1. Ana Sayfa
  2. Bağ & Bahçe
  3. Venüs Çarığı Çiçeği Nedir, Bakımı Nasıl Yapılır?

Venüs Çarığı Çiçeği Nedir, Bakımı Nasıl Yapılır?

sari venus carigi cicegi bakimi

Kestane rengi ve kahverengi yaprakları ve keseli sarı dudaklı büyük, soliter çiçekleri olan Venüs çarığı, genellikle kuzeye bakan yamaçlarda, kireçli topraklardaki açık ormanlık alanlarda bulunur. Venüs çarığı çiçeği, Avrupa’nın en büyük orkide türüdür. Bu açıdan 60 cm boyunda ve 9 cm genişliğinde çiçeklerle büyür.

Çiçeklenmeden önce, diğer orkideler gibi paralel damarlanma sergileyen oval yapraklarının (18 cm uzunluğunda, 9 cm genişliğinde), iriliği ve genişliği ile diğer orkidelerden ayrılır. En fazla dört yaprak ve kırmızı-kahverengiden siyaha (nadiren yeşil) değişen uzun ve genellikle bükülmüş yaprakları olan bu çiçeğin içinde kırmızı noktaların görülebildiği terlik şeklinde sarı bir etiket bulunur. Ayrıca bu çiçek, uzun ömürlü çok yıllık bir bitkidir ve yatay gövdeler (rizomlar) kullanarak yayılır.

Venüs Çarığı Özellikleri Nedir?​

Venüs çarığı özellikleri açısından her mevsim bir kökten yeni büyümeler üreten, uzun ömürlü ve otsu çok yıllık bir bitkidir. 60 cm yüksekliğe kadar büyür ve sapları salgı tüylerinden oluşan bir kaplamaya sahiptir. Her sapın üç ila dört yaprağı vardır, bunlar güçlü bir şekilde kıvrımlıdır ve genellikle kenarları yukarı kıvrıktır.

Yapraklar 18 cm uzunluğa ve 9 cm genişliğe ulaşabilir. Bu açıdan çiçekler gösterişlidir. Terliği andıran dudağın kesesi sarıdır ve içi kırmızı beneklidir. Sarı Venüs çarığı çiçeği vahşi doğada oldukça değişkendir. Bitkiler bir başakta en fazla üç çiçek taşıyabilir.

Çiçekler, kestane rengi yerine yeşil veya sarı, çanak yapraklar ve taç yapraklara ve sarı yerine beyaz dudaklara sahip olabilir.

Venüs Çarığı Nerede Yetişir?​

Venüs çarığı nerede bulunur sorusunun oldukça fazla cevabı vardır. Bu açıdan Avrupa’dan Asya’ya, İspanya’dan Pasifik’e kadar, Avrupa’daki hemen hemen her ülkede bu çiçekler bulunur. Ayrıca Rusya, Sibirya ve Rus Uzak Doğu, kuzeydoğu Çin dahil olmak üzere yaygın bir dağılıma sahiptir.

Venüs çarığı yetiştirme koşulları genellikle açık ormanlık alanları ve nemli kireçli toprakları ister. Kıta Avrupası’nda, kireçtaşı üzerinde yarı gölgeli ormanlık alan örtüsünün ayrışmış humusunda da yetişmesi mümkündür. Ancak bu çiçekler su birikintisine veya doğrudan öğlen güneşine dayanamaz.

Venüs Çarığı Bakımı Nasıl Yapılır?​

Venüs çarığı bakımı için ilk olarak satın almadan önce bitkinin yetiştirildiğinden ve vahşi doğadan koparılmadığından emin olmalısınız. Birincisi, bitki sıkı bir şekilde korunur ve ikincisi, çevresinden koparılmış bir bitkinin yetiştirildiğinde iklime alışma şansı yoktur.

Yabani bir bitki genellikle uçlarından kesilmiş uzun, kalın bir köksap ve ayrıca kopmuş veya ölü köklerle tanımlanabilir. Bu bitkiler, basit havalandırılmış bir bileşime sahip ve yazın kurumayan, iyi drene edilmiş toprak gerektirir. Tercihen sabah güneşi ile yarı gölgeye maruz kalmayı veya örneğin yaprak döken ağaçların örtüsü altında çok karanlık olmayan tam gölgeyi tolere edebilir.

Ancak sıcak öğle güneşini kaldıramaz. Bu çiçekler çok dayanıklıdır ve toprak altında korunur, soğuk kış sıcaklıklarından en az etkilenmez.

Venüs Çarığı Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?​

Venüs çarığı yetiştirme konusunda ısının büyük bir önemi vardır. Bitkiler soğuk çerçevelerde dışarıda yetiştirilebilir ve soğuk bir kıştan yararlanabilir. Yıl boyunca daha soğuk sıcaklıklarda hayatta kalabilirler. 10°C ile 18°C arasında değişen gündüz sıcaklıklarını severler.

Biraz daha yüksek sıcaklıkları tolere edebilirler, ancak günlük sıcaklık buna tolerans göstermeyeceği için 26°C’yi geçmemelidir. Bu çiçek, gece boyunca 0°C’lik donma noktası civarına düşen sıcaklıkları tolere edebilir, ancak 7°C civarındaki sıcaklıklarda daha iyi performans gösterir.

Ayrıca bu çiçekler nemli olmayı sever, ancak sürekli olarak ıslanmaya tahammül etmezler. Onların da kurumasına izin vermek istemezsiniz ve Nisan’dan Ekim’e kadar büyüyen aylarda haftada iki kez sulamanız yeterlidir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yazmayı seviyorum. Değişik bilgileri toplamayı ve genel kültür biriktirmeye bayılıyorum. Okumak ne güzel şey...

Yorum Yap