Traktörlerin Arka Tekerlekleri Neden Büyüktür?

Traktörler, bahçe ve tarla sürmekte işe yarayan motorlu bir araçtır. Traktör tekerlekleri yumuşak toprak üzerinde rahatça tutunmasını sağlayacak düzenekte yapılmıştır. Kendinden itme görevi üstlenmektedir. Tarım arazilerinde genellikle kuvvet kullanılarak bir işi yapabilen araç olma özelliği nedeni ile sıklıkla tercih edilmektedir.

Traktörün Çalışması ve Prensibi

Traktörler dağlık ve engebeli arazi koşullarında kullanım özelliğine sahiptir. Traktörler kendi içlerinde kullanım alanına, arazi çeşitliliğine, motor tipine göre çeşitlilik göstermektedir. Kullanım alanına göre traktör çeşitleri şunlardır:

 • Arka tekerlekleri devinmeyi sağlayan traktörler,
 • Ön tekerlekleri devinmeyi sağlayan traktörler,
 • El yardımı ile kullanılan traktörler.
 • Traktörlerin çalışması içinana yapıyı oluşturan elemanlara ihtiyaç duymaktadır. Bunlar:
 • Motor
 • Kavrama elemanı
 • Aktarma elemanları
 • Fren donanım elemanı
 • Yürüme elemanı
 • Alet ve bağlantısı için elemanlar

Traktörün görevleri arasında tarım, bahçe gibi toprak arazilerinin işlenmesinin yanında rıhtımlarda ve depolarda yük taşımak için de kullanılmaktadır. Verimlilik sağlanması açısından da traktör kullanımı tercih edilmektedir.

Traktör Arka Tekerlekleri Neden Büyüktür?

Traktörler için genellikle Dizel motor tipi kullanılmaktadır. Kullanılan dört zamanlı bu motorlar ile hava emilimi sadece motor silindiri içinde sağlanmaktadır.  Isının mekanik güce dönmesi amaçlanmaktadır.

Traktörlerin arka tekerlekleri ön tekerleklerine nazaran daha büyüktür. Bunun nedeni arka tekerleklerin çamura saplanmasının önlenmesidir. Arka tekerlekler yük taşımada ağırlık göstermektedir. Yük taşımanın daha kolay olması için de büyüktür. Traktörlerin kullanım alanlarının genellikle dağlık ve eğimli arazi koşullarından oluşması da arka tekerleklerin büyük olmasında bir başka etkendir. Traktörler ağır ve yavaş birer araçtır. Bu nedenle traktör kullanırken ve zorlu arazi koşullarından geçerken aracın devrilmesi önlenmiştir.

Traktörlerin arka tekerlekleri neden büyüktür sorusunun cevabından bir tanesi de traktörün toprak gibi yumuşak alanlarda kullanımında batmasının engellenmesidir. Ön tekerlerin ufak tutulması kuvveti dengelerken arka tekerleklerin büyüklüğü ile basınç ve ağırlık dengelenmektedir.

Traktör Tekerlekleri Üzerine Kısa Bir Bilgi

Traktörlerde 2 adet önde 2 adet arkada olmak üzere 4 adet tekerlek vardır. Öndeki 2 tekerlek boyut olarak daha ufak iken arka 2 tekerlek daha büyüktür. Traktörlerin yukarı tırmanışlarda daha rahat bir yol almasını sağlamak içindir. Bir başka etken ise yağışlı zamanlarda yumuşayan toprak üzerinde batmadan ilerlemesini sağlamaktır.

Traktör çalışması ve tekerlek boyutlarının birbirinden farklı olması amacında yüzey alanı küçülme gösterdikçe uyguladığı basıncın daha fazla olması nedeni yer almaktadır. Bu nedenle traktör gibi hem yük hem de arazi koşullarında kullanılan bir aracın, arka alanına basıncının azaltılması hedeflenerek doğrudan yere saplanması engellenmiştir.

2 Yorumlar

 1. Newyork Mezarlığı 26 Kasım 2021
  • Gri 26 Kasım 2021

Yorum Yaz