1. Ana Sayfa
  2. Püf Noktaları
  3. Tadilat Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tadilat Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

tadilat yaparken dikkat edilecekler

Bir eve dekorasyon yapmak evin havasını, enerjisini tamamen değiştirse de bazen ideal eve kavuşmak için başka fikirlere ihtiyaç duyulabilir. Eve dekorasyon yapmanın yeterli gelmeyeceği zamanlar da tadilat yapmak iyi bir fikirdir. Ancak tadilat yaparken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları vardır. İşte o püf noktaları…

1. İyi Plan Yapın

Hep hayaliniz olan Amerikan mutfağa sonunda kavuştunuz. Bu tarz mutfakların oldukça kullanışlı olduğunu düşünüyorsunuz. Ancak yeterince kullanışlı bir tadilat yaptığınızdan emin misiniz? Özellikle büyük değişikliklerin yapılacağı tadilatlardan önce iyi plan yapıp, sonrası için de hazırlıklı olmak gerekiyor.

Büyük bir aileye sahipseniz ve mutfağınızda çok sık yemek pişiyor aynı zaman da çok çabuk dağılıyorsa, Amerikan mutfak sizin için pek de uygun sayılmaz demektir. Daha da önemli olansa, tadilat yaparken evinizin zarar görmemesine dikkat etmelisiniz.

Tadilat yaparken anlık olarak işlevsel olan şeyleri yapmak istemeniz çok normal. Ancak evinize tadilat yaparken uzun vadede düşünmek daha verimli olabilir. Yeni evliyseniz arada ki duvarı kırıp oturma odası ile diğer boş odayı birleştirmek isteyebilirsiniz ama ilerde bir çocuğunuz olabileceğini ve onun bir odaya ihtiyaç duyacağını da hesaba katsanız iyi olur.

2. Usta Önemli

Eve tadilat yaptırmaya karar vermek bazen zor olabilir. Hem maddi hem manevi boyutları düşündükten sonra bu işe girmeye niyetliyseniz, işinin ehli kişilerle çalışmanız çok önemli. Evinizi teslim ettiğiniz insanlar ne kadar işinde iyi olursa, o kadar kaliteli ve uzun ömürlü işler ortaya çıkacaktır. Bu nedenle boya, badana, zemin kaplama, su tesisatı gibi özen isteyen tadilatlar için uzman ve güvenilir ustalar bulup onlarla çalışmaya özen gösterin.

İlginizi çekebilir: Marangoz Kime Denir?

3. Sıralamaya Özen Gösterin

Eğer evinizin tadilatını kendiniz yapacaksanız sıralamaya dikkat etmeniz gerekli. Mutfağa duvar kâğıdı yapıştıracaksanız, elektrik tesisatını önce halletmeniz gerekir. Sıralama ne kadar doğru ve sağlıklı olursa o kadar zamandan ve paradan tasarruf etmiş olursunuz. Dahası daha verimli bir tesisat süreci geçirmiş olursunuz. Eğer bir şirket ya da firma ile anlaşmışsanız onlar sizin yerinize bu sıralamayı ayarlayacaktır.

4. Eşyalara Dikkat

Evinizde herhangi bir bölgeye tadilat yapmaya karar verdiyseniz ve taşınmıyorsanız, eşyalarınızı korumanız gereklidir. Boya yapıyorsanız, eşyalara ve zemine boya damlamasını engellemek için örtü, poşet gibi materyaller kullanın. Daha ağır ve molozla bir tadilat işlemi varsa eşyaları korumak için battaniye gibi kalın örtülerden yardım alın. Eşyalar çoğunlukla tadilat sürecinde zarar görür.

5. Temizlik Zamanı

Temizlik her insanın en önem verdiği şeydir. Kirli bir alana ve görüntüye tahammül etmek zor olsa da, tadilat sürecinde temizlik yapmaya çalışmayın. Çünkü bu boşa bir çaba olacaktır. Bunun yerine etrafta ki dağınıklıkları toparlayıp, tadilat tamamen bittikten sonra dip köşe temizliğe girişebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Forum için içerik üretmekten büyük zevk alıyorum. İnsanlara faydam oldukça mutlu oluyorum. Açtığım konulara yorum yazarsanız çok mutlu olurum. :)

Yorum Yap