1. Ana Sayfa
  2. Bağ & Bahçe
  3. Sarı Karides Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Sarı Karides Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

sari karides cicegi

Karides çiçeği anavatanı Meksika’dır. Yaşam alanları ormanlardır. İç mekanlarda da kullanılmaktadır. Saksıda yetişmeye de uygun bir süs bitkisidir. Yaprak kısmı pembe, pas kırmızısı veya kırmızı-kahverengi renktedir. Genelde yaprakları karides görünümünden olduğundan bu ismi almıştır. Brakteler içerisindeki çiçekleri beyaz renktedir.

Oldukça gösterişsizdir. Dalları son derece ince ve esnek bir yapıya sahiptir. Bu sebeple ilk yıllarda desteğe ihtiyaçları olabilir. Karides çiçeğinin botanik alanındaki ismi Beloperone guttata-Justicia brandegeana’dır. Sarkık kiremit rengi ile yaprakları tıpkı bir karidesi andırır.

Altın Karides Çiçeği Hangi İklim?

Karides çiçeği iklim açısından daha çok aydınlık ortamları sever. Fakat güneş ışığının yakıcı etkisiyle karşılaşmaktan hoşlanmaz. Aksi halde bitkinin yaprak kısmı yanar ve bitkinin zarar görmesine neden olunur. Bu sebeple daha gölge alanlar tercih edilmelidir.

altin karides cicegi

Karides Çiçeği Güneşi Sever Mi?

Evler açısından ise ışık görebilen daha havadar olan pencere kenarları altın karides çiçeği açısından son derece yararlı olacaktır. Balkonda ya da dış mekanlarda yetiştirmek isterseniz, 7 dereceden düşük hava sıcaklıklarında zarar görebilir. Bu nedenle dikkat edilmelidir. Nem ihtiyacı oldukça fazladır.

Karides Çiçeğinde Gübreleme ve Budama Nasıl Yapılmalıdır?

Karides çiçeği yetişen topraklar humus açısından oldukça zengin olmalıdır. Ayrıca tercihen geçirgen nitelikteki topraklarda daha çok verim alınabilir. Toprak karışımı kısmına gelinirse gübrelemede daha çok yanmış koyun ve solucan gübresi bu bitki için son derece yararlı olacaktır. 2-3 yılda bir saksı değişimi de oldukça faydalı olur.

Düzenli olarak çiçeklenebilmesi için çiçeğin uç kısmı alınmalı ve çiçeklenme teşviki sağlanmalıdır. Daha çok çiçeği geçmiş olan dallar budanmalıdır. Budama sayesinde toplu görünüm verilebilir. Yine destek kullanılması da faydalı olacaktır.

Karides Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılmalı?

İç mekan bitkisi olarak da fazlaca kullanılır. Uygun koşullar oluşturulursa yıl boyunca çiçek açması sağlanabilir. İç mekanda yetiştirildiğinde 60 ile 100 cm kadar büyüyebilir. Doğal olan ortamlarda ise boyunun 2 metre kadar olabileceği gözlemlenmiştir. Doğal ortamında ise orman çiçeği olarak görülür.

Nemli ve havadar ortamları sever. Havası çok kuru olan bölgelerde dikim yapılırsa havuz ve su birikintisi olan kısımların tercih edilmesi daha uygun olacaktır. Evde bulunan kuru havada ise yapraklarına su fışkırtıp nemlendirmek daha uygun olur. Güneş ışınını severler.

Karides Çiçeği Genel Özellikleri Nelerdir?

-2 dereceye kadar soğuğa dayanabilmektedir. Dolaysıyla fazla soğuk bölgelerde bulundurulmamalıdır. Kışın yaprak dökme özellikleri bulunmaz. Ev, ofis veya işyeri gibi alanlarda rahatlıkla tercih edilebilir. Nedeni ise iç mekan açısından yetişme probleminin olmamasıdır.

Yaz aylarının daha çok sıcak ve kış aylarının ise daha ılıman geçtiği örneğin Akdeniz iklimi bulunan alanlarda bahçelere de dikim sağlanabilir. Çiçeğin bol su ile buluşmaması gerekir. Aksi halde zarar görebilir. Dibi kurudukça az miktarda su dökülmesi yeterli olacaktır. Yılda bir kez gübrelenmesi de yeterli olacaktır.

Bitkide kararma veya haşerat gibi olaylar olursa ilaçlama yapılarak sağlığına kavuşması sağlanmalıdır. Yaklaşık 20 ile 30 yıl bir zaman aralığında yaşarlar.

Sarı Karides Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Karides çiçeğinin çoğaltılması çeşitli yöntemlerle olabilmektedir. İlkbahar mevsiminde daha çok kökten ayırma yöntemiyle çoğaltılır. Bunun yanı sıra dallarını direkt olarak toprağa dikerek de çoğaltma yapılabilmektedir.

Çiçek çoğaltmada en önemli kısım ilk zamanlardır. İlk zamanlarda bakımının dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Aksi halde istenilen verim alınamaz ve yeni bir çiçek elde edilemez. Çoğaltmada en önemli husus toprağa yakın ve uzun bir dalının bir kısmının toprağa gömülmesidir. Bitkinin daha hızlı ve istenilen şekilde köklenmesinde bu durum büyük önem arz eder.

Karides Çiçeği Morfolojik Özellikler Nelerdir?

Her daim yeşil olan ve uzun ömürlü bir bitkidir. Genelde tropikal veya suptropikal iklimlerde yetişir. Yaprakları çatı kiremitini andırır. Renkleri ise güneş alma durumuna göre farklılık gösterir. Yaprakları bazen sarı veya pembe bazen ise kahverengi olabilir. Çiçek sapı ise yaprakçıklarıdır.

Bu sayede olgunlaşmış türü bir destek olmadan ayakta durabilir. Esas çiçek kısmı ise beyaz renktedir. Ayrıca son derece gösterişsiz yapıdadır. Yaprakları ve gövdesi tüylüdür. Saksıda ya da dış alanlarda yetişmesine göre renkleri de farklılık gösterir.

Sarı Karides Çiçeği Nerede Satılır?

Saksıda mahalle arası çiçekçilerde ve internet çiçekçilerinde bulunabilir. Sarı Karides Çiçeği fiyatları ise, 15 TL’den 55 TL’ye kadar değişiyor. Altın karides çiçeği satın almadan önce, güncel fiyatları akakce.com veya cimri.com gibi sitelerden araştırmanızı öneriyoruz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yazmayı seviyorum. Değişik bilgileri toplamayı ve genel kültür biriktirmeye bayılıyorum. Okumak ne güzel şey...

Yorum Yap