1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Öğretmenler İçin 7 Etkili Öğretim Stratejisi

Öğretmenler İçin 7 Etkili Öğretim Stratejisi

sinif ogretmen strateji

Sınıf, farklı geçmişlere sahip öğrencileri çeşitli yetenek ve kişilikleriyle bir araya getiren dinamik bir eğitim ve öğretim ortamıdır. Bu nedenle sınıf öğretmenliği, öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarını karşılamak için yaratıcı ve yenilikçi öğretim stratejilerinin uygulanmasını gerektirir.

İster yirmi yıllık deneyimli bir sınıf öğretmeni olun, isterseniz sözleşmeli öğretmen olun, hangi öğretim stratejilerinin öğrencileriniz için en iyi sonucu vereceğini bilmek bazen zor olabilir. Öğretmenlik yaparken en sık karşılaşacağınız sorunların çözümlerini bu yazımızda bulacaksınız.

Görselleştirme Yoluyla Öğretim

Görsel ve pratik öğrenme deneyimleriyle sıkıcı akademik kavramlara hayat verin. Bu yöntemle, öğrenciler eğitimlerinin gerçek dünyada nasıl geçerli olacağını ve bilgilerinin nasıl uygulanabileceğini daha rahat anlama şansına sahip olur.

Örnekler arasında fotoğrafları, ses kliplerini ve videoları görüntülemek için interaktif beyaz tahtanın kullanılması, sınıf deneyleri ve yerel gezilerle öğrencilerinizi koltuklarından kalkmaya teşvik etme yer alır.

Birlikte Öğrenme

Birkaç öğrenciden oluşan grup çalışmaları veya tüm sınıfı içine alan sınıf etkinlikleri ile karma becerilere sahip öğrencileri birlikte çalışmaya teşvik edin.

Fikirlerini sözlü olarak ifade ederek ve başkalarına yanıt vererek öğrencileriniz özgüvenlerini geliştirecektir. Yaşam boyunca hayati önem taşıyan iletişim ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirmek için grup çalışması ideal bir yöntemdir.

Matematik ve mantık bulmacaları çözmek, bilimsel deneyler yapmak ve kısa drama çizimlerini canlandırmak, birlikte öğrenmenin sınıf derslerine nasıl dahil edilebileceğinin birkaç örneğidir.

Sorgulamaya Dayalı Yönlendirme

Öğrencilerinize kendileri için düşünmeleri ve daha bağımsız öğrenciler olmaları için ilham veren düşündürücü sorular sorun.

Öğrencileri soru sormaya ve kendi fikirlerini araştırmaya teşvik etmek, onların problem çözme becerilerini geliştirmelerine ve akademik kavramları daha derinlemesine anlamalarına yardımcı olur. her ikisi de, önemli yaşam becerileridir.

Sorular bilim veya matematik temelli olabilir, örneğin “gölgem neden boyut değiştiriyor?” veya “iki tek sayının toplamı her zaman çift sayı mıdır?” gibi. Bununla birlikte, “şiirler kafiyeli olmak zorunda mı?” gibi öznel olabilir veya “tüm öğrenciler üniforma giymeli mi?” gibi öğrencileri farklı görüşlerini ifade etmeye teşvik edebilir.

Farklılaşma

Kimsenin geride veya dışarıda kalmamasını sağlamak için öğrencilerin yeteneklerine göre görevler atayarak öğretim yönteminizi farklılaştırın.

Sınıf etkinliklerini öğrencilerin kişisel öğrenme ihtiyaçlarına göre belirlemek, daha başarılı öğrencilerin sınıfın geri kalanıyla kaynaşmasını ve konuyu henüz kavrayamamış öğrencilerin arkadaşlarından destek almasına yardımcı olur.

Bu şekilde, ödevlerin zorluk açısından dengeli olmasını da sağlayabilirsiniz.

