1. Ana Sayfa
  2. Bağ & Bahçe
  3. Sindirella | Sinerelya Çiçeği

Sindirella | Sinerelya Çiçeği

sinerelya cicegi

Sinerelya çiçeği bir diğer ismiyle sindirella çiçeği familyaları papatyagillerdendir. Kökeni ise Pericallis’ten gelir. Botanik adı ise ‘cineraria cruentis’ ya da ‘senecio cruentis”dir. Botanik sahipleri genel olarak bu çiçeğe sinerelya çiçeği adı verilir.

Bu çiçeğin masalımsı bir yapısı olduğundan bahsedilir. O nedenle farklı bir isimle de anılmaktadır. Bu bitki üzerine söylenen bir çok hikaye vardır. Bu bitki papatya bitkisine benzemekle beraber mavi, pembe, beyaz ve lacivert çiçekler açabilir. Fazla sıcağı ve fazla soğuğu sevmezler.

Sindirella Çiçeği Hikayesi

sinerelya cicegi anlami

Sinerelya çiçeği anlamı için için halk arasında çeşitli hikayeler anlatılır. Ancak en bilineni anlatmak gerekirse; bilinen bir tepede birçok çiçeğin hep bir arada yaşandığı söylenir. Bu birçok çeşitteki çiçekler hep tek mevsimlik olduğu için sonbahar ayları geldiğinde bu çiçekler hep solup gidecektir. Bu çiçeklerden biri ise daha karanlık ve kuytu olan yerde olduğu için bu rüzgar ve yağmurdan etkilenmeyeceği düşünülür.

Bunun üstüne bütün o bölgede bulunan çiçekler kendi tohumlarını bu kuytu bölgedeki çiçeğe bırakırlar. Bu çiçek ise diğer çiçeklerin tohumlarını korup kollayacağına söz verir. Kış aylarında ise bu tohumlar açık sarılarak tüm tohumların özelliklerini bir araya toplar. Bu ise sinerelya yani sindirella çiçeği olarak adlandırılır.

Sindirella Çiçeği Nerede Yetişir?

Sindirella çiçeği narin ve hassastır. Bakımı oldukça önemlidir. Nihayetinde canlıdır. Bu çiçekler fazla sıcağı veya soğuğu sevmezler. Daha ılıman alanlarda yetişmeleri daha kolaydır. Aydınlık ve ferah ortamları severler. Güneşli ancak fazla sıcak olmayan daha gölge ve serin yerlerde yetişmeleri daha kolaydır.

Yetişmesi hususnda toprağı da büyük öneme sahiptir. Toprak humus bakımından oldukça zengin olmalıdır. Bunun dışında geçirgen ve nemli topraklar verim açısından önemlidir. Yetiştiği alan ise tamamen isteğe bağlıdır. Bu konuda herhangi bir zaruriyet bulunmamakla beraber saksıda ya da bahçe çiçeği olarak yetiştirilebilir.

Sinerelya Çiçeği Bakımı

Sindirella çiçeği bakımı için çok çeşitli püf noktalar bulunmaktadır. Öncelikle hasas ve kırılgan bir çiçektir. Bu narin bitki tohumdan yetişir. Çiçekleri solduğu vakit tohumlar olgunlaşana kadar bekletilir ve sonra sökülür. Tohum bu sayede elde edilir. Ardından ister bir saksıya ister bir bahçeye ekilerek can suyu verilir. Bakımı hususunda hassas davranılmalıdır.

Genelde yaz gelmeden çiçek açarlar. Bu sebeple çiçekler solduğu vakit saplarından koparmak icap eder. Böylece yeniden çiçek açamsı için belli bir süre tanımak gerekir. Bu süre genelde 4 haftadır.

sindirella cicegi bakimi
sindirella cicegi bakimi

Sinerelya Çiçeği Çoğaltma

Sinerelya çiçeği görüntüsü itabarı ile oldukça esterik bir çiçektir. Genel olarak papatyaya benzer ancak hem çiçek açtığı zamanlar hem de yetişme ortamı oldukça farklıdır. Çiçekler solduktan sonra sapları kesilirse en geç 4 hafta sonra tekrar çıktığı görülür.

Bunun dışında Haziran ayından sonra hemen hemen her çiçekte olduğu gibi bunda da çiçeklenme olması beklenmez. Kış sonundan yaz başlangıcına kadar çiçek açabilen nadir bulunan ve narin olan bir süs bitkisidir. Bakımına dikkat edilmesi gerekir.

Sinerelya Çiçeği Özellikleri

Sindirella çiçeği oldukça zengin ve hoş bir görüntüye sahiptir. Bu bitki tüylü ve kalp şeklinde iri yapraklara sahiptir. Tek ve çok yıllık bitkilerdir. Derin bir girintili ve çıkıntılı yapraklara sahiptir. Parlak ve yeşil yaprakları vardır. Yaprakların üzerine kadar yükselen sapların uç kısmında ve salkımlar şeklinde yaz mevsiminde açan papatyaya benzeyen oldukça renkli ve görkemli bir çiçektir. Çok çeşitli renkleri mevcuttur.

Pembe mor ve çeşitli pastel renklerde olduğu görülür. Bol miktarda yalıtkan ve katmerli çiçekleri bulunur. Bu bitkinin çiçekler 45 cm genişliğinde ve ortadaki tüpsü çiçekleri sarıdır. Çevresindeki dilsi çiçekleri ise kızıl, şarabi renginde olur. Kokuları yoktur.

Sinerelya Çiçeği Çeşitleri

Sinerelya çiçeği genelde saksıda yetiştirilir. Çiçeklerine göre beş cinsi bulunmaktadır. Büyük çiçekli hibrit cinsi bunlardan biridir. Hibrit piramidal ise diğer bir çeşittir. Bu çeşit değişik renklerde büyük çiçekler açar. Hibrit-Nen ise diğer bir türdür. Bu türde ise geniş ve zarif yapraklar bulunur. Diğer bir çeşit poliyantadır.

Özel demet yapımlarında genellikle bu tür kullanılır. Bir diğeri ise maritimadır. Bahçelerde bölme kenarı süslemelerinde tercih edilir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yazmayı seviyorum. Değişik bilgileri toplamayı ve genel kültür biriktirmeye bayılıyorum. Okumak ne güzel şey...

Yorum Yap