenleri doğal mıdır sorusunu sordurtmaktadır. İnsan elinin değmediği doğal bir unsur olan travertenlerde pek çok aktiviteyi de yapmak da mümkündür. Bu aktiviteler şöyle listelenebilir;

 • Pamukkale travertenlerinin termal havuzlarında yüzmek,
 • Hierapolis antik kentini keşfe çıkmak,
 • Kleopatra antik havuzda yüzmek,
 • Travertenlerden gün batımını ve doğumunu izlemek,
 • Yamaç paraşütü yapmak

Pamukkale Hierapolis Antik Kenti

Pamukkale travertenleri antik kent olarak bilinen Hierapolis kenti Pamukkale travertenlerini görmeye gelenlerin uğrak mekânlarından birisidir. Kentin adının Türkçesi kutsal şehir anlamı taşımaktadır. Tanrı Apollon tarafından kurulduğuna inanılmaktadır. Bu yüzden de dini bir yönü vardır; kutsallık taşımaktadır. Eski çağlarda da insanlar, Pamukkale’ye, travertenlerin şifalı suları için gelmişlerdir.

Milattan önce 2.yüzyıla kadar kökeni dayanan bu suları ziyaret edenler için bir şehir oluşturulmuştur. Bu şehrin adı da Hierapolis’tir. Depremlerle yıkılan, zarar gören kentten geriye kalıntılar kalmıştır. Bu kalıntılar tarihi değere sahiptir. Türkiye Özel Çevre Koruma Bölgeleri arasında yerini almaktadır.

Pamukkale Kleopatra Antik Havuzu

Diğer adı Pamukkale antik havuz olan Kleopatra havuzu ziyaretçilerine özel ve olağan dışı yüzme deneyimi yaşatmaktadır. Hierapolis kentinin içinde yer alan havuz Pamukkale travertenlerinin yukarı kısmında yer almaktadır. Depremlerin yıkıcı etkisi kadar yapıcı etkisinin de olduğunu ispatlayan havuz, milattan sonra 7.yüzyılda meydana gelen bir depremin etkisiyle oluşmuştur.

Deprem ile şehirde bir çukur oluşmuştur. Kentin sütunları da yıkılarak çukurun içine gömülmüştür. Serbest kalan sular da çukuru doldurarak kentin ortasında doğal bir havuzu oluşturmuştur. Havuzun ismiyle ilgili iki rivayet mevcuttur. Kleopatra’nın deprem esnasında kentte bulunması nedeniyle havuzun isminin oluşturulduğu rivayet edilmektedir. Bir diğer rivayet ise; Kleopatra’nın travertenlerinin suyunun önemini duyup Mısır’dan kente geldiği doğrultusundadır.

pamukkale travertenleri hangi ilimizdedir
pamukkale travertenleri hangi ilimizdedir

Pamukkale Travertenlerine Ulaşım ve Konaklama

Pamukkale travertenleri coğrafi özellikleri nedeniyle yıl içinde pek çok insanın uğrak noktası olmaktadır. Pamukkale travertenleri adres olarak Denizli merkeze 18 km uzaklıkta bulunmaktadır. Şehir içindeki yönerge tabelalarıyla çok rahat bulunabilmektedir. Denizli iline ulaşım için 3 farklı yol bulunmaktadır. Bunlar;

 • Kara yolu: Her şehirden kalkan otobüsler veya kişisel araçlarla kolaylıkla Denizli iline varılabilmektedir.
 • Hava yolu: Hava alanının bulunduğu şehirlerden uygun seferlerle Denizli Çardak Havalimanı’na gidilmektedir.
 • Demir yolu: Denizli’ye giden trenlere binilip Denizli Garı’na gidilmektedir.

Denizli’ye vardıktan sonra şehirdeki minibüsler de belirli saatlerde travertenlere ziyaretçileri taşımaktadır. Pamukkale travertenleri ağ adresi incelendiği zaman ulaşım saatleri hakkında bilgi edinebilinmektedir. Bu bilgilere göre saatte 2-3 kez şehir merkezinden dolmuş kalkmaktadır.

Pamukkale Travertenlerine gitmek isteyen insanların bir diğer merak konusu da konaklama olmaktadır. Şehrim içinde ve travertenlerin etrafında bulunan oteller, ziyaretçiler için konaklama açısından uygun olarak görülmektedir. Bunun dışında günlük, haftalık olarak kiralanan evler de ziyaretçilerin tercihleri arasında olmaktadır.

Pamukkale travertenleri açılış-kapanış saatleri müzelik yönetmeliğine göre şu şekildedir:

 • Yaz döneminde (1 nisan-1 ekim) saat 06.30-20.00 aralığında her gün hizmet verilmektedir.
 • Kış döneminde (1 ekim-1 nisan) saat 08.00-18.00 aralığında her gün hizmet verilmektedir.
 • Her iki dönemde de giriş ücreti 110 liradır.

Pamukkale Travertenleri Doğal Varlık Mıdır?

Pamukkale Travertenleri doğal olarak, insan eli değmeden oluşmuş bir coğrafi zenginliğimizdir. Milyonlarca yıllık jeolojik süreçler sonucunda, günümüzdeki haline ulaşmıştır ve değişimi hala sürmektedir. Ancak, son yıllarda insan eliyle kirlenmekte ve rengi solmaktadır. Lütfen, ülkemizin bu en güzel köşelerinden birini temiz tutalım, sonraki kuşaklara gururla aktaralım.

Yorum Yaz