Prosopagnozya Nedir? Tedavisi Nasıl?

Bazı durumlarda yüzleri göremeyen insanlar vardır. Bu bir hastalıktır. İşte yüz körlüğü olarak da nitelendirilen bu hastalığın adı prosopagnozya şeklindedir. Daha önce bu durumla karşılaştıysanız araştırmanızda bu isim karşınıza çıkacaktır. Peki prosopagnozya nedir? Tedavisi var mıdır?

Prosopagnozya, bilimsel olarak yüzleri ani olarak tanıyamamaktır. Yani bir görmeme veya duyuları kaybetme durumu değildir. Anlık olarak belirli yüzleri tanıyamamak, unutmaktır diyebiliriz. Çok nadiren görülen bu rahatsızlık, genellikle beynin hasar görmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Eğer tedavi edilmezse artık kişi yavaş yavaş diğer maddeleri de tanımamaya başlar.

Doğuştan yani çocukluktan gelen bir durum ise büyüyene kadar çocuk bunu fark etmeyebilir. Sonradan olarak ortaya da çıkabilmektedir. İlk tanıları 1974 yılında ortaya çıkmıştır. İsmini Yunanca kelimelerden alan bu hastalık günümüzde beyin ile ilgili sorunlar sonucu nüksetmektedir.

Prosopagnozya Tedavisi

Prosopagnozya nedir sorusu sonrası bu rahatsızlığın tedavisini birlikte inceleyelim. Prosopagnozya, dediğimiz gibi genellikle doğuştan gelen ve gen bozukluğu sonucu ortaya çıkan güç bir rahatsızlıktır.

Ne yazık ki tam olarak bir tedavisi mevcut değildir. Fakat yine de bazı yöntemler hala denenmektedir. Bu yöntemler ise şöyle sıralanabilir:

  • Bazı teknik analizler.
  • Kişiye tanıyamadığı şeyleri hatırlatıcı uyarılar.

Beyin bilimciler, nüroloji bilimi bu konu üzerinde hala araştırma yapmaktadır.

Yorum Yaz