Zedprex Ne İşe Yarar? Reçetesiz Alınır mı?

Zedprex antidepresan ilacı grubu arasında yer almaktadır. Bazı insanlar zaman zaman ruh hali değişimleri yaşayabilir. Bu normal bir fenomendir. Ancak bu hoş olmayan his uzun süre devam ederse ve hastanın vücuduna zarar vermeye başlarsa doktora başvurmak gerekir. Zedprex miktarı belirleme ise, doktorun muayenesi ve sonuçları ile başlayabilir. İlaç tedavisine ek olarak, bir psikoloğa danışmak da tedavinin bir parçasıdır.

Zedprex gibi antidepresanları bir uzmana danışmadan kullanmak ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu açıdan Zedprex 20 mg ilacı serotonin üzerinde etkilidir. Serotonin beyin tarafından salgılanır ve ruh halini kontrol etmede rol oynar. Bu ilaç, serotonin seviyelerini normalleştirmek için kullanılır. Kadınlarda değişen ruh halleri en çok adet öncesi dönemde belirgindir. Bu probleminiz varsa doktorunuz sizin için bu ilacı tavsiye edecektir.

Zedprex Nasıl Kullanılır?

Zedprex nedir sorusu kadar nasıl kullanıldığı da önemlidir. Bu ilaç, doktorun reçetesine ve dozuna göre kullanılmalıdır. Doktor dışında dozun artırılması, her gün alınan ilaç miktarının artırılması gibi durumlar istenmeyen durumlara yol açabilmektedir. Tedavi sırasında, ilaç bir doktor gözetiminde ve bir doktor tarafından reçete edildiği şekilde kullanılır. Her dozda bol su içmek önemlidir. Az su ile ilaç almanın istenmeyen etkileri olduğu bulunmuştur.

Bunun nedeni ilacın bu şekilde doğrudan mideye ulaşamamasıdır. İlacı alırken her gün aynı saatte almak önemlidir. Bu açıdan Zedprex kullananlar saat konusuna dikkat etmelidir. Doz aşımı kasıtlı olarak meydana gelebilir veya gelmeyebilir. Bu durumda kusma ve bulantı gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bunlar ciddi yan etkilerdir ve doktorunuza bildirilmelidir. Bu açıdan doktorunuzun önerdiği tedavi süresini aşmamanız da önemlidir. Aynı zamanda tedavi bitmeden ilacı bırakmak da iyi değildir. Bundan dolayı Zedprex aniden bırakma yapılmaması gerekilen bir durumdur.

Zedprex Ne İçin Kullanılır?

Zedprex ne işe yarar sorusu için başta depresyon olmak üzere ruhsal hastalıklar için kullanılan bir ilaç olduğunu söylemek mümkündür. Bu açıdan ilaç 16, 24 veya 30 tabletlik ambalajlarda satılmaktadır. İlacın bileşeni, seçici serotonin geri alım inhibitörü antidepresanı olarak bilinen bir ilaç olan fluoksetindir. 18 yaşın üzerindeki kişiler için uygun bir ilaç, majör depresyon tedavisi, obsesif-kompulsif bozukluk ve adet öncesi huzursuzluğu gidermek için kullanılır. Bu açıdan Zedprex prospektüs dikkatli okunmalıdır.

Zedprex Yan Etkileri

Zedprex ağız kuruluğu yapan bir ilaçtır. Bunun yanı sıra mide ağrısı, kızarıklık, yüz, dudak, dil veya boğazda şişme ve nefes almada zorluk gibi belirtilere de sahiptir. Bu açıdan bu gibi belirtiler varsa doktorunuzla konuşmanız gerekir. Zedprex uyku yapar mı sorusunun yanıtı da evettir. Buna ek olarak kilo kaybı, anksiyete, sinirli olma, libido kaybı, uyku bozukluğu, baş ağrısı, tat alma karışıklığı, uyuşukluk, düzensiz kalp atışı, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, döküntü ve kaşıntı ve sık idrara çıkma da sık görülen yan etkileridir.

Zedprex Fiyatı

Zedprex fiyat konusu 20,13 TL şeklindedir. Ayrıca bu ilacın herkes için kullanıma uygun olmamasının birkaç nedeni vardır. Fluoksetin maddesine alerjisi olan kişiler kullandıktan sonra problem yaşayacaklardır. İlk kullanımda, herhangi bir bölgede şiddetli şişme veya solunum sıkıntısı meydana gelirse kullanmayı bırakmanız gerekir. Aynı zamanda Zedprex alkol ile de alınmamalıdır. Bunun yanı sıra ilacı hamileliğin son 3 ayında kullanmamak en iyisidir. Aksi halde bebeğiniz kas sertliği, halsizlik, solunum yetmezliği ve bazı kasılmalar ile karşı karşıya kalabilir. Zedprex aç mı tok mu sorusu için ise doktorunuzla konuşmanız gerekir.

Yorum Yaz