Yarasa İnsana Zarar Verir Mi? Zehirli midir?

Yarasa insanlara zarar verir mi, koronavirüs salgını ile birlikte yaban hayatına meraklı insanlar başta olmak üzere hepimizin aklına gelen sorulardan biri oldu. Yarasalar, COVID-19 ve kuduz başta olmak üzere birçok hastalığın taşıyıcısı olsa da, yarasanın kanı veya ağız salyası ile temas olmadıkça, sadece etrafımızda uçmaları ile herhangi bir hastalığa maruz kalmayız.

Yarasalar insanlara zarar verir mi, genellikle hiçbir zarar vermezler çünkü yarasalar insanlardan kaçma eğilimindedir. Ancak, insanlar tarafından avlanan ve kanı ile salgısını insanlara bulaştıran yarasalar, çeşitli hastalıkları bulaştırabilir. Yarasanın bulunduğu bölgeye ve türüne bağlı olarak değişkenlik gösteren bu hastalıklar, tıp kurumları tarafından müdahale edilmediği takdirde ölüme ve hastalığın yayılmasına neden olabilir.

Yarasa İnsanı Isırır Mı?

Yarasalar ile ilgili bir başka korku kaynağı da, yarasa ısırınca ne yapmalı bilinmediği içindir. Yarasa ısırırsa, öncelikle ısırılan bölgeyi sabun ve suyla çok iyi bir şekilde yıkamalısınız. Daha sonra, vakit kaybetmeksizin bir hastanenin acil servisine başvurmalı ve durumu anlatmalısınız. Kuduz aşısı, bu tür durumlarda ısırılan kişiye uygulanan en etkili tedbirdir.  Tüm aşılar uygulandığında, kuduz hastalığından %100 oranında korunma sağlayabilirsiniz.

Kuduz Aşısı Nasıl Uygulanır?

Kuduz aşısı, eğer bir yarasa tarafından ısırıldıysanız ve sizi ısıran hayvanı doktora götürme şansınız olmadıysa, doktorlar tarafından tedbir olarak uygulanır. Kuduz aşısı,

  • Isırıldığınız gün,
  • 3. gün,
  • 7. gün,
  • 14. gün,
  • 28. gün

olmak üzere 5 kez omuz bölgenizden uygulanmaktadır. Doktor uygun gördüğü takdirde, 1 doz da tetanos aşısı olmanız gerekebilir.

Yarasa ısırırsa, hemen paniğe kapılmamanız önemlidir. Çünkü günümüzde kuduz hastalığı yaşadığımız şehirlerden büyük ölçüde temizlenmiştir ve doğada da nadiren görülmektedir. Yani, sizi ısıran yarasa kuduz hastalığı taşıyıcısı olmayabilir de. Ancak, tedbiri elden bırakmamalı, tehlikeli ve ölümcül bir virüs olan kuduz olasıığına karşı mutlaka doktora gitmelisiniz. Böyle bir durumda, “bana bir şey olmaz” dememeniz, çok önemlidir.

Türkiye’de Yarasa Var Mı?

Ülkemizde geniş kanatlı yarasa, Akdeniz cüce yarasası, yaygın cüce yarasa ve nalburunlu yarasa gibi birçok yarasa türü yaşamaktadır. Türkiye’deki yarasalardan COVID-19 bulaşması riski mevcut değildir, ancak insanlardan bu virüsü alan yarasalar taşıyıcı olabilir.

Yarasa Ne İşe Yarar?

Yarasaların zararları olduğu kadar faydaları da vardır. Koronavirüs salgını ile birlikte hayatımızda “virüs taşıyıcısı” olarak yer edinen yarasalar, çiftçi dostu bir hayvan türüdür. Tarlalarda ve bahçelerde çeşitli böcek, tarım zararlısı ve sivrisinekleri yiyerek ekinlerin sağlığını korumasına yardımcı olurlar. Yarasalar ayrıca çok iyi birer tohum taşıyıcısı olarak da bilinir.

Ancak, siz yine de yarasa gördüğünüzde yaklaşmamalı ve yarasayı tahrik etmemelisiniz. Yarasalar, kendilerini tehlikede hissetmedikçe ısırmaz ve saldırganlaşmazlar.

Yorum Yaz