1. Ana Sayfa
  2. Bağ & Bahçe
  3. Pervane Çiçeği Bakımı ve Özellikleri

Pervane Çiçeği Bakımı ve Özellikleri

pervane cicegi

Rozet çiçeği olarak da bilinen pervane çiçeği göze hitap eden güzel çiçekleri ile de beğeni toplayan bir bitkidir. Hem soğuğa hem de aşırı sıcağa dayanma konusunda güçlü bir bitki olan pervane çiçeği hakkında merak ettiklerinizi cevaplamaya çalışacağız. Pervane çiçeği ve özellikleri nedir, bakımı nasıl olmalıdır? Gelin öğrenelim!

Pervane Çiçeği Nasıl Bir Bitkidir?

Pervane çiçeği hem uzun ömürlü hem de devamlı çiçek açan bir bitkidir. Form bakımından küçük bir çalı görünümüne sahiptir ve otsu özellik taşır. Gelişim bakımından hızlı olan rozet çiçeği süs bitkisi olarak sıklıkla kullanılır.

Apocynaceae ailesine mensup olan bu bitki tür olarak da Catharanthus’tur. Ana vatanı Madagaskar’dır ve Türkiye’de de İzmir güzeli adı ile anılır. Bir diğer bilinen ismi de vinkadır.

Pervane Bitkisinin Özellikleri Nelerdir?

Rozet çiçeği yer aldığı toprağa bağlı olarak gelişim gösterir. Tek dala sahip olan pervane bitkisi 20 cm’ye kadar boylanabilirken bir kaç dala sahip olduğunda ise 50 cm’e kadar uzayabilir. Fazla gelişmiş ve boyları uzamış olan pervane çiçekleri kesme çiçekçilikte tercih edilebilir.

Yaz aylarında ciddi sıcaklıklara karşı dirençli olan pervane çiçeği kış aylarında ise gelişimini durdurur ve çiçeklenmez. Kış aylarında -7 derecelere kadar olan hava sıcaklıklarında yaşamını devam ettirebilen pervane çiçeği bu süreci atlatırken biraz yıpranabilir.

rozet cicegi bakimi

İlkbaharda çiçeklenmeye başlayan pervane bitkisi iyice havalar ısınmadan çiçeklerini göstermez. Kışa kadar durmadan çiçek açan bitki oldukça uzun ömürlüdür ve susuzluğa da bir hayli dayanıklıdır. Yaprakları yeşil renkli, parlak ve yaklaşık 3–4 cm uzunluğundadır. Çiçekleri ise beyaz, pembe renklere sahip olur. Pembenin tonları ise birçok değişik şekilde kendini gösterebilir.

Pervane Çiçeği Bakımı

Rozet çiçeği bakımı için, bolca güneş ve sıcak hava alan yerler tercih edilmelidir. Havadar yerlerden de hoşlanan rozet çiçeği yarı gölgeye sahip olan alanlarda da kolaylıkla yetiştirilir. Toprak seçimi konusunda seçicilik göstermeyen bitki yeterli şekilde sulanması halinde gelişimini iyi şekilde devam ettirir. Gecelerin nemli geçtiği bölgelerde yetişmekten hoşlanır ve yaz boyunca da çiçek açmayı sürdürür.

Tohum veya gövde çelik yöntemi ile üretilen pervane bitkisi ilkbahar zamanında 15-20 cm aralıklarla bahçeye dikilebilir. Pervane çiçeğinin bakımı oldukça zahmetsiz ve kolaydır. Ayrıca bitkinin herhangi bir hastalığı ya da zararlısı da bulunmadığı için sağlıklı şekilde yetiştirilir. Evde de kolaylıkla yetiştirilebilen pervane çiçeği balkonların en vazgeçilmez süs çiçeklerindendir.

pervane cicegi bakimi

Pervane Çiçeği Nasıl Sulanır?

Pervane çiçeği su tutma özelliği düşük olan bir toprakta yetişmeyi seven bir bitkidir. Toprağının kuruyup kurumadığı kolaylıkla anlaşılabilir. Yaz aylarında genelde bir kaç günde bir sulanmak isteyen pervane çiçeği kış aylarında ise 20 günde bir sulanırsa yeterli olur.

Pervane Çiçeği Ekimi

Pervane çiçeğinin tohumları toprakla buluştuğunda kolaylıkla çimlenebilen bir bitkidir. Ayrıca toprağa düşen tohumlar saklanırsa Şubat, Mart aylarında nemli toprağa ekilerek ve biraz da toprakla örtülerek çimlenme sağlanabilir. Bu süreç yaklaşık 3 haftayı bulan bir zaman dilimidir. 10 cm uzunluğa ulaşan fideler çiçek açmaya hazır hale gelir. Ayrıca dallarından kırılarak toprağa dikilerek de ekim işlemleri yapılabilir.

Gübreleme ve Budaması

Pervane çiçeğinizin en iyi şekilde gelişip büyümesini isterseniz gübreleme yapmanız gerekecektir. İlkbahardan başlayarak sonbahara kadar iki haftada bir yapacağınız gübreleme işlemi bitkinizin yararına olacaktır.

Çiçekler için olan sıvı gübreler bu konuda sizin işinizi görecektir. Çok fazla yaprağa sahip olduğu için, nitrojen bakımından zengin olan bir sıvı gübre ile gübrelenmelidir. Sonbahar ve kış aylarında ise gübreleme yapmayabilirsiniz.

Şekil bakımından pervane çiçeğinin düzenli bir görünümde olması için solan çiçeklerinin tepelemesine müdahale gerekir. Bu şekilde yapıldığı takdirde bitki yeni sürgünler vererek gelişim gösterir.

Pervane Çiçeğinin Faydaları

Yalnızca güzelliği açısından değil tedavi edici özellikleri sebebiyle de tanınan rozet çiçeği antik çağlardan beri kullanılır. Doğal tedavi amacıyla tercih edilen bu bitki birçok hastalığa iyi gelmesiyle bilinir. Hipertansiyonun tedavisinde oldukça etkili olan bitki kalp atış hızını da düşürme konusunda faydalıdır. Çünkü içeriğinde vincamin adlı bir madde bulunur.

Geçmiş zamanlarda burun kanamasını durdurma konusunda, ishal, gastrit ve enterit hastalıklarında ve kan şekerini düşürme konusunda da yaygın şekilde kullanılmıştır. Konsantrasyon konusunda güçlük yaşayanlar, hafıza bozuklukları olanlar ve baş ağrısı yaşayanlar da pervane çiçeğinden şifa bulmuşlardır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yazmayı seviyorum. Değişik bilgileri toplamayı ve genel kültür biriktirmeye bayılıyorum. Okumak ne güzel şey...

Yorum Yap