1. Ana Sayfa
  2. Bağ & Bahçe
  3. Zıpçıktı Çiçeği Nedir, Özellikleri Neler, Bakımı Nasıl Yapılır?

Zıpçıktı Çiçeği Nedir, Özellikleri Neler, Bakımı Nasıl Yapılır?

zipcikti cicegi dipsizforum com

Zıpçıktı çiçeği dilimize İngilizceden çevrilerek gelmiştir. Bu bitkinin bir diğer adı da peri çiçeği ve yağmur zambağıdır. Çok yıllık soğanlı bitki türleri arasındadır. Balkonlar ve bahçelerde kolaylıkla yetiştirilmektedir. Bakımı oldukça kolaydır. Hızlı büyüme özelliğine de sahiptir.

İlkbahar mevsiminden itibaren yetişmeye başlamaktadır. Yaz sonuna kadar büyümeye devam etmektedir. Yağışlı havaları seven bir bitki türüdür. Yağmurun erken yağması ile daha erken de açmaktadır.

Zıpçıktı çiçeği renkleri arasında en yaygın olan renkler sarı, pembe ve beyazdır. Ülkemizde en çok yetiştirilen renkler sarı ve pembedir. İlkbahar ve yaz aylarında güneş ışığına sürekli maruz bırakılmamalıdır. Bahçenin gölgeli alanları tercih edilmelidir. Evlerde saksılar içerisinde de kolaylıkla yetiştirilmektedir.

Evde cam önlerine ve balkonlara konularak çiçek açması beklenmektedir. Suyu seven bir çiçek türüdür. Bitkiye doğru şartlar altında bakıldığında hemen çiçek verebilmektedir. Yetiştirilmesi oldukça kolaydır.

Zıpçıktı Çiçeği Özellikleri Nelerdir?

Zıpçıktı çiçeği anlamı yetiştiği iklim bölgelerinden almıştır. Muson yağmurları sonrasında hemen çiçek açması ile yağmur zambağı olarak anılmaya başlanmıştır. Ülkemizde genellikle Zıpçıktı bitkisi olarak bilinmektedir. Yağmurların ardından açan rengarenk çiçeklerinin kendini göstermesi ile yetiştirilme alanları çoğaltılmıştır.

Güneş ve suyu sevmektedir. Ancak çok fazla güneş ışığına ve kuru bir toprağa maruz bırakmak doğru değildir.

Zıpçıktı çiçeği renkleri yetiştiği ülkeye de özgüdür. Ülkemizde beyaz renklerine pek rastlanılmaz. Evleri süsleyen renkler arasında sarı ve pembeler vardır. Evlerde konuldukları ortamın çok sık güneş almasına dikkat edilmelidir. Bakımı ve toprak havalandırma işlemi mutlaka yapılmalıdır.

17 dereceye varan soğuklara karşı dayanıklıdır. Toprağının çok fazla kurutulmamasına dikkat edilmelidir. Yeni açan çiçekleri büyüyüp yeteri kadar eskidiği zaman yaprakları solmaya başlayacaktır. Yapraklar solunca sulandığı zaman yeniden hızlıca çiçek açtığı görülmektedir. Suyu seven bir bitki olduğu için akvaryumda yetişen türleri olduğu da bilinmektedir.

Zıpçıktı Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

zipcikti cicegi bakimi

Zıpçıktı çiçeği ne zaman açar sorusuna verilecek en doğru cevap muson ikliminde, yaz ve ilkbahar aylarında olacaktır. Yağmur yağdığı ve toprağına su verildiği an çiçek açacaktır. Toprağı gevşek ve suyu iyi süzdüren toprak olmalıdır. Toprağını havalandırmak da gerekmektedir.

Hızlı büyümesi için hava alan bir toprak olması şarttır. Yaprakları solmaya başladıkları ve bitki kurumaya başladığı an su verilmelidir. Toprak ıslaklığını asla kaybetmemelidir. Nemini kaybetmeden mutlaka çiçek sulanmalıdır.

Zıpçıktı Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Zıpçıktı çiçeği nasıl çoğaltılır sorusunun en iyi yanıtı hızla büyüyen ve çoğaltılan soğanları ayırmaktadır. Soğanları soğuğa dayanıklılık göstermektedir. Tohumları hızla büyümektedir. Hızlı çoğalan bir bitki türüdür. Bitki, besin bakımından zengin bir toprak türünü sevmektedir.

Toprağı her zaman yumuşak ve nemli olmak zorundadır. Ülkemizde çoğu evlerin balkonları ve bahçelerini süsleyen diğer ismi ile yağmur zambakları sonbahar mevsimine kadar çiçek vermeye devam etmektedir. Güneş ışığını aşırı miktarda almasından kaçınılmalıdır. Aşırı güneş bitkiye zarar verecek ve çabuk kurumasına neden olacaktır. Bu nedenle yarı gölge bulunan alanlarda beslenmelidir.

Zıpçıktı Çiçeği ve Fiyat Aralıkları

Zıpçıktı çiçeği fiyatı her bütçeye uygundur. Renklerine ve boylarının uzunluğuna göre fiyat aralıkları değişmektedir. Herkesin rahatlıkla alacağı bir bütçeye sahiptir. Kış soğuklarına ve don ihtimallerine karşı oldukça dayanıklı bir bitkidir. Etrafa çok güzel kokular yaymaktadır.

Çiçekleri yıldız şeklindedir. Çeşitli renkleri ile her yerde kolay bir şekilde bulunmaktadır. Zıpçıktı çiçeği soğanı uzun süre boyunca soğuk havalarda kalabilmektedir. Soğuğa karşı dirençli çiçekli bitkidir. Soğanları nemli ve hava alan bir toprağa ekildikleri andan itibaren yeşermeye ve çiçek vermeye başlamaktadır.

Ülkemizde en yaygın kullanılan çiçek veren bitkilerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Pembe renkli olan bitkisi -5 derecelere varan soğuklara dayanma özellikleri göstermektedir. Yağmur zambak soğanları doğru alanlara ekildikleri andan itibaren küçük çiçekler açmaktadır.

Zıpçıktı çiçeği tohumu zehirli bir çiçek türüdür. Çocuklardan ve hayvanlardan uzak tutulması önerilmektedir. Soğuk havalarda bitki karanlık ve serin ortamlarda muhafaza edilmektedir. Yaz ve ilkbahar mevsimlerinde tekrar saksıya ve bahçeye dikimini gerçekleştirmek gerekmektedir.

Saksıda bakımı da oldukça kolaydır. Toprakları daima sulanmalıdır. Çiçek tohumlarının sağlıklı bir şekilde büyümesi için beslenme özelliklerinin doğru ve eksiksiz tamamlanması gerekmektedir. Bitkinin yeşil yapraklarının gür olması için düzenli olarak sulanması yeterli olacaktır. 70 türü bulunan bu bitkilerin birçok türü süs bitkisi olarak da kullanılmaktadır. Evlerde ve bahçelerde kullanılan bu bitkiler de süs bitkileri arasındadır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yazmayı seviyorum. Değişik bilgileri toplamayı ve genel kültür biriktirmeye bayılıyorum. Okumak ne güzel şey...

Yorum Yap