1. Ana Sayfa
  2. Bağ & Bahçe
  3. Pentas Çiçeği Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pentas Çiçeği Bakımı Nasıl Olmalıdır?

pentas cicegi

Yıl boyunca çiçek açan Pentas Çiçeği, otsu bir süs bitkisidir. Şemsiye benzeri bir yapıya sahip olan bitkinin yaprakları hafif tüylü, uçları mızrak şeklindedir.

Pentas Beşiz Çiçeği, kökboyasıgiller (Rubiaceae) familyasına ait olan otsu bir bitkidir. Pentas Lanceolata olarak adlandırılan çiçeğin kökleri Afrika ve Madagaskar Adası’ndandır. Dünya genelinde Mısır Yıldız Kümesi (Egyptian Star) ismi ile de tanınmaktadır. Ülkemizde Latince ismi nedeniyle Pentas veya Beşiz Çiçeği ( Penta, beş demektir) denilmektedir.

Doğada bu bitkinin 50’den fazla çeşidi bulunmaktadır. Hançer veya otsu olarak bilinen türü evde ya da bahçede yetiştirilmektedir. Çok renkte ve beş köşeli yıldız benzeri çiçekleri yıl boyu sık ve uzun olur.

Pentaslar evde 50 cm civarı olmaktadır. Geniş, oval ve parlak bir yeşil renge sahiptir. Pentas Çiçeği’nin yaprağı 5 ila 8 cm uzunluğundadır. Yaprak yüzeyi belli bir merkezi damar ile dalgalı bir görüntüye sahiptir.

pentas besiz cicegi

Pentas Çiçeği zaman içinde çalısı bir görünüm kazanır. Her zaman yeşildir. Yapraklarını bazen dökmemektedir. Akdeniz iklimine sahip olan yerlerde bahçe çiçeği olarak yetiştirilebilir. Arı ve kelebekleri kendine çekmektedir.

Hem bahçede hem de saksıda yetiştirilebilen Pentas Çiçeği, daha çok bahçeye uygundur. Çoğu zaman da mevsim çiçeği gibi yetiştirilmektedir. Fazla bakıma ihtiyaç hissetmez. Yıl boyu çiçek açan otsu bir süs bitkisidir. Hediyelik olarak saksıda da yetiştirilebilir.

Pentas Çiçeği şemsiye benzeri bir yapıdadır. Dallarının uç kısmında yıldız şeklinde küçük çiçekler açmaktadır. Çiçek, kırmızı, beyaz, eflatun ve ebruli renklere sahiptir. Yaprakları hafif tüylü ve uçları mızrak gibidir. Çiçeğin bol olması için solan çiçekler koparılmalıdır.

Her zaman yeşil olan bitkiler 50 cm ila 100 cm boyunda olurlar. Küçük çiçekleri bitkinin tepe kısmında toplanmaktadır. 10 cm eninde kümeler oluşturan çiçekler, 45 cm kadar uzayabilir ve 30 cm kadar çevreye yayılabilmektedir.

Pentas Çiçeği aydınlık ve güneşli yerleri sever. Gölgeden hoşlanmayan çiçek, yaz aylarında aşırı sıcaktan da korunmalıdır. Yaz aylarında düzenli ve bolca sulanmalıdır.

Pentas Çiçeği Bakımı

pentas cicegi bakimi

Toprağı humusça zengin olmalıdır. Çiçek için toprağa biraz kil, yanmış çiftlik gübresi ve yaprak çürükleri karıştırılarak bir toprak hazırlanabilir. Nemli ve geçirimli toprakları sever.

Soğuğa pek dayanıklı değildir, dondan mutlaka korunmalıdır. Kışın gövdesi kurur. Bahar aylarında kökünden yeniden filiz verir. Soğuk bölgelerde tek yıllık bir bitki gibi yetiştirilir. Tohum ya da gövde çelikleri ile üretilir.

Pentas Çiçeği Sulama

Pentas, çiçek açtığı zaman bol sulanmalıdır. Klorsuz oda sıcaklığında damıtılmış su ile sulanması önemlidir. Kış mevsiminde ve dinlenme dönemi az sulanmalıdır. Ayrıca çiçekli olduğu zaman bitkiye ayda iki defa sıvı gübre verilmelidir.

Ilık ve havadar ortamı seven çiçeğin kökleri saksıyı doldurduğunda ilkbahar aylarında toprak ilavesi ile bir numara büyük saksıya alınmalıdır.

Çiçeğin aynı saksıda kalması istenirse, çiçek dikkatli bir şekilde köküyle yerinden çıkarılmalı ve kökleri kırpıldıktan sonra uygun toprakla aynı saksıya dikilmelidir. Bu işlemin ilkbahar aylarında yapılması uygundur.

Pentas Çiçeği, evde yetiştirildiğinde 20 ila 25 derecelik oda sıcaklığına ihtiyaç duymaktadır. Nemi seven bitkinin bulunduğu yerdeki nem oranı da yüzde 60’ın altına düşmemelidir.

Pentas Çiçeği Nasıl Çoğaltılabilir?

Bu çiçeği iki şekilde yayabilirsiniz. Kesimler ve tohumlar:

  • Tohumlar: Bu yöntem her mevsim için uygundur. Pentas Çiçeği tohumu gömülmeden nemli toprağa ekilir. Güneşli bir yerde tutulur. Böylelikle ısı, ışık ve nem tohumların çimlenmesini sağlar. Hava sıcaklığı 25 derece ve nem oranı da yüzde 60 olduğu takdirde 2 ila 3 haftada çalıların ilk çekimleri çıkmaktadır.
  • Kök Kesimler: Pentas Çiçeği’nin yeniden yetişmesi için bitkinin gençleştirme ya da budama sonrası kalan kesimleri kullanılabilir. Kesilmiş gövdenin en az 5 cm ila 8 cm uzunluğunda olması gerekmektedir. Sıcaklık en az 16 ila 18 derece olmalıdır. Çelikler birkaç saat suda tutulmalıdır. Köklendirme 8 ila 10 gün içinde yapılmalıdır.

Bitki için zararlı olan tırpan ve örümcek akarına karşı dikkatli olunmalıdır. Bu tür zararlılarla savaşmak için Fitoverm ya da Aktellik gibi kimyasallar kullanılmalıdır. Ya da bitki yaprağını tıbbi alkol, sarımsak, soğan infüzyonu veya sabun çözeltisi gibi ilaçlarla tedavi yapılmalıdır. Yaprakları bir solüsyonla sildikten sonra ılık su kullanarak durulanması gerekmektedir. Gerekirse de prosedür tekrarlanabilir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yazmayı seviyorum. Değişik bilgileri toplamayı ve genel kültür biriktirmeye bayılıyorum. Okumak ne güzel şey...

Yorum Yap