Sınıfta Teknoloji

Teknolojiyi öğretim sürecinize dahil etmek, öğrencilerinizi aktif bir şekilde meşgul etmenin harika bir yoludur. Dijital ve sosyal medya, 21. yüzyılda gençlerin ilgi odağı oldu ve öğrenciler dijital dünyada giderek artan şekilde vakit harcıyor.

Öğrencilerin yeni akademik kavramları görselleştirmesine yardımcı olan etkileşimli yazı tahtaları veya mobil cihazlar, konuları aktarmada öğretmenlere yardımcı olabilir. Öğrencilerin dersler sırasında fiziksel olarak etkileşime girebildikleri sürece, öğretmen de dersi daha rahat yönlendirebilir.

Bu aynı zamanda öğrencilerin kendi araştırma tercihlerini yapmaları yoluyla özerklik geliştirmelerini sağlar ve daha bağımsız bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunur.

Ağırlık tablet gibi mobil cihaz seçeneklerinde olsa da, henüz ülkemizde bulunmayan değişik sınıf araçları (interaktif masa vb.), teknoloji gelişip ucuzladıkça öğretmenlerin ve okulların envanterine katılacaktır.

Davranış Yönetimi Yoluyla Öğretim

Etkili bir davranış yönetimi stratejisi uygulamak, öğrencilerinizin saygısını kazanmak ve öğrencilerin tam potansiyellerine ulaşmaları için eşit şansa sahip olmalarını sağlamak için çok önemlidir.

Gürültülü, rahatsız edici sınıflar üretken bir öğrenme ortamı değildir. Disiplin ve ödülün dengeli bir kombinasyonu ile, karşılıklı saygı atmosferi geliştirmek, hem sizin hem de öğrencilerinizin performasını arttırmak için çok faydalı olacaktır.

Örneğin, yaşı küçük öğrenciler için davranışlarına göre düzenlenmiş ve etkileşimli bir ödül çizelgesi, disiplin sürecini bir oyuna dönüştürebilir. Bu çizelgede, öğrenciler listede yükselebilir ve her hafta sıralamanın zirvesine çıkan öğrenci küçük bir ödül alabilir.

Benzer şekilde, sıkı çalışan sınıfa ödül olarak oyun oynayabilecekleri veya ödev yapmak zorunda kalmayacakları  “altın zaman”  da, faydalı bir ödül olacaktır. İyi öğrenci olmak için çabalayacak öğrencilerin varlığı, öğretmenlerin en büyük yardımcısı olacaktır.

Mesleki Gelişim

Düzenli mesleki gelişim programları, sınıfınızda öğretim ve öğrenmeyi geliştirmenin harika bir yoludur.

Sürekli değişen eğitim politikaları ile diğer öğretmen ve akademisyenlerden ilham alabileceğiniz etkinliklere katılmak son derece faydalıdır. Aynı zamanda, sınıf ortamından bir süreliğine uzaklaşmak da, kendinizi gözden geçirebilmeniz ve başka öğretmenlerle birlikte vakit geçirmek için güzel bir fırsat. :)

Bu mesleki gelişim programları, yeni eğitim teknolojileri hakkında öğrenmeyi, öğrencilerinizi sanal dünyanın risklerinden korumayı öğreneceğiniz online güvenlik eğitimini, yardımcı açalarınızı nasıl kullanacağınıza dair tavsiyeleri ve çok daha fazlasını içerebilir.

Etkili bir öğretmen olmak zorlu bir iştir çünkü her öğrenci benzersizdir, ancak öğretim stratejilerinin bir kombinasyonunu kullanarak öğrencilerin değişen öğrenme stillerini ve akademik yeteneklerini ele alabilir ve sınıfınızı öğrenciler için dinamik ve motive edici bir ortam haline getirebilirsiniz.

Kaynak:  7 Effective Teaching Strategies For The Classroom

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Forum için içerik üretmekten büyük zevk alıyorum. İnsanlara faydam oldukça mutlu oluyorum. Açtığım konulara yorum yazarsanız çok mutlu olurum. :)

Yorum Yap